Jak mieć ładny uśmiech? Domowe i profesjonalne metody na biały uśmiech

Uśmiech jest jednym z naturalnych wyrazów twarzy człowieka i nikt nie wyobraża sobie bez niego życia. Nie każdy ma jednak tak śnieżnobiałe zęby jak aktorzy i celebrytki z pierwszych stron gazet czy wybiegów pokrytych czerwonym dywanem. Na szczęście o ładny biały uśmiech można zadbać w każdym wieku. Najlepiej dbać oczywiście o zęby na co dzień, ale konieczna może być także wizyta u stomatologa zaopatrzonego w wiertła dentystyczne i kilka innych przyrządów, które oferuje sklep stomatologiczny. Gra jest jednak warta świeczki. Zatem jak mieć ładny uśmiech? Sprawdź!

Jak mieć ładny uśmiech? Profesjonalne zabiegi u stomatologa

O piękny biały uśmiech warto zadbać, stawiając przede wszystkim na profesjonalne rozwiązania. Najlepiej udać się do stomatologa, który opracuje kompleksowy plan. Jakie zabiegi mogą się w nim znaleźć?

Higienizacja zębów

Zastanawiając się wspólnie ze stomatologiem, jak mieć ładny uśmiech, w pierwszej kolejności z pewnością warto zdecydować się na kompleksową higienizację zębów.

Jest to niemalże bezbolesny zabieg, który trwa ok. 1,5 godziny. Podczas jego trwania dentysta, używając specjalnych narzędzi oraz preparatów, usuwa z uzębienia wszelkie osady. Mowa o płytce nazębnej, kamieniu czy przebarwieniach. Od razu po zakończeniu higienizacji zyskasz ładny biały uśmiech. Co prawda nie jest to zabieg wybielający, jednak po usunięciu trwałych zabrudzeń z zębów, szkliwo będzie sprawiało wrażenie o wiele jaśniejszego. Czasami w poprawie estetyki uśmiechu pomoże nawet samo piaskowanie zębów, czyli dokładne oczyszczanie ich z kamienia przy pomocy tak zwanego piasku stomatologicznego, bezpiecznego dla szkliwa.

Na higienizację warto udać się do stomatologa przynajmniej raz w roku. Dbasz bowiem w ten sposób nie tylko o piękny uśmiech, ale też o swoje zdrowie. Znajdujący się na zębach kamień może bowiem przyczyniać się do rozwoju licznych stanów zapalnych. Wtedy niestety łatwo o wiele poważnych konsekwencji. Regularna higienizacja powinna więc być w tym przypadku podstawą.

Wybielanie zębów

Jeśli higienizacja to za mało, o biały uśmiech można zadbać, decydując się na profesjonalny zabieg wybielania. Metod na rozjaśnienie szkliwa jest obecnie kilka. Twój lekarz stomatolog z pewnością będzie w stanie zarekomendować Ci najlepszą dla Ciebie technikę. Jakie są jednak możliwości?

Najpopularniejsza forma wybielania zębów polega na nałożeniu na ich powierzchnię specjalnego preparatu, który następnie wybiela szkliwo pod wpływem naświetlania. Substancja nakładana jest na zęby kilkukrotnie. Każda z warstw jest oczywiście poddawana działaniu lampy UV, dzięki której szkliwo delikatnie się rozjaśnia. Najczęściej w substancji wybielającej znajdują się także substancje mające na celu poprawić nieco kondycję uzębienia.

Można więc za jednym razem zadbać zarówno o biały uśmiech, jak i zdrowie. Metody wybielania z użyciem preparatów światłoczułych pozwalają najczęściej zyskać szkliwo jaśniejsze o nawet 5-7 tonów. Trzeba jednak przy tym liczyć się z dość wysokimi kosztami, przekraczającymi niekiedy nawet 1500 zł. Efekty są wtedy widoczne nawet do 5 lat.

Popularną formą profesjonalnego wybielania jest zastosowanie także specjalnych nakładek na zęby, które przygotowuje się na podstawie pobranego wycisku. Te otrzymasz od stomatologa wraz ze specjalnym żelem oraz instrukcją postępowania. Zabieg będziesz wykonywać w domu przez określony czas. Wybielanie nakładowe nie jest jednak aż tak skuteczne. Najczęściej możesz w ten sposób zyskać zęby jaśniejsze o 3-4 tony, a efekt utrzymuje się niekiedy jedynie rok. Koszt takiego zabiegu oscyluje w granicach 600-800 zł.

Estetyka uśmiechu

W poprawie estetyki uśmiechu niezbędne są czasami także uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Najprostszym sposobem jest umieszczenie na zniszczonym lub przebarwionym zębie korony. Często potrzebny będzie do tego specjalny wkład korzeniowy z włókna szklanego. Jak on wygląda? To drobny element, który możesz podejrzeć na https://tech-dent.pl/category/stomatologia-cwieki-okolomiazgowe-wklady-koronowo-korzeniowe-wklady-koronowo-korzeniowe.

Dużą popularność zyskuje w ostatnim czasie także bonding. Jest to zabieg, podczas którego na uzębienie nakładany jest materiał kompozytowy w naturalnym kolorze zębów. Stomatolog w specjalny sposób go formuje, a następnie utwardza. Zastanawiając się, jak mieć ładny uśmiech, zdecydowanie warto przemyśleć takie rozwiązanie. Zyskujesz bowiem w ten sposób dokładnie taki odcień, jak i kształt zębów, na którym zależy Ci najbardziej. Przy okazji jest to metoda nieinwazyjna, w pełni bezpieczna oraz oczywiście bezbolesna. Efekt utrzymuje się jednak tylko ok. 5 lat.

Gdy zależy Ci na czymś trwalszym, wtedy biały uśmiech możesz zyskać, nakładając na swoje zęby licówki. Jest to coś w rodzaju nakładki naklejanej na szkliwo. Niestety, zabieg ten jest już dość kosztowny. Niekiedy za jedną licówkę trzeba będzie zapłacić nawet do 2500 zł.

Najlepiej więc udać się na wizytę do swojego stomatologa i wspólnie ustalić kompleksowy plan, mający na celu przywrócić Ci piękny biały uśmiech!

A jak mieć ładny uśmiech, dbając o niego w domu?

Kiedy już w ruch pójdzie kątnica stomatologiczna, a dentysta doprowadzi uzębienie do wymarzonego stanu, będzie trzeba jednak dbać o zęby również na co dzień.

Ważna jest przede wszystkim higiena jamy ustnej. Kluczowe będzie oczywiście dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, płukanie ust specjalnymi płynami, a także stosowanie nici dentystycznych lub czyścików do przestrzeni międzyzębowych. Wtedy w zakamarkach nie będą pojawiać się trwałe nieestetyczne osady. W utrzymaniu higieny jamy ustnej pomagają też płukanki na bazie ziół – najlepiej sprawdza się rumianek, szałwia i tymianek. Przyczyniając się one również w regeneracji uzębienia.

Nieco przyblakły efekt wybielania zębów mogą poprawić także pasty wybielające, powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach. Warto zwrócić uwagę na pastę z aktywnym węglem. Istotny będzie jednak także fakt, w jaki sposób umieścisz ją na zębach, czyli jakość szczoteczki. Nawet regularne mycie zębów szczoteczką z miękkim włosiem nie wystarczy bowiem do tego, by usunąć wszelkie osady. Warto postawić na średnią twardość, a od czasu do czasu nawet na najtwardsze modele.

Pomocna w utrzymaniu białego uśmiechu może być również odpowiednia dieta. Jak wiadomo, na przebarwienia zębów duży wpływ ma regularne picie kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Warto więc wykluczyć lub chociaż ograniczyć te napoje. Wśród pokarmów zachowaj umiar z pomidorami i burakami, ewentualnie myj zęby tuż po zakończeniu jedzenia, by kontakt z barwnikami był jak najkrótszy.

Śmiało możesz sięgać natomiast po jabłka, które wspomagają czyszczenie zębów poprzez pobudzanie do produkcji śliny. Do swojej diety warto włączyć także orzechy i truskawki – te ostatnie działają wybielająco.

Teraz już wiesz, jak mieć ładny uśmiech i piękne śnieżnobiałe szkliwo. Pamiętaj jednak, że w przypadku jamy ustnej, najważniejsza jest zdecydowanie regularność. Cyklicznie odwiedzaj więc swojego stomatologa, a na co dzień przykładaj ogromną uwagę do higieny!