Cera trądzikowa – charakterystyka i pielęgnacja

Cera trądzikowa to podtyp cery tłustej. Poznasz ją przede wszystkim po nadmiernym wydzielaniu sebum i sporej ilości niedoskonałości na skórze.  

Tylko odpowiednią pielęgnacją złagodzisz objawy i utrzymasz cerę trądzikową w dobrej kondycji. Sprawdź, czym charakteryzuje się cera trądzikowa i jak ją pielęgnować!

kobieta z cerą trądzikową

Cera trądzikowa – charakterystyka

Cera trądzikowa charakteryzuje się licznymi niedoskonałościami na swojej powierzchni. Rozszerzone pory, zaskórniki, krostki, zmiany ropne, grudki, trądzik to dla niej “chleb powszedni”. 

Krostki są wypukłe, zazwyczaj czerwonego lub różowego koloru, a w ich wnętrzu widać ropną wydzielinę. Grudki natomiast chowają się pod skórą i są bolesne w dotyku. Charakterystyczne dla cery trądzikowej jest też to, że krostki i grudki zostawiają po sobie ślady w postaci nieestetycznych blizn. Trudno się ich pozbyć. 

Skóra trądzikowa to podtyp cery tłustej. Jest lepka w dotyku i nadmierna produkcja sebum to dla niej codzienność. 

Cera trądzikowa to chwilowy stan?

Co ważne – występowanie tych objawów przy cerze trądzikowej to stan przewlekły. Nie jest związany z cyklem miesiączkowym. A jak wiadomo – przed miesiączką cera potrafi płatać figle. Przy skórze trądzikowej taki stan utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące.

Skąd się biorą niedoskonałości w cerze trądzikowej?

W większości przypadków z nadmiernej produkcji sebum. Cerę trądzikową poznasz przede wszystkim po tym, że szybko się przetłuszcza. Przyczyną trądziku mogą być też czynniki genetyczne, psychologiczne, immunologiczne, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta bogata w ostre przyprawy, duże ilości czekolady, a także palenie papierosów. 

Cera trądzikowa a cera tłusta

Pamiętaj, że cera trądzikowa to nie to samo, co cera tłusta!

Cera trądzikowa to podtyp cery tłustej. Oba typy mają problem z nadmierną produkcją sebum, błyszczeniem i przetłuszczaniem. 

Cerę tłustą poznasz jednak po tym, że skóra świeci się mocniej w strefie T, czyli na brodzie, czole i nosie. Nadmierny łojotok w tym przypadku może występować bez trądziku. Cera trądzikowa natomiast, nie tylko się świeci od nadmiaru sebum, ale i występują na niej liczne krosty i stany zapalne. 

Cera trądzikowa – pielęgnacja 

Skóra trądzikowa jest problematyczna, dlatego niekiedy trudno jest dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. 

Zacznij od oczyszczania. Ten proces usunie nadmiar sebum i bakterii z Twojej twarzy. Wybieraj kosmetyki lub dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej. Powinny działać ściągająco i oczyszczająco. 

Pamiętaj – alkoholom w składzie kosmetyków mów stanowcze nie! Unikaj przede wszystkim etanolu, który naruszy warstwę hydrolipidową skóry. 

Kroki pielęgnacji cery trądzikowej

Oczyszczanie

Proces oczyszczania wykonuj rano i wieczorem. Wybieraj do tego celu lekkie pianki, emulsje, płyny micelarne i żele do mycia twarzy. One świetnie usuną wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum z powierzchni twarzy, a także znormalizują wydzielanie łoju. 

Pamiętaj! Wybieraj produkty bez alkoholu w składzie. Może przesuszyć i podrażnić skórę trądzikową.

Tonizownie

Po oczyszczeniu cery trądzikowej zajmij się jej tonizowaniem. To przywróci jej odpowiednie pH. Do tego celu wybierz tonik lub hydrolat bez wysuszającego alkoholu w składzie. 

Peelingowanie

Raz w tygodniu wykonaj na skórze peeling enzymatyczny. Dlaczego akurat enzymatyczny? Bo peelingi mechaniczne z dodatkiem drobinek mogłyby nasilić problem trądziku. Enzymatyczne wersje peelingów są bezpieczniejsze dla cery tego typu. Dodatkowo pozwalają oczyścić skórę z zanieczyszczeń, usunąć martwy naskórek i odblokować ujścia gruczołów łojowych.

Ważne! Klasyczne peelingi mechaniczne możesz wykonać, gdy nie masz na skórze żadnych ropnych zmian.

Maseczka

Pamiętaj także o wykonywaniu maseczek. Maksymalnie 2 razy w tygodniu. Takie maseczki powinny zawierać substancje bakteriobójcze i bakteriostatyczne, jak np. kwas salicylowy.

mycie cery trądzikowej pianką
Oczyszczanie skóry trądzikowej zacznij od umycia jej łagodną pianką lub żelem. 

Krem na dzień i na noc

A co z kremem? Wybieraj kremy do cery trądzikowej bez emulgatorów, substancji zapachowych i drażniących. Krem na dzień powinien mieć lekką konsystencję, szybko się wchłaniać i zawierać ochronę SPF. Możesz się zdecydować na wersję matującą, jeżeli zależy Ci na takim efekcie na twarzy. Krem powinien zminimalizować produkcję sebum i odżywić cerę trądzikową. 

Na noc stosuj krem o gęstszej konsystencji. Powinien on dłużej pozostać na skórze i lepiej ją nawilżyć.  

wyciskanie trądziku
Jeżeli masz cerę trądzikową, to staraj się nie wyciskać niedoskonałości. Może to pogorszyć jej stan.

Myślę, że pomogłam Ci odpowiedzieć na pytania: czym charakteryzuje się cera trądzikowa i jak ją pielęgnować. Jak widzisz, nie jest z nią tak łatwo, jak mogłoby się wydawać.

Masz jakieś pytania? Pisz w komentarzu. Na wszystkie chętnie odpowiem.

Literatura:

  • własne doświadczenia z cerą trądzikową
  • artykuły o pielęgnacji skóry trądzikowej dostępne w Internecie