Jak nie przytyć, będąc na studiach?

Rozpoczęcie studiów często wiąże się z przeprowadzką do innego miasta. Wyprowadzając się z domu rodzinnego, musimy samodzielnie zadbać o wartościowe posiłki, na których przygotowanie często po prostu brakuje czasu. Przerwy między zajęciami dodatkowo kuszą nas, by udać się do pobliskiej knajpy czy fast fooda. Jak więc planować swój jadłospis, by nie przytyć na studiach?

Jak nie przytyć na studiach?

Zakupy z głową

Aby nie przytyć w okresie studiów, warto zacząć od racjonalnego wybierania produktów w momencie, gdy udajemy się do sklepu. Gotowe dania kuszą nasz wzrok i oszczędzają sporą ilość czasu. Często jednak dodawane są do nich niepotrzebne, wysokokaloryczne substancje. Najlepiej więc dokładnie czytać skład „gotowców” oraz analizować ich właściwości odżywcze. Lepiej również ograniczyć ich spożycie. Zdecydowanie zdrowsze i bardziej dietetyczne rozwiązanie to ugotowanie posiłku samodzielnie.

Czas na gotowanie

Brak czasu to w wielu sytuacjach najczęstsza wymówka. Mimo napiętego grafiku w pracy i długich godzin spędzonych na uczelni, z pewnością znajdziemy chociażby pół godziny na to, by przygotować jakieś danie. Nie musimy też przecież gotować codziennie. Wystarczy, że przyrządzimy porcje na następne kilka dni, bądź zamrozimy parę posiłków. Dzięki temu zawsze znajdziemy coś w swojej lodówce, zmniejszając w ten sposób ryzyko sięgnięcia po pizzę czy kebaba.

Rozwaga na imprezach

Życie studenta naznaczone jest dużą ilością imprez oraz wyjść ze znajomymi. W takich sytuacjach aż ciężko odmówić sobie słonych przekąsek czy fast foodów. Spożyty w tym czasie alkohol dodatkowo sprawia, że odczuwamy głód. Aby tego uniknąć, wystarczy przed imprezą zjeść zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Brązowy ryż z kurczakiem czy makaron razowy ze szpinakiem sprawią, że długo będziemy syci, a co za tym idzie, nasza ochota na podjadanie znacznie się zmniejszy. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, dlatego nie zaszkodzi nam, gdy raz na jakiś czas nie będziemy się ograniczać i pilnować na imprezie, jednak jeśli wychodzimy gdzieś dosyć często, lepiej uważać, niż później zastanawiać się, jak schudnąć.
Warto też pamiętać, że alkohol sam w sobie jest wysokokaloryczny. Jedno piwo to około 250 kcal, kieliszek wódki to mniej więcej 50 kcal. Najmniej dodatkowej energii dostarczy naszemu organizmowi wytrawne wino. Jeśli więc mamy możliwość, lepiej sięgać właśnie po nie.

Aktywność fizyczna

Jak nie przytyć będąc na studiach? Przede wszystkim warto pamiętać o ruchu i aktywności fizycznej. Studenci mają spore zniżki na karnety na siłownię czy pojedyncze wejściówki do fitness klubów. Jeśli więc znajdziemy takie miejsce blisko uczelni lub domu, warto regularnie je odwiedzać. Chcąc nieco oszczędzić i spędzić czas na świeżym powietrzu, należy zastanowić się nad bieganiem, jazdą na rowerze czy rolkach. Aby nie czuć się osamotnionym, wystarczy namówić znajomych, by razem z nami zadbali o swoje ciało oraz kondycję.