Jak oświetlić wąski korytarz w mieszkaniu? Kilka porad

Wąski korytarz to częsta przypadłość małych mieszkań. Poza tym przedpokój z natury należy do dość niewymiarowych przestrzeni, które jednak spełniają bardzo ważną funkcję. Tutaj się ubieramy przed wyjściem z domu oraz zostawiamy odzienie wierzchnie i obuwie po powrocie. Ponadto jest to wizytówka każdego domostwa. 

W jaki sposób oświetlić wąski korytarz, aby był zarówno funkcjonalny, jak i zachęcał do wejścia dalej, poznania atmosfery panującej w mieszkaniu? Podpowiadamy kilka rozwiązań. 

Oświetlenie szynowe – idealne do małych przestrzeni

W wąskim i niewielkim korytarzu, który rozpoczyna przestrzeń mieszkalną, doskonale sprawdzi się oświetlenie szynowe, które można zakupić w sklepie Azzardo.com.pl. To prosta i minimalistyczna, a zarazem bardzo praktyczna konstrukcja. Ruchome reflektorki, które można przesuwać w obrębie całej długości szyn, pozwalają na precyzyjne dopasowanie oświetlenia do potrzeb niewymiarowego korytarza. 

Lampy na szynach są minimalistyczne, co jest ogromnym atutem we wnętrzach skromnych metrażem. Jednocześnie nie brakuje im nowoczesności i estetyki, które w zestawieniu z ciekawie zaaranżowanym korytarzem sprawiają, że całość prezentuje się elegancko, a nawet wytwornie!

Plafony – oświetlenie, które może bardzo dużo!

Inną propozycją idealną do niewymiarowych korytarzy są plafony. Lampy, które przyjmują płaską formę, co oznacza, że potrzebują niewiele miejsca. Można je montować zarówno na suficie, jak i na ścianie. Od domowników zależy zatem, w jaki sposób rozświetlą przedpokój – wizytówkę swojego mieszkania. 

Co więcej, wśród plafonów można znaleźć mniej, jak i bardziej rozbudowane formy, w różnych kształtach, z jednym bądź kilkoma punktami świetlnymi. Dostępne są w rozmaitych stylach, ciekawych zestawieniach kolorów czy materiałów, a nawet z ruchomymi punktami świetlnymi. Za ich pomocą można równomiernie, a zarazem ciekawie oświetlić wąski przedpokój, nie martwiąc się o to, że zajmą zbyt dużo miejsca wśród ograniczonego metrażu. 

Kinkiety – wciąż modne

Z mody nie wychodzą kinkiety. Doceniamy je za klasyczny styl, ale i nowoczesność. W tym przypadku pojawia się niezwykle bogata oferta pod względem estetyki. Kinkiety można więc wkomponować w wystroje zarówno nowoczesne, loftowe, jak i vintage, retro czy eklektyczne. Sprawdzą się one również jako kolejne źródło światła w wąskim korytarzu. 

Atutem kinkietów jest to, że – w zależności od tego, w jakim kierunku otwarty jest klosz – są w stanie optycznie podwyższyć lub obniżyć korytarz. Światło kinkietów nierzadko poprawia proporcje przedpokoju, co jest pożądanym efektem w wąskich i skromnych pod względem metrażu korytarzach. 

Parametry oświetlenia

Do wyboru mamy kilka ciekawych propozycji oświetlenia do przedpokoju. Przemyślmy nie tylko styl czy formę lamp, ale i parametry wybieranego oświetlenia. Barwa światła, jego natężenie czy współczynnik odwzorowania kształtów i kolorów mają znaczenie dla komfortowego korzystania z tej jakże ważnej przestrzeni.