Czas przygotować balkon na wiosenną porę!

Druga połowa lutego to świetny czas, aby zacząć planować porządkowanie balkonu, przygotowanie go do sezonu wiosenno-letniego. Sprzyjają temu coraz dłuższe i cieplejsze dni, ale nie tylko. Producenci kuszą wyprzedażami, dlatego już teraz można poszukać akcesoriów, dekoracji, a także mebli balkonowych, które w najcieplejszych dniach pozwolą miło spędzać czas w tej przestrzeni. 

O co warto zadbać? Jak przygotować balkon na nadchodzącą wiosnę i jakie elementy wyposażenia zakupić? Podpowiadamy!

Dokładne czyszczenie i porządkowanie balkonu

Pogoda jest iście wiosenna, ale nie możemy wykluczyć, że jeszcze przyjdą zimowe dni. Mimo wszystko już teraz możemy się wziąć za porządkowanie balkonowej przestrzeni. Przejrzyjmy przede wszystkim rzeczy, które się na niej znajdują. Balkon zimą nierzadko służy nam do przechowywania rozmaitych drobiazgów, ale nie tylko. Sprawdźmy zatem, które z nich można uprzątnąć, wynieść do piwnicy; być może część rzeczy wymaga naprawy lub nadaje się do całkowitej wymiany. 

Gdy uprzątniemy balkonową przestrzeń, będziemy w stanie dostrzec, czy nie trzeba zaplanować jakichś napraw, np. na posadzce. Tych nie wykonamy od razu, bo potrzebne są do tego celu odpowiednie warunki pogodowe, przede wszystkim ciepło, wyższa temperatura i brak wilgoci. Możemy jednak zacząć od gromadzenia materiałów, które przydadzą się podczas remontu balkonu. 

Przegląd stanu mebli balkonowych

Kolejnym etapem jest przegląd stanu mebli balkonowych. Sprawdźmy, czy dotychczasowe krzesła i stolik nadają się do ponownego użycia. Jeśli nie, czas rozejrzeć się za nowymi. Być może w planach mamy całkowitą zmianę aranżacji balkonu, w takim przypadku mamy świetną okazję, by skorzystać z wyprzedaży lub sprawdzić, jakie meble balkonowe będą modne w tym roku. Ciekawe propozycje znajdziemy np. na stronie https://bazkar.pl/

Jeśli zaś już teraz chcemy korzystać z balkonu i planujemy wolne chwile spędzać na ulubionym fotelu z kubkiem ulubionego napoju w ręku, zabierzmy się za czyszczenie mebli balkonowych. Zazwyczaj wystarczy do tego celu zwilżona ściereczka. Większe zabrudzenia możemy usunąć, przyrządzając roztwór z ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu czyszczącego, np. płynu do mycia naczyń. Doskonale sprawdzi się również szare mydło, które radzi sobie z rozmaitymi zabrudzeniami. 

Impregnacja i konserwacja

Zabiegi impregnacyjne i konserwacyjne dotyczą nie tylko elementów wyposażenia ogrodu. Mogą być niezbędne do wykonania na podłodze ułożonej na balkonie, a także wobec stosowanych mebli, np. drewnianych. Oceńmy zatem, które elementy wymagają konserwacji lub przedsezonowej impregnacji, aby posłużyły nam możliwie długi czas.

Dekoracje i akcesoria ozdobne

Wisienką na torcie będą dekoracje i akcesoria ozdobne, dzięki którym stworzymy wyjątkową aranżację balkonu, a także uzyskamy atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Pamiętajmy o zasadzie, że najczęściej im mniej, tym lepiej. Umiar to klucz do sukcesu. Ma tu być miło, przyjemnie, komfortowo, być może bajecznie kolorowo, ale bez przepychu.