Cera mieszana – charakterystyka i pielęgnacja

Cera mieszana uchodzi za najtrudniejszą w pielęgnacji. W końcu łączy w sobie cechy dwóch typów skóry: suchej i tłustej. 

A to oznacza problem z dobraniem odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. I to podwójny. Sprawdź, czym charakteryzuje się cera mieszana i jak ją skutecznie pielęgnować!

cera mieszana

Cera mieszana – charakterystyka

Cera mieszana to połączenie dwóch typów cery: tłustej i suchej. Każdy typ występuje w innym miejscu. To tak naprawdę dwa problemy w jednym. 

W strefie T (czoło, nos, broda) skóra nadmiernie wydziela sebum, przetłuszcza się. Mogą pojawić się niedoskonałości, w formie zaskórników, wyprysków, krostek, rozszerzonych porów, a także trądziku. Stąd mamy typ tłusty.

Na pozostałych obszarach, czyli na policzkach i skroniach skóra jest sucha. Przesusza się, jest ściągnięta, podrażniona, mało nawilżona. 

Co przyczynia się do tego, że stajemy się posiadaczkami cery mieszanej? Przede wszystkim przez nieodpowiednią dietę, stres, problemy hormonalne, ale i nieodpowiednia pielęgnacja. Cerze mieszanej brakuje równowagi między warstwą wodną, a tłuszczową skóry. 

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Wystarczy, że przyjrzysz się swojej skórze. Jeżeli zauważysz błyszczenie i sebum w strefie T, a suchość na policzkach i skroniach, to możesz być pewna, że jesteś posiadaczką cery mieszanej.

sprawdzanie cery mieszanej
Masz cerę mieszaną, jeżeli widzisz sebum w strefie T oraz suchość na policzkach i skroniach. 

Cera mieszana – pielęgnacja

Cera mieszana to tak naprawdę połączenie dwóch typów skóry. Dlatego wymaga przemyślanej, niekiedy nawet podwójnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne pomogą zminimalizować wydzielanie sebum w strefach tłustych, ale i nawilżą suche strefy. 

Jakie kosmetyki do cery mieszanej?

Dobrymi kosmetykami do strefy suchej są te z olejem makadamia, pantenolem czy masłem shea w składzie. Nie podrażniają, ani nie zapychają cery. Na strefy suche natomiast dobrze sprawdzi się np. olej z awokado i gliceryna. 

Na strefę tłustą stosuj kosmetyki, które utrzymają odpowiednią ilość wody w skórze. Dobrze się tu sprawdzi np. krem z gliceryną lub kwasem hialuronowym. 

W okresach jesienno-zimowych możesz stosować tłuste kremy, ale tylko na strefę suchą. Tego typu kosmetyki nakładane na strefę tłustą mogą ją niepotrzebnie zapchać.  

Sposoby na pielęgnację cery mieszanej

Najprostszym, ale nie zawsze skutecznym sposobem na pielęgnację cery mieszanej, jest po prostu korzystanie z kosmetyków przeznaczonych do skóry mieszanej. 

Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie niekoniecznie może się sprawdzić u Ciebie. Najważniejsze, żebyś obserwowała cerę. Przede wszystkim sprawdź, czy kosmetyk wystarczająco oczyszcza tłustą strefę, ale i czy nawilża suchą. Tylko po tym poznasz, czy kosmetyki działają jak trzeba. 

W składzie produktów do pielęgnacji nie powinny znajdować się żadne substancje drażniące i alergizujące. 

Jeżeli zauważysz, że dedykowane produkty do cery mieszanej nie dają rady – zacznij używać dwóch rodzajów kosmetyków. Osobne do skóry tłustej i osobne do skóry suchej. 

Od czego zacząć pielęgnację cery mieszanej?

Od odpowiedniego oczyszczenia. Oczyszczanie cery mieszanej jest bardzo ważnym procesem, od którego zaczyna się cały “rytuał” pielęgnacyjny. Najlepiej powtarzaj go rano i wieczorem. 

Postaw na kosmetyki bez mydła i alkoholu w składzie. Te składniki mogą wysuszyć skórę. A jak wiadomo – przesuszona skóra broniąc się, zacznie produkować jeszcze więcej sebum. A nie o to nam chodzi. Wybierz więc do oczyszczania lekkie żele lub pianki.

pianka na cerze mieszanej
Lekkie żele i pianki dobrze oczyszczą i nie podrażnią skóry mieszanej. 

Następnym ważnym krokiem w pielęgnacji cery mieszanej jest tonizowanie. Tonik przywróci odpowiednie ph Twojej skórze i przygotuje ją na dalsze kroki pielęgnacyjne. Zdecyduj się na toniki bez alkoholu w składzie lub na hydrolaty, czyli wody kwiatowe. Tutaj dobrze sprawdzi się hydrolat szałwiowy, rumiankowy, miętowy czy z kwiatów gorzkiej pomarańczy.  

Było oczyszczanie i tonizowanie, więc przyszła pora na nawilżanie cery mieszanej. 

Wybierz lekki krem na dzień, najlepiej z ochroną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pamiętaj, żeby w jego składzie nie znalazły się składniki, które wywołają efekt zapchania skóry. To może nasilić problem nadmiernej produkcji sebum. Najlepiej sprawdzą się tutaj żelowe konsystencje i lekkie nawilżające emulsje. Taki krem powinien też się szybko wchłaniać.

lekki krem do cery mieszanej
Krem do cery mieszanej powinien mieć lekką konsystencję i szybko się wchłaniać.

Cera mieszana – peelingi i maseczki

Przy pielęgnacji cery mieszanej musisz pamiętać także o robieniu peelingów i złuszczaniu naskórka. Raz w tygodniu będzie optymalnie. Wybieraj peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste, najlepiej z naturalnymi drobinkami. 

Raz w tygodniu zrób także maseczkę o działaniu nawilżającym. Nałóż ją na całą twarz. W końcu każda strefa potrzebuje nawilżenia. Na strefę tłustą natomiast dobrze zadziała maska ściągająca np. z zieloną glinką. 

A co z makijażem? Postaw na lekkie podkłady lub kremy BB. Dobrze się sprawdza też podkłady i pudry mineralne. Ich sypka konsystencja sprawi, że skóra będzie oddychać.

A jeżeli masz problem ze świeceniem się skóry – możesz skorzystać z bibułek matujących.

Teraz już wiesz czym charakteryzuje się cera mieszana i jak ją pielęgnować. Pamiętaj, że tylko odpowiednim podejściem pielęgnacyjnym jesteś w stanie zapanować nad swoją skórą. Jeżeli masz jakieś pytania, to zadaj je w komentarzu. Chętnie na wszystkie odpowiem. 

Literatura:

  • własne doświadczenia
  • artykuł online o produktach do pielęgnacji cery mieszanej