Jak przygotować działkę pod trawnik?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zielone, równo przystrzyżone trawniki Polacy oglądali przede wszystkim w amerykańskich filmach. To tam, na przedmieściach, roiło się od domów ze starannie wypielęgnowanymi połaciami trawy, na których co weekend pojawiali się mężczyźni “uzbrojeni” w kosiarki i podkaszarki. Z czasem moda na takie zagospodarowanie posesji dotarła również do Polski. Dziś wielu z nas wręcz nie może sobie wyobrazić życia bez trawnika przed domem. To z jednej strony świetna dekoracja, a z drugiej wspaniały teren na odpoczynek i rekreację – od gry w piłkę, przez zabawy z dziećmi, po opalanie się na leżaku. Nic więc dziwnego, że po wybudowaniu domu wiele osób planuje już jak przygotować działkę pod trawnik. Nie jest to jednak wcale prosta sprawa – trzeba będzie odwiedzić sklep z narzędziami i z pewnością podkaszarki spalinowe nie okażą się wystarczające. Przedstawiamy katalog prac niezbędnych do przygotowania działki pod trawnik.

Przygotowanie terenu

By trawa dobrze rosła i teren przed domem pokrył się zielonym dywanem, trzeba będzie odpowiednio przygotować teren. jak przygotować działkę pod trawnik? Ważny jest już sam wybór miejsca, choćby ze względu na pokrywającą je glebę. Najlepiej unikać gliniastej gleby, która źle przepuszcza wodę i nie jest przyjaznym środowiskiem dla trawy. Podobnie będzie z ziemią mocno piaszczystą, która z kolei za bardzo przesiąka.

Trawnik nie wyrośnie, jeśli odpowiednio nie oczyścimy terenu. Usuńmy zwłaszcza kawałki szkła czy kamienie, które w przyszłości mogą uszkodzić kosiarkę. Trzeba to zrobić jak najdokładniej, od tego zależy przyszłość całej inwestycji. Jeśli budowa domu niedawno się zakończyła, zwróćmy uwagę na wszelkie pozostałe po niej śmieci.

Odpowiedź na pytanie: „jak przygotować działkę pod trawnik?” zawiera w sobie kilka kroków, ale ich wykonanie pozwoli Ci cieszyć się idealnym wyglądem trawnika!

Przekopanie i wyrównanie ziemi

Na poletku nie powinny pozostać także jakiekolwiek resztki porastających teren chwastów czy innych niepożądanych roślin. Z tego powodu trzeba będzie najpierw pościnać pędy podkaszarką, a potem jeszcze przekopać cały teren przyszłego trawnika, by porządnie odchwaścić glebę. Najłatwiej dokonać tego przy pomocy glebogryzarki: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-glebogryzarki, która spulchni ziemię na głębokość 20-30 centymetrów. Można też posłużyć się zwykłą łopatą, a nawet pługiem.

Ważne, by po zakończeniu pracy dokładnie usunąć z działki wszelkie pozostałości korzeni czy innych części roślin – w przeciwnym razie praca pójdzie na darmo. Przy bardzo dużej liczbie chwastów niektórzy sięgają też po środki chemiczne. Po zakończeniu pracy trzeba będzie odpowiednio wyrównać ziemię grabiami, hojnie podlać i odczekać kilkanaście dni, by grunt na powrót się ustabilizował.

Nawożenie gleby i wałowanie

Po takiej przerwie warto zająć się stanem gleby, na którym ma wyrosnąć zielony trawnik. Dobrym pomysłem będzie zbadanie jej odczynu – służą do tego specjalne kwasomierze. Najlepszy odczyn pH gleby to wartość między 5,5 a 6,5. Jeżeli gleba będzie zbyt kwaśna, należy wzbogacić je o wapno lub kredę.

Kolejnym etapem prac będzie zadbanie o odpowiedni nawóz. W sklepach ogrodniczych znajdziemy tak zwane nawozy startowe, które powinny idealnie przygotować glebę. Rozwiązaniem może być także rozdrobniony kompost. Ważne, by dobrze wymieszać go z glebą, dlatego zapewne konieczne będzie ponowne przekopanie działki.

Ostatnim etapem przed samym wysiewem trawnika powinno być zwałowanie podłoża. Dzięki temu wyrównamy cały teren, a przy okazji zagęścimy glebę. Do tej czynności najlepiej wykorzystać specjalny walec, którym trzeba dokładnie ubić teren tak, by ziemia dobrze osiadła. Dopiero po zakończeniu wymienionych prac możemy posiać trawę lub rozłożyć na ziemi gotową darń z rolki.