Zbyt ciężki plecak? Sprawdź, jak ulżyć plecom ucznia

Większość z nas zapewne pamięta jak duży problem stanowił dla nas zbyt ciężki plecak, kiedy to jeszcze uczęszczaliśmy do szkoły. Z każdym kolejnym etapem edukacji ciężar, którym są obarczane plecy dziecka idącego do szkoły, zyskuje coraz to większą wagę. Oczywiście plecaki szkolne najczęściej są przystosowane go przenoszenia w nich dużo ważących przedmiotów. Jednakże znacznie gorzej znosi to kręgosłup dziecka. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby wybrać właściwe plecaki dla dziecka, w zależności od tego na jakim poziomie edukacji się znajduje. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto pomóc maluchowi, w tym, aby ciężar na jego ramionach był jak najmniejszy. Wielu rodziców inwestuje w plecaki na kółkach, jednakże czy jest to właściwa metoda transportowania książek, zeszytów i innych akcesoriów w drodze do i ze szkoły? Chcesz wiedzieć, jak możesz pomóc swojemu dziecku, by jego plecy odczuły znaczną ulgę pokonując trasę dom-szkoła i szkoła-dom? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie masz możliwości!

Zbyt ciężki plecak – czy możemy w jakiś sposób odciążyć plecy dziecka?

Chociaż wielu rodzicom wydaje się, że zmniejszenie ciężaru przedmiotów zabieranych przez dziecko do szkoły jest niemożliwe, to tak naprawdę mogą to uczynić na kilka sposobów. Jeśli nie macie pomysłu na to w jaki sposób pomóc dziecku, by jego plecy zostały nieco odciążone, to przeczytajcie z uwagą poniższe akapity, w których udzielimy Wam kilku porad, dzięki którym ciężar plecaka dziecka ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Wbrew pozorom większość z przytoczonych przez nas porad, nie jest zbyt trudna do zrealizowania. Wręcz przeciwnie, wymaga jedynie odrobiny zaangażowania ze strony rodziców. Jednakże czego się nie robi dla prostego kręgosłupa pociechy oraz jej satysfakcji z podróży do szkoły? Sprawdźmy zatem, jakie kroki podjąć, aby dziecko nie musiało więcej zmagać się ze zbyt dużym ciężarem na własnych plecach.

Plecak do przedszkola, podstawówki, szkoły średniej. Jak zmieniają się oczekiwania dzieci? Sprawdź!

Po pierwsze: zwróć uwagę na wagę plecaka przed zakupem

Jest to niezwykle istotna kwestia. Ciężar poszczególnych modeli plecaków może się od siebie znacznie różnić. Jeśli dokonujemy zakupu w sklepie i nie potrafimy wyczuć, czy waga pustego plecaka jest zbyt duża, czy też odpowiednia, poprośmy pracowników sklepu o udostępnienie wagi lub zapytajmy, jaki jest ciężar wybranego przez nas modelu podany przez producenta. Starajmy się wybierać plecaki dla dzieci o jak najmniejszej masie własnej. Dzięki temu znacznie zmniejszymy obciążenie pleców maluchów.

Znacznie łatwiej będzie nam kupić właściwy plecak w sklepie internetowym. W karcie produktu każdego modelu powinna zostać umieszczona informacja o jego wadze. Przeglądając kilka modeli plecaków możemy w szybki i prosty sposób wybrać ten właściwy, który nie będzie dodatkowym balastem na barkach dziecka.

Po drugie: wybierz model plecaka odpowiedni na danym etapie edukacji dziecka

Kolejną niezwykle ważną kwestię stanowi wybranie plecaka dopasowanego do etapu edukacji dziecka. Nie każdy rodzic wie, że dla malucha uczęszczającego do przedszkola, w zupełności wystarczy zakupić niewielkiego rozmiaru plecak o jak najniższej wadze. Najczęściej plecaki dla przedszkolaków są wyposażone w dwie komory – małą i dużą. Ta pierwsza jest przeznaczona do przechowywania drugiego śniadania, natomiast ta druga może przechowywać zeszyty, książeczki czy inne niezbędne dziecku przedmioty.

Dla pociechy, która chodzi do szkoły podstawowej konieczne będzie wybranie nieco większego plecaka. Pamiętajmy jednak, że w klasach 1-3 dziecko nie ma jeszcze zbyt wielu przedmiotów, dlatego też duży kilkukomorowy plecak, z pewnością okaże się zbędny. Lepiej więc wybrać bagaż np. dwukomorowy, mając na uwadze to, by posiadał jak najniższą wagę.

plecaki szkolne

Starsi uczniowie szkoły podstawowej są już znacznie bardziej narażeni na przeciążenie pleców. To właśnie na tym etapie edukacji dzieci muszą zabierać ze sobą dużo więcej książek i zeszytów. Tutaj szczególnie istotne jest to, aby plecak był sam w sobie jak najlżejszy. Wielu rodziców, chcąc odciążyć plecy dzieci, inwestuje w plecaki na kółkach. Owszem jest to świetny sposób na to, żeby pociecha nie nosiła zbyt ciężkiego bagażu na plecach, jednakże ciągnąc plecak za sobą może narazić swój kręgosłup na skrzywienie, czego raczej każdy z rodziców wolałby uniknąć.

Uczniowie szkół średnich, bardzo często sami wybierają dla siebie odpowiedni plecak. Najczęściej jednak podczas dokonywania zakupu, kierują się wyglądem bagażu a nie jego funkcjonalnością czy też lekkością. Warto więc doradzić nastolatkowi w wyborze właściwego modelu i rozmawiając z nim przekonać go, że decydując się na zbyt ciężki plecak, nie będzie z niego zadowolony nawet pomimo ładnego wyglądu.

Chcesz, aby Twoje dziecko posiadało plecak, który mu się podoba? Zajrzyj na dzieciswiat.pl i sprawdź jakie upodobania mają pociechy!

Po trzecie: wybierz plecak dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka

Odpowiedni plecak dla dziecka powinien być dostosowany do jego wieku oraz wzrostu. Bardzo ważne jest to, aby plecak nie wystawał poza dolną partię pleców. Najlepiej więc, jeśli podczas zakupu plecaka, dziecko nam towarzyszy. Wówczas może założyć plecaczek na ramiona i sprawdzić, czy jego wielkość jest odpowiednia. Bardzo ważne jest także to, aby tylna część plecaka, ściśle przylegająca do pleców dziecka, była usztywniana. Dzięki temu ciężar przedmiotów znajdujących się w plecaku będzie równomiernie rozłożony, a książki umieszczone w komorze bagażu nie będą wbijały się w plecy pociechy.

Po czwarte: zamień zeszyty w twardej okładce, na te w miękkiej

Kolejnym sposobem na zmniejszenie ciężaru, jakim są obarczone plecy ucznia, jest wybranie takich zeszytów, które będą posiadały jak najmniejszą wagę. Należą do nich modele wyposażone w miękką okładkę. Chociaż te posiadające usztywnianą okładkę wydają się być solidniejsze, to z pewnością niekorzystnie wpłyną na wagę plecaka pociechy.

Po piąte: zasugeruj nauczycielowi możliwość noszenia jednej książki na dwoje uczniów

Ciekawym sposobem na zmniejszenie obciążenia pleców dziecka, jest zwrócenie się do nauczyciela z pytaniem, czy dzieci mogą nosić po jednej książce na ławkę z danego przedmiotu. Oczywiście nie każdy nauczyciel zgodzi się na takie rozwiązanie, jednakże z pewnością warto zapytać czy byłaby taka możliwość. W końcu to właśnie książki posiadają największą wagę, spośród rzeczy znajdujących się w plecaku pociechy. Dlatego też taka sugestia jest jak najbardziej właściwa. Nie zawsze spotka się z aprobatą osoby prowadzącej zajęcia lekcyjne, jednakże jeśli nie zapytamy to nie dowiemy się.

Po szóste: zezwalaj dziecku na jeżdżenie transportem zbiorowym w dni, kiedy ma ciężki plecak

Wielu rodziców pragnie, by ich dzieci jak najwięcej się poruszały, zwłaszcza w dobie, kiedy to każdą wolną chwilę spędzają przed tabletem, komputerem czy też telewizorem. Dlatego też jeśli dziecko nie ma do pokonania kilku kilometrów, aby dotrzeć do szkoły czy też z niej powrócić, większość rodziców nakazuje pociechom piesze spacery. Jeśli jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że danego dnia maluch ma naprawdę plecak wypełniony po brzegi, a jego waga jest całkowicie nie do przyjęcia, wówczas pozwólmy jechać dziecku do szkoły autobusem lub jeśli mamy taką możliwość zawieźmy je samochodem przed mury budynku.

Po siódme: zasugeruj, by akcesoria, które nie są potrzebne dziecku w domu, zostawały w szkole

Bardzo często dziecko jest zmuszone do przynoszenia do szkoły wielu innych rzeczy poza książkami czy też zeszytami. Liczne akcesoria takie jak farby, pisaki czy bloki rysunkowe nie należą do najlżejszych i mogą znacząco wpłynąć na wagę plecaka. Dlatego też, jeśli tylko w szkole znajdują się szafki na rzeczy dzieci, zasugeruj wychowawcy, jak i maluchowi pozostawienie przedmiotów, które są dziecku zbędne w domu, w szkolnej szafce.

Po ósme: sprawdź czy wszystkie rzeczy w plecaku dziecka są mu niezbędne

Dzieci mają skłonności do zabierania z domu do szkoły przedmiotów, które są im całkowicie zbędne. Jeśli więc podniesiemy plecak pociechy i uznamy, że jest zbyt ciężki, zajrzyjmy do jego wnętrza i sprawdźmy, czy aby wszystkie przedmioty, które dziecko zabiera ze sobą do szkoły są mu całkowicie niezbędne. Jeśli okaże się, że maluch zabrał sporo przedmiotów, które nie są mu potrzebne, zasugerujmy mu, że powinien pozostawić je w domu.

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.