Dlaczego warto chodzić do lasu?

Drzewa dookoła, przyjemny spokój, świeże powietrze, kompletna cisza, możliwość dotlenienia się, delikatny szum wiatru, do tego świergot ptaków i szelest liści – do lasu można wybierać się niemalże o każdej porze roku.

Zawsze będzie to wspaniała przygoda oraz frajda nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych dzieci, zwłaszcza, gdy mieszkamy w mieście. Wycieczka do lasu to niezapomniana wyprawa, interesująca podróż, w końcu pożyteczna wycieczka.

Kolorowa jesień idealna dla miłośników robótek ręcznych oraz fanów grzybobrania

Na jesień można zebrać spadające liście, żołędzie, orzechy, czy czerwoną jarzębinę i zwłaszcza dla dzieci będzie to ogromna frajda. Z zebranych zdobyczy będą mogły wyczarować później na przykład ludziki z pomocą zapałek i żołędzi, czy korale z wykorzystaniem nitki oraz igły i jarzębiny.

Na jesień można zrobić także wspaniałe dekoracje z kolorowych, spadających liści razem z świeczką zapachową, z powpinanymi gałązkami drzew choinkowych, na przykład sosny razem z dyniową podstawą, którą przetnie się na pół i dalej wydrąży znajdujący się w środku miąższ.

Na jesień twoje dzieci mogą zrobić też zielnik, czyli album z zasuszonymi liśćmi, które łatwo zebrać właśnie wybierając się do lasu. Wystarczy pod wklejonymi najlepiej w czystym zeszycie liśćmi umieścić krótką notkę o ich pochodzeniu.

Od września do października w lecie można także zbierać grzyby. Jednak przed ich późniejszym spożyciem, warto zrobić dokładną selekcję najlepiej z osobą, która zna się dobrze na grzybach i wyrzucić te grzyby, które są trujące.

Zima to wspaniały czas, by pomóc zwierzętom

Zima to idealny czas na przygotowanie dla ptaków karmnika. Wystarczy przymocować budkę dla naszych latających przyjaciół z pomocą gwoździ i desek i budka gotowa! Teraz wystarczy ją tylko powiesić na którymś drzewie w lesie i nasypać do takiego karmnika kilka garści ziaren zboża, czy powiesić na nitce słoninę.

Wybierając się zimą do lasu z dziećmi to również świetna zabawa w zgadywanie, które zwierzęta przechodziły przez las, zostawiając na śniegu po sobie ślady. Mogą to być sarny, jelenie, zające, lisy, czy wilki.

Wiosną wszystko budzi się do życia

Warto do lasu chodzić także wiosną. Zaproponuj swojemu dziecku zabawę, w znalezienie pierwszych oznak nowej pory roku, po mroźnej zimie. Może to być znalezienie pierwszych kwitnących kwiatków, na przykład przebiśniegów, czy krokusów albo żonkili, pierwiosnków, czy zawilców, sasanek.

To na wiosnę właśnie w lesie po raz pierwszy można usłyszeć kukanie kukułki. Warto mieć w tym czasie przy sobie jakiekolwiek pieniądze, bowiem według pradawnej tradycji ma to zapewnić szczęście na cały rok obfitujące w pieniądze.

Lato idealnym momentem na wycieczkę do lasu

To właśnie w tym ciepłym okresie, można w lesie znaleźć idealny spokój, ciszę. Kiedy panują wszędzie wysokie temperatury, to właśnie w lesie można znaleźć ochłodzenie. Przyjemny wiatr, szum liści oraz towarzyszący błogiej relaksacji śpiew ptaków to wspaniała okazja do tego, by na chwilę tam zostać, zatrzymać się, odsapnąć, odpocząć.

Możesz razem ze swoimi dziećmi pobawić się w zabawę w rozpoznawaniu, jaki ptak akurat świergocze. W lesie, albo w parku możesz zorganizować wspaniały piknik dla całej rodziny.

Wystarczy zabrać z domu kosz ze smakołykami oraz koc, na którym wszyscy się pomieścicie. W lesie można odpocząć od męczących upałów. To idealny moment do tego, by się schronić i znaleźć ukojenie.

Podsumowanie

Jak widać, do lasu warto chodzić o każdej porze roku. Zwłaszcza, gdy wiesz, że to bezpieczny las, dostępny do odwiedzania, w którym nie ma dzikich zwierząt, na przykład dzików, czy wilków. Przed wędrówką do konkretnego zalesionego miejsca, spytaj się najlepiej leśniczego, czy jest to bezpieczny teren i czy można do niego zabrać dzieci.

Jeśli nie masz możliwości wybrania się do prawdziwego lasu, zawsze zostaje park z centrum miasta. Tam też są drzewa i tam też można wspaniale spędzić czas. Zawsze, do większych terenów porośniętych drzewami zabierz kompas, a najlepiej nawigację GPS i naładowany telefon. Dzięki temu nie zgubicie się.