Jak działają irygatory do zębów?

Higiena jamy ustnej jest sprawą złożoną. Często nie wystarczy tu podstawowy zabieg w postaci regularnego i dokładnego mycia zębów. Irygatory są akcesoriami, które mogą bardzo wspomóc dbałość o zdrowe uzębienie. Korzystanie z nich pozwala na dokładne płukanie jamy ustnej. Dopiero odpowiednio modyfikowany strumień wody pozwala na usunięcie np. nagromadzonych bakterii. Co jeszcze warto wiedzieć o irygatorach?

Nowoczesne irygatory do płukania jamy ustnej mogą występować w wersjach przewodowej lub bezprzewodowej. Wykorzystuje się je do skutecznego płukania uzębienia. Dzięki możliwości modyfikacji siły strumienia wody stosowanie takich akcesoriów pozwala osiągnąć bardzo dobre wyniki np. w walce z bakteriami mnożącymi się w jamie ustnej. Co jeszcze warto wiedzieć o irygatorach do zębów?

Czym są irygatory do zębów?

Czym właściwie są irygatory do zębów? Chodzi o urządzenia wyglądem przypominające nieco szczoteczkę elektryczną, ale w miejscu główki do szczotkowania posiadające niewielkich rozmiarów dyszę. Zasada ich działania jest podobna do tej, którą wykorzystuje się w myjkach ciśnieniowych. Miniaturowa pompka działa tutaj w taki sposób, że wytwarza ciśnienie pozwalające na wyrzucenie z plastikowej dyszy powietrza i wody. Strumień jest przy tym niewielki, ale dość silny.

Jakie zalety ma stosowanie irygatora do zębów?

Dlaczego warto korzystać z irygatora do zębów? Przede wszystkim dzięki wysokiemu ciśnieniu woda dociera do tych miejsc, z którymi nie dość dobrze radzi sobie szczoteczka lub nawet nić dentystyczna. Dzięki irygatorowi można wypłukać z jamy ustnej m.in. resztki pokarmów i bakterie, które utknęły w miejscach o słabej dostępności. 

Jednocześnie nowoczesne irygatory do zębów są urządzeniami, które pozwalają na ustawienie odpowiedniego strumienia wody, który może być silniejszy lub słabszy. W związku z tym można też potraktować płukanie zębów jako rodzaj masażu. Poddane mu dziąsła mają o wiele lepsze ukrwienie. Irygator do zębów może być więc bardzo przydatny wtedy, gdy pojawia się problem z krwawieniem dziąseł.  

Komu szczególnie przyda się irygator?

Komu w szczególności powinno się polecać korzystanie z irygatora do zębów? Pierwszą kategorią są tu wspomniane już osoby, które mają problemy z krwawieniem dziąseł. Na nich jednak lista się nie zamyka. Warto polecić regularne korzystanie z irygatora tym, którzy noszą aparaty ortodontyczne lub posiadają szczególnie ciasne uzębienie. Zaleca się go też posiadaczom protez lub koron na zębach.  We wszystkich wymienionych przypadkach wzrasta ryzyko tego, że szczotkowanie zębów nie wystarczy dla utrzymania prawidłowej higieny zębów. W każdym wypadku dbanie o zęby wymaga wówczas poświęcenia o wiele większej ilości czasu i uwagi. Irygator do zębów jest narzędziem, które przychodzi wówczas z pomocą. 

Co do zasady irygatory do zębów są jednak projektowane w taki sposób, aby mogły służyć szerokiemu gronu osób chcących zadbać o swoje uzębienie. Jeśli więc chcesz mieć pewność należytej higieny jamy ustnej, to właśnie irygator będzie odpowiednim sprzętem dla Ciebie.