Jak podlewać choinkę – w doniczce i na stojaku?

Choinka ośnieżona żywa wprowadza do każdego domu niepowtarzalny świąteczny klimat. To właśnie z niej wydobywa się wspaniały żywiczny zapach przywodzący na myśl zimowy las. Ta specyficzna woń połączona z unoszącym się w powietrzu zapachem pieczonych pierniczków wprowadza nas w świąteczny nastrój i sprawia, że pragniemy jak najszybciej zasiąść do wigilijnego stołu. Pomimo tego, że żywe drzewka mogą znacznie krócej zdobić nasz dom w okresie świątecznym niż choinka sztuczna, to i tak cieszą się dużym zainteresowaniem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy nieco wydłużyć żywotność takiego iglaka. Przede wszystkim należy odpowiednio go pielęgnować. Jak podlewać choinkę i ile razy w tygodniu to robić, by igły nie opadały za wcześnie? Czym ją podlewać? O tym w dalszej części tekstu.

Jak podlewać choinkę w doniczce? Poradnik od A do Z

Jak podlewać choinkę
Źródło: https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/choinka-na-swieta-jak-ja-ubrac-jak-podlewac-i-co-zrobic-aby-sie-przyjela

Dużą popularnością cieszą się żywe choinki świąteczne. Jednakże najczęściej już dwa lub trzy tygodnie po świętach należy zdjąć ozdoby z ich gałązek, ponieważ igły zaczynają opadać i drzewko nie wygląda już tak pięknie jak w momencie, gdy przynieśliśmy je do domu. Posiadanie żywej choinki na pniu to także dodatkowy obowiązek. Trzeba bowiem pamiętać o nawadnianiu takiego iglaka. Zazwyczaj zadajemy sobie pytanie jak często trzeba podlewać choinkę w doniczce? Niestety niewiele osób posiada odpowiednią wiedzę dotyczącą wykonywania tej czynności. Zamiast zapytać fachowców, którzy sprzedają takie drzewka, co ile podlewać choinkę w doniczce, często sugerujemy się własnymi przypuszczeniami. Czy takie działanie jest właściwe? Niekoniecznie. Istnieją bowiem pewne zasady, które pomogą nam dłużej zachować świetny wygląd żywej choinki. 

  1. Podlewajmy choinkę regularnie.
  2. Wykorzystujmy do podlewania letnią wodę.
  3. Sprawdźmy, czy ziemia w doniczce jest lekko wilgotna.
  4. Zraszajmy codziennie gałązki drzewka wodą w sprayu.
  5. Raz w tygodniu podlewajmy drzewko wodą ze specjalną odżywką do roślin zielonych.

Stosując się do powyższych zasad, zapewnimy naszej choince dłuższe „życie”.

Jak często podlewać choinkę w doniczce?

Skoro już poznaliście ogólne zasady pielęgnacji żywego drzewka iglastego znajdującego się w doniczce, zapewne zastanawiacie się, jak często podlewać choinkę w donicy? W tym momencie wiele osób oczekuje konkretnej odpowiedzi, czy taką czynność należy wykonywać raz czy dwa razy w tygodniu. Niestety na pytanie jak podlewać choinkę w donicy, nie ma tak oczywistej odpowiedzi. Dlaczego? Jest to przede wszystkim uzależnione od warunków, w jakich drzewko się znajduje. Należy zwrócić uwagę, na to czy choinka stoi w pobliżu kaloryfera lub czy jest znacznie od niego oddalona. Kolejną ważną kwestią jest to czy w pomieszczeniu, w którym umieszczone zostało drzewko nie jest za ciepło. Zbyt wysoka temperatura może powodować szybsze wysychanie ziemi w doniczce, przez co konieczne będzie częstsze podlewanie drzewka. Warto pamiętać, aby jednak nie wykonywać tej czynności zbyt często. Jak więc znaleźć złoty środek? Skąd wiedzieć co ile podlewać choinkę w domu? Należy sprawdzać wilgotność ziemi. Najprostszym sposobem rozpoznania suchości ziemi, jest dotknięcie jej dłonią. Jeśli czujemy, że ziemia jest wilgotna, możemy jeszcze wstrzymać się z podlewaniem drzewka, jeśli jednak jest zbyt sucha, konieczne będzie nawodnienie iglaka.

Jaka woda do choinki?

Osoby, które uwielbiają rośliny i na co dzień zajmują się pielęgnacją wielu z nich mają mnóstwo patentów dotyczących podlewania kwiatów czy drzewek. Ci, którzy takiej wiedzy nie posiadają, zastanawiają się, jaka jest odpowiednia woda do choinki. Niektórzy udają się do sklepów ogrodniczych, w których to otrzymują wskazówki dotyczące podlewania drzewek bożonarodzeniowych, inni natomiast kupują książki lub czasopisma ogrodnicze szukając tam cennych porad. Wiele osób postanawia także zakupić odżywki w sklepach lub specjalne witaminy dla drzewek. Warto jednak wiedzieć, że zwyczajne produkty spożywcze, które mamy w sklepach mogą pomóc nam utrzymać piękny wygląd choinki przez dłuższy czas. Jakie to produkty?

jak często podlewać choinkę w donicy
Źródło: https://poradnikogrodniczy.pl/zywa-choinka-na-swieta.php

Woda z solą do choinki

Nie ma nic gorszego niż to, gdy żywa choinka zaczyna gubić igły. Jest to uciążliwe nie tylko ze względów użytkowych, ale także może sprawiać trudności w utrzymaniu porządku. Osypujące się igły sprawiają, że drzewko traci swój piękny wygląd i staje się „łyse”. Jednakże znacznie gorsze od kwestii wizualnych są te porządkowe. Sprzątając igły, które opadły z gałązek, wystarczy jedynie lekko poruszyć gałązkę, by posypały się kolejne, a nasza praca poszła na marne. Może to być niezwykle denerwujące i frustrujące. Jeśli chcemy, by igły jak najdłużej znajdowały się na swoim miejscu, podczas podlewania drzewka dodajmy do wody odrobinę soli. Do litra wody, warto dodać około 2 łyżki stołowe soli, by otrzymać mieszankę odżywczą dla naszego drzewka.

Woda z cukrem do choinki

Podobne działanie będzie miała woda z cukrem do choinki. Przygotowanie takiej mikstury także pozwoli na odżywienie drzewka, przez co znacznie później gałązki zaczną gubić igły. Taką mieszankę przygotowujemy w podobny sposób. Jeśli chcemy, by cukier dobrze rozpuścił się w wodzie, możemy wsypać go do ciepłej lub gorącej wody, którą następnie należy odstawić do ostygnięcia. Kiedy woda osiągnie letnią temperaturę, możemy podlać nią nasze drzewko.

Zwykła woda

Oczywiście drzewko możemy, a nawet powinniśmy podlewać także zwykłą wodą. Pamiętajmy jednak, że nie może to być woda nalana do konewki prosto z kranu. Najlepiej wlać ją najpierw do czajnika i zagotować. Później można ją przelać do dzbanka i poczekać aż przestygnie. Lenia i przegotowana woda sprawi, że choinka lepiej będzie ją chłonęła, przez co na dłużej zachowa swój piękny i niepowtarzalny wygląd.

Jak podlewać choinkę w stojaku?

jak podlewać choinkę w domu
Źródło: https://www.obi.pl/porady/mieszkac/dom-i-przechowywanie/jaki-gatunek-drzewka-wybrac-na-choinke-swiateczna/

Wiemy już, jak dbać o drzewko bożonarodzeniowe umieszczone w donicy. Jednak jak podlewać choinkę w domu znajdującą się w stojaku? Choinki w stojaki to drzewka cięte. W niektórych stojakach nie znajduje się ziemia. Drzewko przytrzymywane jest przez specjalne śruby lub uchwyty. Wówczas należy jednak pamiętać, aby uzupełniać wodę znajdującą się w stojaku, tak jak robimy to w przypadku kwiatów znajdujących się w wazonie. Drzewko możemy podlewać tak jak czyniliśmy to w przypadku choinki w doniczce. Warto użyć do tego wody z solą, cukrem lub witaminą do drzew iglastych. Jednakże takie dodatki należy stosować raz w tygodniu. Każdego dnia trzeba jednak sprawdzać, czy choinka ma wystarczającą ilość wody. Co ile podlewać żywą choinkę w stojaku? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Tutaj konieczna jest obserwacja. Poziom wody w stojaku nie może opaść poniżej linii jego pnia. Tylko w ten sposób zapewnimy choince odpowiednie nawodnienie.

Jak pielęgnować choinkę ciętą?

Wiele osób zastanawia się jak podlewać choinkę ciętą i jak o nią zadbać, by jak najdłużej cieszyła nasze oczy. Bardzo ważne jest odpowiednie jej umiejscowienie w pokoju. Powinna stać jak najdalej od kaloryferów. Kolejną bardzo istotną kwestią jest regularne zraszanie drzewka. Jeśli chcemy, by igły były jak najdłużej zielone i nie opadały zbyt szybko, powinniśmy regularnie zraszać je wodą w sprayu, dzięki czemu zapewnimy drzewku odpowiednie nawilżenie i przedłużymy jego żywotność nawet o jeden tydzień.