Bonding zębów – zalety i zastosowanie

Każdemu z nas zależy na pięknym i zdrowym uśmiechu. Czasami jednak zdarza się, że w naszym uzębieniu powstają niedoskonałości. Na szczęście często można im zaradzić, wykonując bonding zębów. Poznaj jego zastosowanie i zalety.

Bonding zębów – co to właściwie jest?

Bonding jest metodą estetycznej korekcji niedoskonałości zębów przy użyciu nowoczesnych żywic kompozytowych. Zabieg ten odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji w zębowe tkanki. Polega na nałożeniu materiału i utwardzeniu go specjalnym światłem.

Jaki kompozyt stosowany jest do wykonywania bondingu zębów?

Kompozyt wykorzystywany w tym zabiegu jest zbliżony do tego, który używany jest do wypełniania ubytków próchnicowych. Wyróżnia się on wysokimi walorami estetycznymi, gdyż może występować w rozmaitych odcieniach

Bonding na zęby – zastosowanie

Bonding stosuje się zazwyczaj w przypadku niewielkich anomalii u pacjentów, którzy nie chcą, aby dentysta ingerował w szkliwo poprzez założenia porcelanowych licówek. Często dokonywany jest np. w przypadku naprawy ukruszonych zębów, głównie siekaczy przyśrodkowych górnych. Może być także rozwiązaniem na złamany ząb.

Żywica kompozytowa pozwala nawet na przyklejenie fragmentu złamanego zęba ponownie do korony bez konieczności odbudowywania go. Może też być stosowana do wygładzenia pęknięć lub wyrównywania powierzchni zębowej.

Bonding na zęby można wykonywać u pacjentów z diastemą. Licówki kompozytowe umożliwiają zamknięcie przestrzeni często nielubianych przez osoby je posiadające. Zabieg ten ponadto pozwala na zmiany estetyczne takie jak wydłużanie zębów czy rozjaśnianie ich.

Przeciwskazania do wykonania bondingu zębów

Należy pamiętać, że bondingu nie można przeprowadzić u osób z próchnicą lub cierpiących na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami i inne parafunkcje, jak wady zgryzu czy choroby przyzębia.

Zalety bondingu zębów

Z perspektywy pacjenta siedzącego na fotelu dentystycznym pierwszymi zauważalnymi zaletami bondingu są zazwyczaj niewielkie koszty oraz szybki czas wykonania zabiegu. Dla lekarza z kolei będą to niezwykle proste do wykonania czynności.

Bonding zębów – na jak długo wystarczy?

Sam zabieg jest odwracalny. Jeśli pacjent zdecyduje się np. na zmianę żywicy kompozytowej na licówki porcelanowe, nie będzie problemu w usunięciu wykonanych wypełnień i zastąpienia ich czymś mocniejszym i bardziej praktycznym.

Jeżeli bondingu nie wykonuje się w celu wypełnienia ubytku, to zabieg ten nie wymaga znieczulenia. Ponadto jest on nieinwazyjny i nie wymaga ingerencji w szkliwo, przez co wykonywanie go nie uszkadza naturalnych tkanek.