Naturalne oleje do pielęgnacji cery – który z nich będzie najlepszy do Twojego typu skóry?

Pielęgnacja cery naturalnymi olejami zimnotłoczonymi ma wiele zalet. Z pomocą nierafinowanych tłuszczów możemy dogłębnie zregenerować oraz nawilżyć naskórek. Przy regularnej aplikacji zauważymy również, że nasza skóra staje się jędrna i nabiera pięknego, pożądanego przez wiele kobiet, młodzieńczego blasku. Aby jednak taka kuracja przyniosła najlepsze możliwe rezultaty, warto wiedzieć, po jakie oleje sięgać. Każdy rodzaj posiada bowiem nieco inne właściwości i jest dedykowany innemu typowi cery. Które tłuszcze sprawdzą się zatem u Ciebie? Lepiej wybrać olej z czarnuszki, z nasion chia czy może olej lniany? Sprawdź!

Olej dopasowany do potrzeb cery – czyli jaki?

Aby dowiedzieć się, czy lepiej sięgnąć po olej rzepakowy, czy też np. kokosowy, musimy najpierw dokładnie przyjrzeć się swojej cerze. Wnikliwa obserwacja pomoże nam określić, który z typów oraz rodzajów skóry posiadamy. Warto zatem każdego dnia sprawdzać, czy nasza twarz nie jest zaczerwieniona, czy na jej powierzchni powstają naczynka lub zmiany trądzikowe oraz, czy podczas dnia ma tendencję do nadmiernego przesuszania się lub też wyświecania. Taka analiza sprawi, że łatwiej będzie nam zaznajomić się z potrzebami naszego naskórka. Cera sucha potrzebuje bowiem solidnej dawki nawilżenia oraz dogłębnej regeneracji, natomiast tłusta – lekkiego zmatowienia i dokładnego oczyszczenia. 

typy i rodzaje cery

Oczywiście większość kobiet wie, chociaż mniej więcej, jaki typ skóry posiada. Jeśli jednak do tej pory nie udało nam się tego ustalić jednoznacznie, taka obserwacja może niewiele zdziałać. W takiej sytuacji warto udać się do dermatologa lub kosmetyczki, którzy na podstawie wywiadu, obserwacji oraz specjalnych urządzeń powinni z łatwością znaleźć odpowiedź na to jakże nurtujące nas pytanie. 

Oleje do różnych rodzajów i typów cery – na co się zdecydować?

Ilość dostępnych na rynku olejów tłoczonych na zimno może wprowadzić nas w większe zakłopotanie niż duża drogeryjna półka wypełniona aż po brzegi kremami dedykowanymi różnym typom cery. Szczególnie osoby, które po raz pierwszy będą wybierały tłuszcz do pielęgnacji skóry, mogą mieć niemały problem ze znalezieniem odpowiedniego specyfiku. Właśnie dlatego podpowiemy, od jakich olejów zacząć i które z nich najlepiej poradzą sobie z naszym rodzajem cery. 

Cera normalna

Posiadając cerę normalną mamy tak naprawdę ogromne pole do popisu. Wystarczy bowiem, że zdecydujemy się na preparat typowo nawilżający. W tym przypadku niezastąpiony okaże się zatem np. olej słonecznikowy. W jednej małej kropelce takiego tłuszczu znajdziemy wiele kwasów omega 6, witaminę E, beta-karoten oraz lecytynę. Ich połączenie ma zbawienny wpływ na skórę. Już po pierwszej aplikacji cera powinna być idealnie nawilżona oraz wygładzona. Co więcej, przy dłuższym i regularnym stosowaniu możemy liczyć na poprawę jej jędrności oraz lekkie wygładzenie zmarszczek. Wszystko za sprawą witaminy młodości, która jak wiadomo, od wieków ceniona jest za swoje cudowne właściwości upiększające. 

Cera sucha

Wiecznie przesuszona i wręcz łuszcząca się skóra twarzy to Twój największy problem? Większość drogeryjnych kosmetyków, zamiast nawilżać, jeszcze bardziej odwadnia Twoją cerę? Mamy na to rozwiązanie! W przypadku tego rodzaju naskórka najlepiej sięgnąć po naturalną domową pielęgnację olejem rydzowym. Znajdziemy w nim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, E i B. Co to jednak tak naprawdę oznacza? Stosując olej rydzowy na skórę, możemy liczyć na dogłębne i bardzo silne nawilżenie. Przy okazji pozbędziemy się drobnych ran czy podrażnień, a także opóźnimy procesy starzenia się naskórka. O tym marzyłaś, prawda?

Cera wrażliwa

Cera wrażliwa to bardzo specyficzny i niezwykle wymagający typ skóry. Przeważnie potrzebuje nawilżenia, jednak większość substancji aktywnych znajdujących się w kremach może powodować uczulenie, podrażnienie czy inne nieprzyjemne dolegliwości. W takiej sytuacji naprawdę warto zamienić swój dotychczasowy kosmetyk na olej rzepakowy. Dlaczego akurat ten? Tłuszcz, z którego słynie nasza ojczyzna, nie podrażnia naskórka. Mogą zatem stosować go alergicy lub osoby posiadające właśnie cerę wrażliwą. Brak podrażnień to jednak niejedyny aspekt, na który należy liczyć. Przy regularnym aplikowaniu oleju rzepakowego na skórę sprawimy, że ta stanie się idealnie nawilżona, zregenerowana i odżywiona. Takie działanie zawdzięczamy obecności dużych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli roślinnych, witamin czy polifenoli. Można zatem rzec, że nasze rodzime płynne złoto jest niezastąpione zarówno w kuchni, jak i naszej łazience. 

Cera naczynkowa

Posiadając cerę naczynkową, niezbędne jest dostarczanie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, witaminy C i E oraz minerałów, takich jak cynk czy żelazo. Bogactwo tych substancji aktywnych znajdziemy przede wszystkim w oleju kokosowym. Każdego dnia warto zatem dokładnie nasmarować nim swoją twarz – najlepiej oczywiście na noc, kiedy to skóra ma większą zdolność do regeneracji. Dzięki takiej pielęgnacji zyskamy przede wszystkim piękną i promienną cerę, pozbawioną licznych zaczerwienień. Przy okazji możemy jednak liczyć również na delikatne wygładzenie zmarszczek oraz poprawę jędrności naskórka. Czego chcieć więcej?

Cera mieszana

Posiadaczki cery mieszanej bardzo często mają duży problem ze znalezieniem odpowiedniego kosmetyku. Niekiedy potrzebują bowiem nieco większego nawilżenia, innym razem natomiast ich skóra produkuje zbyt dużą ilość sebum. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim sięgnąć po olej z nasion chia! Znajdziemy w nim łagodzącą witaminę A oraz odmładzającą witaminę E. Do tego mnóstwo minerałów, m.in. cynk, magnez czy potas. Tłuszcz ten zadba zatem o naszą skórę kompleksowo – nawilży, załagodzi wszelkie podrażnienia, a także pomoże usunąć ewentualne zmiany trądzikowe czy zmarszczki. Chyba nikt nie ma teraz wątpliwości, dlaczego nasiona chia uznawane są za superfoods

Cera tłusta

Olej konopny to bogactwo składników odżywczych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Włączając go do codziennej pielęgnacji skóry, możemy liczyć na długotrwałe nawilżenie oraz redukcję stanów zapalnych. Będzie zatem idealnym rozwiązaniem dla posiadaczek cery tłustej. Taki rodzaj naskórka z pozoru co prawda nie potrzebuje zbyt dużej ilości nawilżenia, jednak w rzeczywistości okazuje się całkowicie inaczej. Warto zatem pielęgnować swoją twarz takim olejem, w szczególności, że nie zostawia na powierzchni skóry tłustego filmu. Dzięki temu unikniemy efektu bardzo silnego błyszczenia oraz wyświecania. 

Cera dojrzała

Wraz z biegiem czasu nasza skóra zaczyna tracić swoją jędrność oraz młodzieńczy blask. Niestety na twarzy pojawiają się zmarszczki oraz bruzdy, które dodają nam przynajmniej kilku lat oraz wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Aby nieco je wygładzić, warto zamiast klasycznego kremu, nakładać na noc olej z czarnuszki. Jego właściwości upiększające były znane już w starożytności. Znajdziemy w nim bowiem witaminy A, E i F, a także biotynę oraz liczne minerały, czyli wszystko, co uwielbia nasza skóra! Pod względem składu, olej z czarnuszki zdecydowanie góruje, nawet nad kosmetykami z najwyższej półki. 

Cera trądzikowa

Masz już dość ropnych zmian na całej twarzy? Już nawet najsilniej kryjący podkład nie jest w stanie ich ukryć, a wszelkie leki czy apteczne maści nie spełniły Twoich oczekiwań? Być może Twoim ratunkiem i wybawcą okaże się olej lniany! Tłuszcz ten ma bowiem właściwości detoksykujące oraz przeciwzapalne. Z jego pomocą możemy zatem wygrać walkę z uciążliwym, nie tylko młodzieńczym, trądzikiem. Do tego idealnie nawilża oraz dogłębnie odżywia naskórek, czyli kompleksowo dba o naszą cerę. 

Jak aplikować oleje na skórę twarzy?

Czujecie, że naturalna pielęgnacja twarzy olejami może się u was sprawdzić? Najwyższa pora poznać zatem sposoby na to, jak aplikować takie produkty na skórę!

Zamiast kremu

Każdy rodzaj oleju zimnotłoczonego możemy oczywiście nałożyć bezpośrednio na skórę, zamiast kremu na dzień lub na noc. Pamiętajmy jednak, aby najpierw delikatnie zwilżyć twarz. Tłuszcz w połączeniu z wodą lepiej dociera bowiem do głębszych warstw naskórka i zyskuje większą moc działania. Uważajmy jednak, aby nie nakładać zbyt dużej ilości oleju, bo jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo!

Porada: w przypadku leczenia zmian trądzikowych czy podrażnień, olej można nakładać również punktowo, więcej niż dwa razy dziennie. 

Jako maskę

Niektórym może być bardzo ciężko przyzwyczaić się do zamiany kremu na olej. Warto zatem, szczególnie na początku swojej przygody z naturalną pielęgnacją, przygotowywać specjalne maski na twarz. Bazą zawsze będzie oczywiście tłuszcz dopasowany do potrzeb naszej cery. Uzupełnienie mogą natomiast stanowić zblendowane owoce, warzywa, miód czy inne składniki, które znajdziemy w kuchni. Taką kurację najlepiej zafundować swojej twarzy raz na 2-3 dni. Jeśli natomiast używamy oleju również jako zamiennika kremu, 1-2 razy w tygodniu w zupelności wystarczą. 

olejowe maski do twarzy

Jako środek do demakijażu

Co ciekawe, naturalnym olejem możemy wykonać także pełen demakijaż twarzy. Wystarczy delikatnie nasączyć w nim wacik i usunąć z cery wszystkie kosmetyki kolorowe. Następnie warto również przy użyciu tłuszczu umyć cały naskórek. Osoby, które uwielbiają przygotowywać coś samodzielnie, mogą natomiast dodatkowo wykonać olejowy płyn micelarny. W tym celu gotujemy napar z rumianku, płatków róży czy innych ulubionych składników. Po ostudzeniu cieczy przelewamy ją do buteleczki i dolewamy olej. Przed użyciem wystarczy jedynie wstrząsnąć i gotowe!