6 sposobów, jak przerobić stare jeansy

Chyba każda kobieta ma w swojej szafie parę jeansów, w której mogłaby chodzić non stop. Z czasem jednak spodnie zaczynają się niszczyć, bądź po prostu nam się nudzą. Na szczęście w takiej sytuacji nie trzeba ich wyrzucać, a jedynie nieco odświeżyć. W tym artykule przedstawimy więc sześć sposobów na to, jak przerobić stare jeansy.

Jak przerobić stare jeansy – ciekawe sposoby

Sposób nr 1: klasyczne shorty

Prawdziwą udręką większości kobiet są przetarcia między udami, które powstają na spodniach. Niestety w większości przypadków nie da się już uratować takich jeansów, jednak można stworzyć z nich klasyczne krótkie spodenki. Shorty z pewnością sprawdzą się podczas letnich upałów czy wakacyjnych podróży. Aby je wykonać wystarczy, że zaznaczymy na nogawkach miejsca, w których utniemy długie nogawki. Jeśli na spodniach pojawiły się przetarcia, najlepiej by linia cięcia przebiegała tuż nad nimi. Warto jednak najpierw sprawdzić, czy usuwając je nie sprawimy, że nasze szorty będą za krótkie. W końcu żadna z nas nie chce chodzić w spodenkach, w których nie będziemy czuć się komfortowo. Po przycięciu spodni wystarczy, że lekko postrzępimy materiał, tak aby stworzyć ciekawie wyglądający nowy element garderoby.

Sposób nr 2: koronkowe wstawki

Ostatnio bardzo modne są wszelkie kreacje, w których dominuje koronkowe wykończenie. Jeśli chcemy, by nasze spodnie posiadały takie właśnie wstawki, wystarczy udać się do pasmanterii i kupić odpowiedni materiał. Następnie należy przemyśleć, w jakich miejscach chcemy umieścić ozdoby. Najczęściej kobiety przyszywają koronkę do tylnych kieszeni spodni, bądź podszywają nią dziury na nogawkach. Warto jednak wykazać się kreatywnością i przyczepić ją np. na szwach czy tuż przy kostce. Ciekawym rozwiązaniem jest również położenie koronkowego materiału na spodniach i spryskanie ich wybielaczem bądź farbą do tkanin. Dzięki temu na naszych jeansach pojawi się oryginalny i nietuzinkowy wzór.

Sposób nr 3: ozdobny lampas

W galeriach handlowych bardzo często można spotkać spodnie z kolorowym lampasem przebiegającym po zewnętrznej stronie nogawki. Jeśli mamy w swojej szafie jeansy, które wymagają delikatnego odświeżenia, warto nanieść na nie takie elementy ozdobne. Wystarczy, że kupimy odpowiedni materiał i przykleimy bądź przyszyjemy go na linii szwów. Należy jednak pamiętać, że nie może być on zbyt twardy, ponieważ spowoduje to nieestetyczne marszczenie się jeansu. Jeśli nie mamy doświadczenia w przeróbkach krawieckich, warto udać się do specjalisty, który wykona zdobienie za nas. Taka osoba z pewnością będzie wiedziała, jak dopasować najlepszy materiał ozdobny i stworzyć modne spodnie.

Sposób nr 4: autorski haft

Osoby, które posiadają umiejętność haftowania, mogą także odświeżyć swoje jeansy ciekawym wzorem wykonanym za pomocą igły i nitki. Wystarczy, że wymyślimy odpowiednie zdobienie, a następnie wyszyjemy je na materiale. Aby znaleźć kilka inspiracji, wystarczy dokładnie przeszukać sieć oraz filmiki instruktażowe nagrywane przez pasjonatów takiej techniki odnawiania odzieży. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach, by wykonać haft, najlepiej najpierw poćwiczyć na skrawku innej tkaniny bądź poprosić o pomoc kogoś, dla kogo nie będzie to zbyt duży problem.

Sposób nr 5: zabawne naszywki

Najprostszym sposobem na przerobienie starych jeansów jest umieszczenie na nich kolorowych naszywek. W pasmanteriach dostępnych jest wiele oryginalnych wzorów, dlatego z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco czasu, najlepiej zdecydować się na zakup elementów ozdobnych, które można przykleić do tkaniny za pomocą np. żelazka. Są one pokryte cienką warstwą kleju, który pod wpływem ciepła delikatnie się roztapia i zostaje na naszym materiale. Najlepszym miejscem, na którym możemy umieścić naszywki są m.in. kieszenie, zarówno te znajdujące się z tyłu, jak i z przodu spodni.

Przeczytaj artykuł „Gildan i Fruit of the Loom to nie tylko ubrania reklamowe. Poznaj ich ofertę!” – znajdziesz w nim inne pomysły na przemianę swoich ubrań!

Sposób nr 6: modne dziury

Od kilku lat bardzo modne są spodnie z dziurami. Warto więc swoje stare jeansy przerobić na taki właśnie model. Wystarczy w kilku miejscach wykonać przetarcia. Pomocny może okazać się do tego pumeks. Delikatnie pocierając nim materiał, stworzymy ciekawie wyglądające ubytki w tkaninie. Większe dziury uzyskamy, gdy przetniemy jeans nożyczkami, a następnie postrzępimy wycięte rogi. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy użyjemy do tego igły bądź specjalnego przyrządu krawieckiego.