Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica?
Odszkodowanie za śmierć rodzica - jak uzyskać?

Śmierć bliskiej nam osoby zawsze będzie dużą tragedią. Pogrzeb wiąże się również ze sporymi kosztami, dlatego niektórzy zawczasu się zabezpieczają i wykupują polisę na życie, aby w przypadku zgonu nie zostawić swoich bliskich z długami. Jak dokładnie wygląda kwestia takiego ubezpieczenia?

Jak dostać odszkodowanie po śmierci rodzica?

Polisę na życie wykupujemy po to, żeby w razie naszej śmierci zostawić naszych bliskich w stabilnej sytuacji finansowej. Musimy być jednak świadomi tego, że kwota świadczenia zależy od kilku czynników. Przede wszystkim kluczowa jest wysokość składki oraz częstotliwość jej opłacania. 

Są trzy możliwe źródła uzyskania świadczenia po śmierci bliskiej osoby. Tym najbardziej podstawowym jest zasiłek pogrzebowy. Otrzymuje go rodzina lub osoba fizyczna, która opłaciła pochówek. Wówczas musimy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • Wniosek o wypłatę zasiłku,
  • Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
  • Oryginały rachunków związane z kosztami pogrzebowymi,
  • Akt zgonu denata,
  • Dokumenty potwierdzające nasze pokrewieństwo z osobą zmarłą.

Zasiłek pogrzebowy wynosi aktualnie 4000 zł, mamy rok na złożenie odpowiednich dokumentów w ZUS. 

Drugim źródłem finansowania może być odprawa pośmiertna. Możemy ją otrzymać, jeśli zmarły pobierał zasiłek z tytułu niezdolności do pracy.

Trzecie źródło finansowania to polisa na życie. W dokumencie wskazuje się osobę lub osoby, które otrzymają świadczenie w przypadku zgonu ubezpieczonego. To właśnie ta polisa jest w stanie zapewnić rodzinie zmarłego stabilność finansową po jego śmierci. Zasiłek pogrzebowy starczy jedynie na pokrycie kosztów pogrzebu (a często jedynie jego części), dlatego też warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia na życie, aby nie zostawiać naszych bliskich w trudnej sytuacji finansowej. 

Więcej o ubezpieczenie na wypadek śmierci na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Ubezpieczenia na życie mogą się mocno od siebie różnić. Wiele zależy od tego, czy zdecydujemy się na pakiet podstawowy, czy też uznamy, że chcielibyśmy rozszerzyć polisę o dodatkowe ubezpieczenia. W każdym razie ofert na rynku jest naprawdę dużo, dlatego też warto zapoznać się z różnymi propozycjami.

Na szczęście dziś nie musimy jeździć po różnych towarzystwach ubezpieczeniowych i sprawdzać ich oferty. Wystarczy włączyć internet i skorzystać z porównywarek lub przejrzeć ranking najlepszych propozycji na dany rok https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html. W ten sposób szybko sprawdzimy, jaka propozycja najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Zapoznanie się z różnymi ofertami jest naprawdę ważne. W przypadku polisy na życie składki będziemy opłacać latami, dlatego tak istotne jest rozsądne wybranie oferty. Naprawdę nie warto decydować się na pierwszą z brzegu propozycję, ponieważ może się szybko okazać, że w zasięgu kilku kliknięć mieliśmy znacznie lepszą polisę.