Co zrobić, żeby makijaż nie brudził ubrań? Sprawdzone sposoby

Chyba każdej z nas zdarzyło się choć raz pobrudzić ubranie makijażem. Jest to bardzo duży problem, ponieważ plamy te są ciężkie do usunięcia. Dodatkowo, w porannym pośpiechu, jesteśmy zmuszone szukać nowej czystej bluzki. Najgorszym przypadkiem jest jednak poplamienie odzieży w sklepie, podczas jej przymierzania. Nie każda kobieta kupi taką rzecz, a kolejna klientka będzie długo zastanawiać się, czy plamy zejdą. Sklep będzie więc narażony na duże straty. Pozostaje nam tylko jedno, dowiedzieć się co zrobić, żeby makijaż nie brudził ubrań. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym zdradzimy nasze sprawdzone sposoby i triki.

Odpowiednia pielęgnacja twarzy

Aby plamy z podkładu czy pudru nie powstawały na naszych ubraniach, musimy zacząć od odpowiedniego przygotowania cery. Jeszcze przed nałożeniem makijażu, skórę należy dokładnie oczyścić lub złuszczyć. Co nam to da? Na dobrze wypielęgnowanej skórze kosmetyki utrzymują się o wiele dłużej, znacznie lepiej wyglądają, a dodatkowo nie trzeba nakładać ich zbyt wiele. Jeśli więc cera jest zadbana, można ograniczyć grubość poszczególnych warstw. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko pobrudzenia ubrania.

Baza pod makijaż jako podstawa

Często samo nałożenie kremu pod makijaż może być niewystarczające. Z pomocą przychodzą więc specjalne bazy, które sprawią, że kosmetyki delikatnie „przykleją” się do skóry oraz będą dbały o to, by make-up nie spłynął w ciągu dnia. Zapewnią one nieskazitelny efekt utrzymujący się do 12 h oraz ochronią nawet te śnieżnobiałe ubrania. Aby jednak ten sposób zadziałał, produkt należy dobrać do rodzaju cery i nakładać go w bardzo małych ilościach. Najczęściej do pokrycia całej twarzy wystarczy kropelka wielkości ziarnka grochu.

Wysokiej jakości podkład

Kluczem do sukcesu może okazać się również odpowiednio dobrany podkład. Zbyt gęsty będzie tworzył na twarzy grubą warstwę przypominającą maskę, która z łatwością odbije się na odzieży. Za rzadki natomiast może się rozlewać i spływać. Najlepiej wybierać więc fluidy o średnio gęstej konsystencji lub takie, które dopasowują się do naszej skóry, delikatnie „wchodząc” w jej głębsze warstwy. Jeśli jednak to nadal nie wystarczy, warto zainwestować w podkład zastygający. Jego aplikacja początkowo może sprawiać wiele problemów, jednak stosując taki rodzaj możemy być niemalże pewne, że makijaż zostanie na twarzy, a nie na ubraniu.

Odpowiednia aplikacja pudru

Mokry podkład należy utrwalić suchym pudrem. Najlepiej sprawdzi się kosmetyk transparentny, który sam w sobie nie posiada żadnego koloru. Dzięki temu sypkie drobinki nie pobrudzą ulubionej bluzki, a fluid zostanie zabezpieczony. Aby jednak cały makijaż pozostał nieskazitelny, puder trzeba wklepać w skórę. Do jego aplikacji warto użyć pędzla z długim miękkim włosiem, a nadmiar produktu delikatnie usunąć. Kosmetyk należy punktowo dociskać do naskórka i zachować umiar w ilości nałożonego produkty. Im grubsza warstwa, tym większe prawdopodobieństwo powstania plam przy kontakcie z materiałem.

Zbawienny spray utrwalający

W większości drogerii dostępne są specjalne spraye lub mgiełki utrwalające, którymi można wykończyć makijaż. Tworzą one na kosmetykach ochronną otoczkę, która zapobiega rozmywaniu się make-upu oraz nadmiernemu świeceniu się cery. Działają nawet do 12 h, dlatego zapewniają wysoką ochronę przed plamami i zabrudzeniami. Kobiety posiadające suchą cerę powinny jednak uważać, by produkt ten nie przesuszył skóry, ani nie zapchał porów. Najlepiej więc stosować go tylko na szczególne okazje.

Kilka szybkich porad na koniec

Co zrobić, jeśli nadal makijaż zostawia delikatne plamy na ubraniach?

  1. W ciągu dnia zdejmuj nadmiar sebum z twarzy. Jak? Najlepiej bibułkami matującymi lub chusteczką higieniczną. Nie pocieraj nimi skóry, lecz delikatnie punktowo dociskaj do naskórka.
  2. Aplikuj mniejsze ilości kosmetyków. Jak już wcześniej wspominałyśmy, im mniej tym lepiej.
  3. Eksperymentuj z nowymi rodzajami podkładu. Źle dobrany fluid to główna przyczyna powstawania plam na odzieży. Staraj się więc znaleźć idealną konsystencję. W razie konieczności, kup droższy kosmetyk, który posiada pozytywne opinie i rekomendacje. Jeśli jednak boisz się zaryzykować, udaj się do drogerii i poproś o próbkę. Najczęściej dostępne są one w małych saszetkach lub słoiczkach. Często można kupić również mniejszą buteleczkę podkładu i w ten sposób sprawdzić, czy jest on odpowiedni.
  4. Zakładając ubranie, staraj się nie dotykać go twarzą. Wiadomo, czasem jest to bardzo trudne zadanie, jednak zawsze warto uważać, niż potem martwić się o nowo powstałe plamy.