Dlaczego rolety dzień noc są takim fenomenem?

W prawie każdym domu mieszkańcy prędzej czy później decydują się na zakup rolet. Argumentować to można chęcią zachowania prywatności, lepszą higieną snu, gwarantowaną przez rolety zaciemniające, termoizolacją lub po prostu względem estetycznym. W ostatnich latach roleta dzień noc podbiła serca większości konsumentów. Można to zauważyć przechodząc przez nowo wybudowane osiedle, gdzie w oknach najczęściej widzi się właśnie rolety dzień noc. A na czym dokładnie polega ich fenomen?

Łatwy w obsłudze mechanizm

Rolety okienne są bardzo przydatnym elementem wystroju wnętrza. Oprócz tego, że mogą służyć, jako ciekawa ozdoba domu są łatwe w montażu i obsłudze.

Jak wybrać rozwiązanie pasujące do Waszych okien?

Na samym początku należy dokładnie zmierzyć okno wg wytycznych producenta. Następnie należy dodać kilka centymetrów, tak aby zakryć całą szybę i kawałek framugi – w ten sposób ograniczmy ewentualne prześwity. Sprawdźcie natomiast dokładnie, jak dużo materiału należy dodać, aby nie zahaczał on o klamkę okna. Należy wybrać takie rozwiązania, które nie będzie utrudniało korzystania z okna.

Przy wyborze długości mamy większą swobodę, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu nawet jeśli roleta będzie za długa możemy ją zwinąć do odpowiedniej długości.

Jeśli okaże się że wasze okna nie są w standardowych wymiarach istnieje możliwość zamówienia rolet na wymiar u producenta. Takie rozwiązanie sprawi, że zasłony okienne będą idealnie pasować.

Inną opcją jest montaż rolet do ściany lub sufitu, ponieważ tutaj wymiary nie muszą być idealnie dopasowane. Roleta powinna w takim przypadku być kilka centymetrów większa niż okna i framugi. Niestety oprócz dużej zalety, jaką wnosi taki rodzaj montaż jest tutaj pewna niedogodność. Otwieranie okna może być utrudnione, ponieważ roleta będzie blokowała nasz dostęp do klamki.

Montaż rolety dzień noc

Dzięki temu, że możemy zamontować ją w dowolnym miejscu każda osoba powinna móc cieszyć się z korzyści, jakie przynosi posiadanie rolety dzień noc. Mamy do wyboru dwa sposoby zainstalowania rolety w domu – do okna lub na ścianę. Czym różnią się oba procesy?

Montaż okienny

Roleta dzień i noc może być zamontowana w bardzo prosty i bezinwazyjny sposób do okna. Kupując rolety w zestawie otrzymujemy wszystkie potrzebne elementy – praca nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Po wypakowaniu wszystkich elementów należy dokładnie przeczytać załączoną instrukcję i można przejść do montażu.
Pierwszy krok to połączenie elementów mechanizmu, które stanowią całości – haki, nakładki i każdy inny element, który wymaga złożenia. Następnie przechodzimy do żyłki, którą dzielimy na dwie równe części, tak aby każdy z zaczepów był takiej samej długości. Składamy rurkę obciążającą w całość, aby móc ją później wykorzystać. Teraz wystarczy powiesić roletę na ramie okna i zdecydować czy jest ustawiona w dobrej pozycji. Jeśli tak, na plastikowej części rolety przyklejamy dwustronną taśmę, z lewej i prawej strony ram okiennych.

W kolejnym kroku wkładamy rurkę obciążającą do konstrukcji, aby poprawnie wykonać kolejne etapy. Dla bardziej stabilnej i nieruchomej konstrukcji, na dolnej części okna montujemy napinacz dolny żyłki, która zostanie przewinięta przez górną i dolną część rolety.

Jeśli wszystko płynnie działa możemy być z siebie dumni – poprawnie zamontowaliśmy roletę. Dla wzrokowców mamy też inne rozwiązanie – pokazanie sposobu instalacji na prostym wideo instruktażowym:

Poleca się wybranie metody bezinwazyjnej, ponieważ nawet jeśli przy samodzielnym montażu popełni się błędy, można je szybko naprawić. W dodatku drobne błędy nie zniszczą ani okna ani rolety, więc możemy być spokojni, że wszystko dalej będzie działać.

Jest to też idealne rozwiązanie dla osób wynajmujących mieszkania. Jeśli nie chcemy lub nie możemy wprowadzać stałych zmian w domu, ale nie czujemy się komfortowo z ilością docierającego do nas światła, bez problemu rozmontujemy całą konstrukcję. W dodatku, jeśli okna miały standardowe wymiary jest duża szansa, że będą mogły służyć nam dalej w życiu.

Montaż rolety do ściany lub sufitu

To już zadanie dla bardziej wtajemniczonych w remonty, ponieważ wymaga to wywiercenia dziur w ścianie. Jednak nie ma powodu do obaw, jeśli macie jakiekolwiek zdolności manualne lub doświadczenie w majsterkowaniu, nie powinno Wam to sprawić problemu. Przed montażem trzeba wszystko dokładnie wymierzyć, ponieważ tym razem, jeśli coś zostanie źle wywiercone, nie będzie już odwrotu.

Po poprawnym wywierceniu kołków, na których zawiesza się rolety, kroki są te same co w instalacji bezinwazyjnej.

Materiał i kolory

Roleta dzień noc charakteryzuje się nietypowym dla rolet rozwiązaniem – składa się z dwóch kolorów. Jednak nie tylko te dwa kolory można dowolnie wybierać, ponieważ kolekcje różnią się też częściami transparentnymi. Wybierać odpowiednie rolety zwróćcie uwagę na wielkość siateczki – czy wolicie mniejszą kratkę, a może podobają się wam bardziej gęste projekty? Tak samo, kolor szwu może być różny w każdej kolekcji.

Przechodząc do bardziej widocznej kwestii – kolor pasów zacieniających. Jeśli decydujemy się na zakup, warto również przemyśleć, jaką barwę ma mieć nasza roleta dzień noc – jasny szary, czarny czy kolorowy. Wybór jest naprawdę duży, więc można przebierać w soczystych limonkach, intensywnych fioletach i delikatnych beżach. Materiałem, z którego robione są rolety, jest poliester. Dzięki wykorzystaniu tworzywa sztucznego możemy wymarzyć sobie dowolny kolor i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy go w sklepie internetowym.

Wielozadaniowy system

Czemu warto zastanowić się nad zamontowaniem rolet dzień noc? Dają one najwięcej możliwości z wszystkich pozostałych rodzajów rolet wewnętrznych. Ich innowacyjność polega na naprzemiennym ułożeniu dwóch typów pasów – jasnych transparentnych oraz zaciemniających dających efekt zacienienia. Pozwala to nam dowolnie decydować o ilości światła, które wpuszczamy.

Jeśli chcemy rozproszyć światło, ale dalej zależy nam na jasnym pokoju, układamy pasy tak, aby przeważała część transparentna.

Wieczorami próbując ograniczyć ilość światła w sypialni opuszczamy całkowicie rolety, tak aby całkowicie przyciemniła pokój. Gdy nie chcemy korzystać z rolety, możemy ją całkowicie zwinąć i cieszyć się widokiem z okna.

Pasują do wielu stylów wnętrzarskich

Duża paleta kolorów, ciekawe rozwiązania i nietuzinkowy wygląd sprawiły, że rolety dzień noc pasują do wielu aranżacji. Czy będą pasowały do Waszego wnętrza? Wszystko zależy od wybranego koloru. Jeśli chcecie ożywić wnętrze, możecie wybrać ciekawe i intensywne kolory. Z drugiej strony, osoby, które preferują jasne aranżacje, mogą pójść w klasykę, wybierając białe, nierzucające się w oczy rolety. Takie “bezpieczne” rozwiązanie sprawia, że roleta będzie pasowała wszędzie.

Co więcej, rolety dzień noc mogą być łączone z różnymi innymi ozdobami. Pięknie wygląda dopasowanie barwy zasłon i zacieniających pasów, ponieważ pokazuje to, że dana aranżacja była dobrze przemyślana.

Innym pomysłem eksponującym rolety dzień noc jest stworzenie kontrastu. Najlepiej jest on widoczny w jasnych pokojach, gdzie przeważają ziemiste kolory. Gdy wybierzemy dwa dodatki o jednakowym kolorze, gdzie jednym z nim będzie roleta dzień noc, a drugi dowolny, stworzymy pięknie wyróżniającą się kompozycje.

Łatwa w czyszczeniu

Chyba nie trzeba nikomu mówić, że proste i szybkie rozwiązania aktualnie podbijają nasz świat. Żyje się szybciej, więc nikomu nie chce się tracić czasu na zbędne porządki domowe.

Rolety dzień noc w przeciwieństwie do tradycyjnych zasłon i firan nie wymagają prania i prasowania, a nawet nie wolno ich tak czyścić! Jedyne co trzeba zrobić, to odkurzając mieszkanie przejechać też rolety – oczywiście programem o najniższej mocy!

Jeśli rolety są zamontowane w kuchni lub pokoju dziecięcym pewne jest, że kiedyś się pojawi się na nich plama, niestety. Nie trzeba jednak długo nad nią ubolewać, w większości przypadku wystarczy wyczyścić brudne miejsce szmatką nasączoną delikatnym detergentem.

Spróbujesz?

Podsumowując, rolety dzień noc mogą być dobrym rozwiązaniem w każdym domu. Jedyne, co trzeba zrobić, to wybrać odpowiedni dla nas model – rozmiar, kolor i wygląd materiału potrafią dużo zmienić.