Baby shower – jak zorganizować takie przyjęcie?

W Wielkiej Brytanii oraz USA bardzo popularne jest wyprawianie specjalnych przyjęć tuż przed narodzinami dziecka. Taka impreza nosi nazwę baby shower. Podczas jej trwania przyszłej mamie wręczane są liczne prezenty. Zebrani dzielą się także poradami na temat wychowywania potomstwa oraz spędzają miło czas. Zwyczaj ten powoli przenosi się także do naszego kraju. Właśnie dlatego podpowiadamy, jak zorganizować takie przyjęcie.

Baby shower – jak zorganizować takie przyjęcie?

Co to jest baby shower?

Baby shower to, najprościej mówiąc, przyjęcie wyprawiane z okazji zbliżającego się porodu. Najczęściej organizowane jest po to, by przyszli rodzice mogli spotkać się ze znajomymi czy rodziną oraz zrelaksować się. W Polsce takie imprezy nie są jeszcze zbyt popularne, jednak zyskują coraz większą rzeszę fanów. Często w naszym kraju nazywamy je bociankowym. Przebieg takiej imprezy wygląda jednak nieco inaczej, niż za granicą. Nie są to bowiem huczne i wielkie imprezy, a luźne spotkania w gronie najbliższych.

Kto powinien zorganizować baby shower?

Baby shower czy bociankowe powinni zorganizować najbliżsi przyszłej mamy. Często odpowiedzialność za taką imprezę biorą więc przyjaciółki bądź rodzice. Niekiedy jest to również mąż. Ciężarna nie powinna brać czynnego udziału w przygotowaniach. Warto jednak zapytać ją, czy wyraża zgodę na takie spotkanie. Nie każda kobieta czuje się bowiem wtedy w pełni sił, dlatego lepiej się upewnić, niż narażać ją na nieprzyjemności oraz złe samopoczucie. W sytuacji, gdy to właśnie przyszła mama wpadnie na pomysł organizacji baby shower, należy zrobić wszystko, by nie musiała przemęczać się planowaniem takiej imprezy.

Kiedy zorganizować baby shower?

Baby shower najczęściej organizowane jest między 7 a 9 miesiącem ciąży, a więc tuż przed narodzinami potomstwa. Trzeci trymestr nie jest jednak przypadkowym wyborem. To właśnie w tym okresie występuje najmniej komplikacji, a ciężarna jest w pełni sił. Oczywiście nie każda kobieta znosi ciążę w taki sam sposób, dlatego warto dostosować datę imprezy do samopoczucia przyszłej mamy. W Polsce często tego typu przyjęcie organizowane jest także po porodzie, jednak pierwotna idea baby shower zakłada, że jest ono wyprawiane kilka miesięcy przed rozwiązaniem.

Jak udekorować pomieszczenie i co przygotować?

Bociankowe najlepiej zorganizować w mieszkaniu bliskich przyszłej młodej mamy. Dzięki temu będzie się ona czuła komfortowo, a w razie potrzeby nie będzie problemów z tym, by np. na chwilę się położyła. Aby dodać wnętrzu wyjątkowego klimatu, warto udekorować pomieszczenie kolorowymi balonami, girlandami oraz licznymi dekoracjami. Gdy na świat ma przyjść dziewczynka, najczęściej wybierane są różowe dodatki, natomiast gdy chłopiec – niebieskie. Za granicą bardzo popularne są także specjalne plakietki z napisem „It’s a boy” bądź „It’s a girl”.

Na przyjęciu nie może zabraknąć także ulubionych potraw ciężarnej oraz licznych napojów. Warto jednak przygotować coś lekkostrawnego i zrezygnować z alkoholu. Na baby shower często zamawiany jest również tort. Przed jego zakupem należy jednak zapytać przyszłych rodziców, jaki smak preferują oraz czy w ogóle chcą, by był on na stole.

Jaki prezent podarować przyszłej mamie?

Wybierając się na baby shower, warto pomyśleć o odpowiednim prezencie dla przyszłych rodziców. Podarunek nie musi być jednak bardzo kosztowny. Zarówno mama, jak i tata, z pewnością ucieszą się z przydatnych drobiazgów, które nieco odciążą ich portfele. Warto więc zdecydować się m.in. na:

Dobrym pomysłem jest także zapytanie wprost przyszłych rodziców, co jest im najbardziej potrzebne. Wtedy będziemy mieć pewność, że kupimy coś, co zostanie wykorzystane.