<strong>Jak dobrać narzutę na łóżko?</strong>

Nieodzownym elementem wystroju każdej sypialni jest łóżko, które wraz z materacem odpowiada za komfortowy sen. Aby zachowało swoje walory estetyczne, warto je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu doskonale sprawdza się narzuta. Jak dobrać narzutę na łóżko?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie narzuty?

Odpowiednio dobrane łóżko sypialniane i wysokiej jakości materac to gwarancja wygody. Jednak na aranżację sypialni składa się znacznie więcej elementów. Bardzo ważny jest także dobór pościeli, a także narzuty na łóżko. Narzuta nie tylko pięknie się prezentuje, podkreślając charakter wnętrza, ale przede wszystkim pełni funkcję ochronną. Zabezpieczenia pościel przed kurzem, zabrudzeniami czy zniszczeniem. Dzięki niej nie musisz chować codziennie pościeli do pojemnika. Jak dobrać narzutę na łóżko?

Rozmiar

Kluczowy jest rozmiar narzuty, który determinuje zarówno rozmiar materaca, jak i wysokość łóżka i jego konstrukcja. Nie bez znaczenia są indywidualne upodobania. Narzuta na łóżko może być zarzucona na dwa sposoby i od tego zależy dobór jej rozmiaru 

  1. Narzuta sięgająca do podłogi – to najpopularniejsze, a zarazem najbardziej efektowne rozwiązanie. W tym przypadku musisz zmierzyć rozmiar łóżka (szerokość i długość) oraz wysokość od podłogi do górnego krańca materaca. Do szerokości dodajesz podwójną wysokość od podłogi, a do długości wysokość od podłogi.
  2. Narzuta założona pod materac – tutaj musisz zmierzyć szerokość, długość oraz wysokość materaca. Następnie do szerokości dodajesz podwójną wysokość materaca oraz dodatkowe 20 cm na zakładkę pod spód. Z kolei do długości dodajesz wysokość materaca oraz 10 cm na zakładkę.

Materiał

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonana jest narzuta na łóżko. Tutaj musisz zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić dodatek. Czy ma chronić pościel przed zabrudzeniami, ale jednocześnie ładnie się prezentować? A może ma służyć jako dodatkowe okrycie w chłodne dni?

Łóżko narażone jest na zanieczyszczenia, zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta oraz dzieci. W tym przypadku warto zadbać o estetykę mebla i zainwestować w odpowiednią narzutę na łóżko. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstania plam, a także zniszczenia pościeli czy łóżka. Najlepszym rozwiązaniem są tkaniny, które są łatwe w utrzymaniu czystości oraz plamoodporne.

Z kolei, jeśli zależy Ci na walorach estetycznych, postaw na narzuty na łóżko, wykonane z weluru, który pięknie się prezentuje.

Kolor

Wbrew pozorom design ma znaczenie. Dobrze, aby narzuta pasowała do aranżacji wnętrza. Dobierz ją do pozostałych elementów wyposażenia, aby całość była ze sobą spójna. Możesz wybrać okrycie utrzymane w kolorystyce sypialni albo postawić na kolor, który wprowadzi powiew świeżości.

Miej na uwadze także styl, w którym urządzone jest pomieszczenie. Przykładowo, w stylu skandynawskim odnajdą się jasne tekstylia, wykonane z miłych w dotyku tkanin. Natomiast w salonie glamour dobrze wyglądają narzuty z eleganckich tkanin, takich jak welur. Z kolei w nowoczesnej sypialni zadbaj o minimalistyczne dodatki – gładkie, ewentualnie w geometryczne wzory.