Co zrobić, by na jasnej torebce nie pojawiały się ślady od ciemnych ubrań?

Nie ma chyba nic gorszego niż nowa jasna torebka, na której powstały plamy od ciemnej odzieży. Są one bardzo ciężkie do usunięcia i wyglądają mało estetycznie. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym zapobiegniemy pojawianiu się przebarwień na galanterii. Przedstawimy je w tym właśnie artykule, a dodatkowo podpowiemy, jak wyczyścić torebkę, na której pojawiły się one wcześniej.

Jak zapobiec przebarwieniom na torebce?

Bezpośrednie zabezpieczenie torebki

Aby na torebce nie powstały plamy i przebarwienia, warto odpowiednio zabezpieczyć materiał. Śliskie tkaniny bądź skórę można spryskać specjalnym sprayem do impregnacji galanterii oraz butów. Tworzy on bowiem na powierzchni niewidzialną powłoczkę, która zabezpiecza akcesoria przed odbarwieniem oraz poplamieniem. Jeśli jednak wolimy skorzystać z domowych sposobów, wystarczy przelać do atomizera mieszankę wykonaną z octu oraz wody i pokropić nią torebkę. Mikstura ta zadziała podobnie, jak impregnat. Przez chwilę galanteria może jednak nieprzyjemne pachnieć. W takiej sytuacji warto np. wywietrzyć ją na świeżym powietrzu. Niektóre panie do konserwacji torebki wykorzystują również lakier do włosów.
Porada: Pamiętajmy jednak, by przed zabezpieczeniem torebki dokładnie ją oczyścić. W innym wypadku plamy zostaną na materiale na stałe.

Działania na ubrania

Chcąc uniknąć na torebce plam od ubrań, można także zabezpieczyć odzież przed farbowaniem. Wystarczy do każdego prania dolewać łyżkę octu (nie trzeba martwić się o nieprzyjemny zapach – podczas długiego cyklu w pralce zostanie od wypłukany). Produkt ten sprawi, że materiały nie będą „puszczały” koloru. Dodatkowo warto raz na jakiś czas dorzucić do prania chusteczki wyłapujące kolor.

Jak usunąć plamy z torebki?

Jeśli plamy powstały na torebce, zanim zdążyłyśmy ją zabezpieczyć, należy usunąć je delikatnymi środkami, dzięki którym nie zostanie uszkodzona struktura materiału. Możemy posłużyć się zarówno domowymi sposobami, jak i specjalnymi środkami do czyszczenia galanterii. Jakimi?

Chusteczka nasączona mlekiem

Z przebarwieniami na torebce doskonale poradzi sobie krowie mleko. Wystarczy nasączyć nim bawełnianą chusteczkę i delikatnie pocierać nią materiał. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może zająć to nawet kilka minut. Dzięki temu sposobowi przebarwienia znikną, a torebka pozostanie w stanie nienaruszonym.

Mydło oliwkowe

Z przebarwieniami na jasnej torebce poradzi sobie również mydło oliwkowe. Wystarczy wymieszać je z wodą, a powstałą pianę wsmarować w materiał przy pomocy gąbki. Ważne jest jednak to, by użyć jej mniej szorstkiej strony. Dzięki temu zapobiegniemy rysom oraz zadrapaniom.

Gumka do mazania

Ciekawym, ale bardzo skutecznym sposobem na usunięcie zabrudzeń z jasnej torebki jest zniwelowanie ich przy pomocy gumki do mazania. Używając tej metody należy jednak pamiętać, że nie zawsze usuniemy plamę w całości. Z mniejszymi przebarwieniami nie powinno być raczej większego problemu. Przed przystąpieniem do działania koniecznie należy się upewnić, czy materiał nie jest mokry. Trik ten zadziała bowiem jedynie na suchej torebce.

Pianka oczyszczająca lub mleczko

Jeśli domowe metody zawiodą, bądź nie chcemy ich używać, możemy zdecydować się na profesjonalne preparaty. W sklepach z galanterią często dostępne są specjalne pianki oczyszczające, dzięki którym możemy dokładnie oczyścić każdy materiał. Na mocniejsze plamy warto wypróbować mleczko, którego używamy do czyszczenia np. kuchennych zabrudzeń. Przed jego aplikacją należy jednak zrobić próbę koloru w mało widocznym miejscu. Nigdy nie mamy bowiem pewności, w jaki sposób zareaguje dany materiał w kontakcie z detergentem.