> Uroda i zdrowie > Najlepsze sposoby na piękny uśmiech. Jak zadbać o niego w domu i u dentysty?

Najlepsze sposoby na piękny uśmiech. Jak zadbać o niego w domu i u dentysty?

Uśmiech jest jednym z naturalnych wyrazów twarzy człowieka. Uśmiechając się możemy zakomunikować mnóstwo emocji, nikt nie wyobraża sobie życia bez uśmiechu. W trakcie takiego ruchu twarzy zazwyczaj prezentujemy również nasze zęby. Problemy pojawiają się wtedy, gdy z powodu ubytków czy przebarwień nasz uśmiech nie wygląda tak, jak sobie wymarzyliśmy. W końcu nie każdy ma tak śnieżnobiałe zęby jak aktorzy i celebrytki z pierwszych stron gazet czy wybiegów pokrytych czerwonym dywanem. Na szczęście o piękny uśmiech można zadbać i wypracować go praktycznie w każdym wieku. Najlepiej dbać o zęby na co dzień, ale konieczna może być także wizyta u stomatologa zaopatrzonego w wiertła dentystyczne i kilka innych przyrządów, które oferuje sklep stomatologiczny. Gra jest jednak warta świeczki – piękny uśmiech zwiększa pewność siebie, podnosi samoocenę i pozwala w pełni cieszyć się życiem.

Jak zadbać o uśmiech u dentysty?

Działem dentystyki, który w największym stopniu pomoże w uzyskaniu pięknego uśmiechu, jest stomatologia estetyczna. To dzięki niej można poprawić wygląd uzębienia. Jego najpopularniejsza forma polega na nałożeniu na powierzchnię zębów specjalnego preparatu, który następnie wybiela zęby pod wpływem naświetlania. Czasami w poprawie estetyki uśmiechu pomoże nawet samo piaskowanie zębów, czyli dokładne oczyszczanie ich z kamienia przy pomocy tak zwanego piasku stomatologicznego, bezpiecznego dla szkliwa.

Bardziej zaawansowaną formą wybielania jest zastosowanie specjalnych nakładek na zęby, które przygotowuje się na podstawie pobranego wycisku. W poprawie estetyki uśmiechu niezbędne są czasami także uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Najprostszym sposobem jest umieszczenie na zniszczonym lub przebarwionym zębie korony: https://tech-dent.pl/category/stomatologia-cwieki-okolomiazgowe-wklady-koronowo-korzeniowe-wklady-koronowo-korzeniowe – często potrzebny będzie do tego specjalny wkład korzeniowy z włókna szklanego. W bardziej skomplikowanych uzupełnieniach konieczna będzie zazwyczaj piaskarka protetyczna – to za jej pomocą technik dentystyczny ostatecznie oczyszcza materiał, który następnie trafi do naszej jamy ustnej. Uzupełnienie wszelkich braków to pierwszy krok do pięknego uśmiechu.

Co na co dzień można zrobić dla pięknego uśmiechu?

Kiedy już stomatolog doprowadzi nasze uzębienie do wymarzonego stanu: https://tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny-koncowki-stomatologiczne-katnice, będzie trzeba jednak dbać o zęby również na co dzień. Ważna jest higiena jamy ustnej. W jej utrzymaniu pomagają płukanki na bazie ziół – najlepiej sprawdza się rumianek, szałwia i tymianek. Pomagają one również w regeneracji zębów.

Nieco przyblakły efekt wybielania zębów mogą poprawić także pasty wybielające, powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach. Warto zwrócic uwagę na pastę z aktywnym węglem – piszemy o niej w innym artykule: https://lubie.com.pl/jak-wykonczyc-szkliwo-pasta-do-zebow-z-weglem-aktywnym/. Istotny będzie jednak także fakt, w jaki sposób umieścimy ją na zębach, czyli jakość szczoteczki. Nawet regularne mycie zębów szczoteczką z miękkim włosiem nie wystarczy bowiem do tego, by usunąć wszelkie osady. Warto postawić na średnią twardość, a od czasu do czasu nawet na najtwardsze modele.

Pomocna w utrzymaniu białego uśmiechu może być również odpowiednia dieta. Jak wiadomo, na przebarwienia zębów duży wpływ ma regularne picie kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Warto więc wykluczyć lub chociaż ograniczyć te napoje. Wśród pokarmów zachowajmy umiar z pomidorami i burakami, ewentualnie myjmy zęby tuż po zakończeniu jedzenia, by kontakt z barwnikami był jak najkrótszy. Śmiało można natomiast sięgać po jabłka, które wspomagają czyszczenie zębów poprzez pobudzanie do produkcji śliny. Do swojej diety warto włączyć także orzechy i truskawki – te ostatnie działają wybielająco.