Jak prać czarno-białe ubrania?

Czarno-biała sukienka czy bluzka w tych kolorach prezentuje się bardzo efektownie, a dodatkowo potrafi wyszczuplić sylwetkę. Nic więc dziwnego, że kobiety często decydują się na takie ubrania. Przed pierwszym praniem zawsze jednak pojawia się myśl, co zrobić, by nie straciły one barwy i nie zafarbowały. Sposobów jest wiele, dlatego prezentujemy sprawdzone triki, dzięki którym już zawsze będziesz wiedziała jak prać czarno-białe ubrania. Poznaj nasze porady!

Jak prać czarno-białe ubrania?

Sprawdź, co sugeruje producent

Metka, którą wszywa się do ubrania, to bardzo cenne źródło wielu przydatnych informacji. Znajdują się na niej dane na temat użytych materiałów, pochodzenia ubrania oraz tego, jak należy czyścić daną rzecz. Przed wycięciem metki, warto więc sprawdzić, czy widnieje na niej instrukcja, w jaki sposób wyprać ubranie. Jeśli tak, wystarczy postępować zgodnie z wytycznymi, a w razie uszkodzenia lub zafarbowania – zgłosić ten fakt do producenta i zareklamować produkt. Często jednak sieciówki zapominają o tym, by dołączyć takie informacje. Wtedy należy skorzystać z niżej wymienionych porad.

Pierwsze pranie – tylko ręczne

W czasach, gdy w każdym gospodarstwie domowym znajduje się chociaż jedna pralka, zapominamy o tym, jak ważne jest czyszczenie niektórych rzeczy w rękach. Jeśli więc kupiłaś czarno-białe ubrania i chcesz je wyprać po raz pierwszy, zdecyduj się na taką właśnie metodę. Jest ona pracochłonna, jednak dzięki niej możesz zobaczyć, jak w kontakcie z wodą i detergentami zachowuje się materiał. Najlepiej użyć do tego proszku lub płynu, który stosujesz na co dzień. Jeśli zauważysz, że tkanina nie odbarwia się, następnym razem możesz wyprać ją w pralce.

Zbawienne działanie octu

Jeśli jednak ubranie zaczyna farbować, masz dwie możliwości – ciągle czyścić je ręcznie albo w pralce, dodając do prania preparaty, które zatrzymają kolor wewnątrz materiału. Jednym z takich środków jest klasyczny ocet, który znajduje się w prawie każdej kuchni. Wystarczy, że na samym początku, do proszku lub płynu dolejesz dwie łyżki stołowe octu, najlepiej spirytusowego. W przypadku, gdy materiał bardzo silnie się odbarwia, należy dodać kolejną porcję wyłapywacza koloru podczas płukania. Nie musisz martwić się jednak o to, że czyste ciuszki będą miały dość charakterystyczny zapach. Detergenty piorące zniwelują go bez problemu.

Chusteczki wyłapujące kolor

Zamiast octu, do prania możesz dorzucić również jedną chusteczkę wyłapującą kolor. Dostępne są one w prawie każdym sklepie lub drogerii i kosztują kilka złotych, a efekt jest niesamowity. Idealnie radzą sobie z absorbowaniem pigmentu i zapobiegają farbowaniu materiału. Dodatkowo wykorzystasz je również do czyszczenia tzw. „kolorów”. Bez obaw można więc do jednego prania dać różową koszulkę, pomarańczową spódnicę i zieloną sukienkę. Dobrej jakości chusteczka rozwiąże Twoje problemy z uciążliwą segregacją odzieży.

Takie porady przydadzą się szczególnie osobom, które na co dzień pracują w biurze. Przeczytaj artykuł – „Stylizacje do pracy z T-shirtem, polo i koszulą. Producenci, fasony i najlepsze inspiracje„, aby czarno białe stylizacje były doskonałe!

A co z pralnią?

Jeśli chcesz wyczyścić elegancką czarno-białą balową kreację, składającą się z wielu różnych materiałów, lepiej oddaj ją do profesjonalnej pralni. Ubranie zostanie tam dokładnie wyprane, a ty nie będziesz musiała martwić się o jego wygląd. Płaszcz czy żakiet również lepiej oddać w ręce specjalisty.