Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają? Wyjaśnienia dla alergików

Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają – to pytanie zadała sobie kiedyś każda alergiczka posiadająca błyskotki. Masz nieprzyjemne doświadczenia z biżuterią? Przeczytaj, co je spowodowało i jasno dowiedz się, czy stal chirurgiczna uczula. Mamy sporo dobrych wieści!

Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają? Masz szczęście!

Stal chirurgiczna jest hipoalergiczna. Nie posiada właściwości uczulających. Mogą je nosić wszystkie kobiety, także te, które zmagają się z reakcjami alergicznymi po niektórych typach biżuterii.

Stal chirurgiczna, zwana też nierdzewną i szlachetną, to metal szeroko wykorzystywany w medycynie – stąd w końcu wzięło się jej główne miano. Z ,,nierdzewki” powstaje wiele przyrządów stosowanych na salach operacyjnych. Wykonuje się z niej także przedmioty używane w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu i piercingu – tam, gdzie metal jest w stałym kontakcie ze skórą. Gdyby nie hipoalergiczność, takie zastosowania stali szlachetnej nie byłyby możliwe.

Nas oczywiście najbardziej interesuje rola stali chirurgicznej w biżuternictwie! Dzięki szeregowi właściwości – bo hipoalergiczność to tylko jedna z zalet – twórcy ozdób mogą zaszaleć z nią przy oryginalnych projektach. Doskonałym przykładem jest kolekcja Gal-art – sklepu wyspecjalizowanego w biżuterii ze stali szlachetnej. Zobacz kolekcję setek niezwykłych kolczyków: https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-kolczyki – z pewnością znajdziesz wśród nich modele w swoim guście.

Dlaczego tanie kolczyki mogą uczulać?

Możesz się teraz zastanawiać, co uczuliło Cię w metalowych kolczykach, z którymi do tej pory miałaś styczność. Otóż był to nikiel. To bardzo uczulający pierwiastek, od którego producenci biżuterii słusznie starają się odchodzić.

Co ciekawe w stali chirurgicznej jest nikiel. Jednakże stal jest tak odporna chemicznie, że nikiel nie przedostaje się do ciała w ilości zdolnej powodować reakcję alergiczną. Odporność chemiczna na najwyższym poziomie jest niezbędna w narzędziach medycznych – przedostawanie się pierwiastków chemicznych do tkanek pacjenta mogłoby stworzyć zagrożenie. Przy okazji skorzystali na tym wszyscy noszący biżuterię! Biorąc wszystko pod uwagę, osoby uczulone na niklową biżuterię nie muszą martwić się obecnością tego pierwiastka w stalowym stopie. Kolczyki ze stali chirurgicznej są dla nich dobrym wyborem. 

Jeżeli gdzieś słyszysz, że stal chirurgiczna uczula, bo ,,ktoś miał takie kolczyki i uczuliły” pamiętaj – tanie kolczyki mogą być wykonane z różnych metali. Na rynku budżetowej biżuterii jest nie tylko stal chirurgiczna. Sami sprzedawcy w sklepach z ozdobami często nie wiedzą, z jakiego metalu jest wykonana proponowana przez nich biżuteria, przez co zdarza im się wprowadzać klientów w błąd.

Inne zalety stali chirurgicznej

Korzyści z wybierania biżuterii stalowej są znacznie szersze. Poza hipoalergicznością metal ten cechuje nieprzeciętna wytrzymałość. Wykonane z niego akcesoria przez lata zachowują pierwotną formę. Nie są podatne na zarysowania ani odkształcenia. Zerwanie takich kolczyków, łańcuszka czy bransoletki wymaga sporo siły. 

Na metalu wrażenia nie robi również woda – można bez obaw czyścić swoje świecidełka pod kranem. Rdza się nie pojawi – jak wskazuje jedna z nazw, jest to stal nierdzewna.

W przeciwieństwie do srebrnej biżuterii, kolczyki ze stali chirurgicznej nie czernieją. Koniec z gorączkowym czyszczeniem biżuterii wyjętej z czeluści szuflady na chwilę przed wielkim wyjściem. Wybierz stal, a akcesoria będą gotowe do błyszczenia w każdych okolicznościach.

Stal chirurgiczna jest wizualnie nie do odróżnienia od metali szlachetnych. Zarówno srebrna, jak i pozłacana biżuteria, prezentuje się perfekcyjnie na wielkich wyjściach. Tworzy się z niej nawet pierścionki zaręczynowe, całkowicie satysfakcjonujące przyszłe panny młode.

Jakby zalet było mało, stal chirurgiczna jest znacznie tańsza od metali szlachetnych. Ten surowiec jest rzadkim przykładem ,,taniego i dobrego”. Na biżuteryjnym rynku jest w czym wybierać, a dzięki cenowej przystępności nie musisz ograniczać rozmiarów swojej kolekcji. 

Czy stal chirurgiczna ma jakieś słabe punkty? Nie. Jeżeli szukać metalu najbliższego ideałowi, to właśnie ta odmiana stali zasługuje na najwyższe miejsce na podium. Piękna, praktyczna, tania – czego chcieć więcej?

Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają? Nie. Mimo iż sama stal zawiera w składzie nikiel – pierwiastek o dużym potencjale alergizującym – jest ona bezpieczną opcją dla uczulonych. Ponadto cechuje ją wyjątkowa solidność i estetyka, idąca w parze z niską ceną. Stal nierdzewna to godny zamiennik metali szlachetnych. Oprzyj na niej swoją kolekcję, a zabłyśniesz w każdych okolicznościach!