Dlaczego warto nosić lniane ubrania?

Ten szlachetniejszy kuzyn bawełny coraz częściej pojawia się w sieciówkach, wykraczając poza granice niszowych sklepów z ekologicznymi ubraniami. Jakie są jego zalety? Z naszego krótkiego przewodnika dowiesz się, dlaczego warto nosić ubrania wykonane z lnu?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykładamy nie tylko do wizualnych aspektów ubrań, ale również ich pochodzenia i jakości materiałów, z jakich zostały wykonane. Najpopularniejszym w branży odzieżowej materiałem pochodzenia naturalnego, znajdującym szerokie zastosowanie w produkcji ubrań, jest bawełna. Coraz częściej Klienci sklepów szukają jednak bardziej jakościowych zamienników, które są łagodniejsze dla skóry i w stu procentach biodegradowalne. Takim materiałem są na przykład tkaniny wykonane z włókien konopi siewnej. Innym popularnym jest len, ceniony od wieków za swoje właściwości. Znajdziesz go w sklepie https://miekkie.com.

Tkaniny lniane dla alergików i osób z problemami skórnymi

Podobnie jak konopie, tkaniny lniane, są idealne dla alergików. Pozwalają skórze oddychać, a więc dostarczają ulgę osobom zmagającym się z problemem nadmiernej potliwości. Jako materiał o właściwościach antybakteryjnych, len hamuje rozwój nieprzyjemnego zapachu, co często jest skutkiem gromadzenia się potu. Jego właściwości docenią zwłaszcza osoby zmagające się z dolegliwościami natury dermatologicznej. Osoby mające problem z egzemą, atopowym zapaleniem skóry muszą uważać na tekstylia sztucznego pochodzenia, które często powodują zaognienie objawów. Ubrania z lnu są delikatne i nie podrażniają ich wrażliwej skóry.

Ubrania lniane filtrujące promienie UV

Sztuczne tekstylia zazwyczaj okazują się komfortowe tylko w niektórych sytuacjach, gdy w grę wchodzi średnia temperatura. Przy tych wysokich najczęściej nie zdają egzaminu. Ubrania lniane są wprost stworzone na lato, gdy słońce sprawia, że dużo bardziej się pocimy, a przy tym stwarza zagrożenie dla naszej skóry. Filtrują one promienie UV, czego nie można powiedzieć o bawełnie, a tym bardziej o tkaninach poliestrowych. Przewiewność, jaką gwarantują, zapewnia wygodę nawet w najgorętsze dni. Nie znaczy to jednak, że podczas tych chłodniejszych noszenie ubrań z lnu mija się z celem. Przeciwnie – len ubrany zimą ogrzewa i zapewnia niezbędny komfort cieplny.

Ubrania lniane przyjazne dla środowiska

Warto wiedzieć, że tego typu odzież jest jedną z najtrwalszych, jakie są dostępne na rynku. Mimo że jego włókna są dość wrażliwe na uszkodzenia, gotowa tkanina jest naprawdę wytrzymała, a przy tym doskonale prezentuje się nawet po wielu latach od zakupu. Z każdym praniem ubrania lniane stają się przyjemniejsze w dotyku. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na komforcie, wybieraj ubrania wykonane z tego materiału. Jego produkcja nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Przy tym, używanie ubrań lnianych zmniejsza ilość produkowanych odpadów. Powód jest prosty – ze względu na swoją trwałość zazwyczaj trzymane są w szafach przez lata, w przeciwieństwie do tych, wykonanych z tworzyw sztucznych lub słabej jakości bawełny.

Świadomość to podstawa. Jeśli zależy Ci na zakupach, nieprzyczyniających się do degradacji środowiska, zdecyduj się na ubrania lniane. Możesz również wybrać alternatywy wykonane z konopi siewnych czy innych biodegradowalnych materiałów, prezentujących się niezwykle efektownie.