Jak kolory wpływają na atmosferę życia?

Kolory. Większość z nas ma swój ulubiony. Kolory wpływają na nasz nastrój, a także mogą wpływać na to, jak oddziałuje na nas pomieszczenie, w którym się znajdujemy.

Jak postrzegamy kolory?

Ważne jest, abyśmy dobrze czuli się w naszych domach. Na to, jak się czujemy, w pewnym stopniu mogą wpływać kolory we wnętrzu, w którym się znajdujemy. Warto podkreślić, że postrzeganie kolorów jest często subiektywne i może opierać się na osobistych doświadczeniach lub kulturze, w której żyjemy. Biel jest doskonałym przykładem wpływu kultury na postrzeganie kolorów. O ile w zachodniej części globu biel uważana jest za kolor świąteczny w pozytywnym tego słowa znaczeniu, o tyle w krajach wschodnich jest to kolor żałobny używany na pogrzebach. Powszechnie mówi się, że ciepłe kolory wywołują w nas uczucie ciepła i komfortu , ale mogą też wywoływać złość i agresję. Zimne kolory koją, ale mogą też wywoływać smutek i obojętność.

Biel

Biel jest prawdopodobnie najczęstszym kolorem, który można znaleźć na ścianach. W naszej kulturze kolor biały symbolizuje niewinność, czystość i wskazuje na chłód. To kolor elity i luksusu. Dzięki temu przestrzeń wygląda czysto i prosto. Jest to również najlepszy kolor, jeśli potrzebujemy optycznie powiększyć przestrzeń . Możemy po nią sięgnąć szczególnie wtedy, kiedy chcemy wyróżnić meble i przedmioty o innych kolorach. To kolor stworzony właśnie do łączenia z innymi, nieco bardziej żywymi. Razem tworzą ciekawy kontrast. Jeśli chcesz połączyć wiele kolorów w jednym pomieszczeniu, biel będzie odgrywać neutralną rolę neutralizującą i połączy pozostałe kolory.

Czerwień

Każdy chyba wie, że czerwień to kolor pasji. To bardzo aktywny, energetyczny kolor, który ma również fizyczny wpływ na człowieka. Zwiększa ciśnienie, puls, pomaga wytwarzać adrenalinę, zmniejsza uczucie zmęczenia. Może jednak również wywoływać agresję, strach i gniew. Czerwony kolor łatwo przyciąga uwagę i dlatego jest często wykorzystywany w marketingu. Stymuluje aktywność. Należy go unikać na dużych powierzchniach, ponieważ może powodować nerwowość, stres i wrogość. To kontrastowy kolor, który świetnie można wyeksponować na dodatkach i akcesoriach.

Żółty

Ten ciepły kolor to kolor kreatywności, energii i nadziei. Wpływa korzystnie na środowisko pracy i nauki. Żółty kolor idealnie wkomponuje się w przestrzeń biura, pracowni szkolnej ale także gabinetu w domu. Nadaje się do pomieszczeń, w których musimy zwiększyć naszą aktywność umysłową . Ten kolor przykuwa uwagę, ale nie należy zachować umiar. Z pewnością stworzy ciepłą i pogodną przestrzeń, dlatego często wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz w pokoju dziecięcym.

Zielony

Zielony to kolor natury i zdrowia. To także symbol bogactwa. Uspokaja i harmonizuje, działa pozytywnie na człowieka, łagodzi migreny i obniża ciśnienie krwi. Jasne odcienie zachęcają do aktywności, ciemniejsze łagodzą i wywołują uczucie komfortu, a nawet senności. Ciemna zieleń jest więc odpowiednim kolorem do sypialni czy salonu czy innych pomieszczeń, w których chcemy odpoczywać.

Niebieski

Według badań, niebieski jest najpopularniejszym kolorem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jego percepcja różni się w zależności od odcieni. Jasnoniebieski koi i pomaga się skoncentrować, optycznie powiększa małe pomieszczenia. Ciemnoniebieski to bardzo przyjemny kolor, obniża tętno, pomaga spokojnie oddychać i rozjaśnia myśli . Jednak w połączeniu z czernią może stymulować depresję i nieprzyjemne myśli, dlatego należy unikać tego połączenia. Niebieski to najpopularniejszy kolor w środowisku korporacyjnym.

Jak wybrać kolor?

Jeśli nie mieszkasz sam, pamiętaj, że we wszystkim zawsze jest najlepszy kompromis. Postawcie na kolory, które będą odpowiadać wszystkim domownikom. Nie zapomnij o psychologii kolorów oraz o tym, że nie każdy kolor pasuje do każdego pomieszczenia. W niektórych pomieszczeniach chcesz wywołać harmonię i spokój, w innych pobudzasz do aktywności. Ważna jest również orientacja pomieszczenia. Jeśli w ciągu dnia w pomieszczeniu jest dużo światła, nie bój się sięgać po zimne kolory. Jeśli w pomieszczeniu jest ciemno, zalecamy wybór ciepłych odcieni, aby pomieszczenie było przytulne. Należy pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne ją pomniejszają.
Nie zawsze trzeba aranżować pomieszczenie wykorzystując tylko jeden kolor i jego odcienie. Możesz również użyć innych kolorów na meblach i dodatkach, aby stworzyć korzystny kontrast. Zaleca się łączenie kolorów, które znajdują się w spektrum kolorów zbliżonych do siebie..
Dobór kolorów jest być może równie ważny przy urządzaniu domu, jak wybór stylu czy materiałów, dlatego wierzymy, że wybierzesz te właściwe. Jeśli potrzebujesz pomocy w urządzaniu wnętrza, skorzystaj z pomocy projektantów wnętrz, którzy zaprojektują Twój dom według Twoich pomysłów.