Jak radzić sobie z emocjami – autoterapia i rozwój osobisty

Emocje towarzyszą każdemu z nas praktycznie każdego dnia. Czujemy się dobrze, kiedy odczuwamy radość, miłość, szczęście i zadowolenie. Natomiast jest wiele negatywnych emocji, które na dłuższą metę wpływają niekorzystnie na jakość naszego życia lub na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jest to całkowicie naturalne, że wszyscy czujemy się źle w trudnych chwilach. Odczuwamy momentami złość lub np. nie wiemy jak poradzić sobie z rozstaniem. Jednak istnieją osoby, które codziennie walczą z destrukcyjnymi emocjami, niezależnie od sytuacji. Szczególnie ludzie cierpiący na nadwrażliwość emocjonalną przeżywają i odczuwają wszystko o wiele mocniej, niż pozostali. Toczą oni codziennie walkę z samym sobą i ze swoim wewnętrznym krytykiem. Jak radzić sobie z emocjami, negatywnymi myślami i nauczyć się kontrolować swoje uczucia?

Jak radzić sobie z emocjami? Kolorowe emotikony z rodzajami emocji.

Jak zacząć radzić sobie z emocjami?

Dobrym początkiem jest spróbowanie autoterapii. Polega ona na ćwiczeniach i nawykach, które mają na celu pomoc w zrozumieniu samego siebie oraz swoich potrzeb. Celem jest akceptacja i nauka kontroli nad swoim życiem.

Ciągłe zamartwianie się powoduje przewlekły stres oraz złe samopoczucie. W pewnym momencie staje się ono nawykiem, z którym trudno jest się rozstać. Siła nawyku powoduje, że strach i lęki przestają dotyczyć tylko teraźniejszości, ale myślimy negatywnie nawet na temat wydarzeń z przeszłości. Jak radzić sobie ze stresem, kiedy martwimy się co złego może nas spotkać w przyszłości?

Pierwszym krokiem do tego jak radzić sobie z emocjami jest zauważenie, że zamartwianie się to nawyk. Następnie należy obrać sobie jasny cel pozbycia się tego przyzwyczajenia i przygotować plan działania.

Nazwij swoje uczucia

Każdego dręczą inne zmartwienia. Jedni borykają się z brakiem pewności siebie i samoakceptacji, co prowadzi do uczucia porażki i jest skutkiem rozpamiętywania dawnych ran. Inni natomiast wszystko widzą w czarnych barwach, cierpią na samotność. Znajdują wciąż nowe powody do braku zadowolenia z życia i bycia nieszczęśliwym. Aby zrozumieć samego siebie, trzeba nauczyć się nazywać swoje emocje. Można zapisywać myśli, rodzaje emocji i prowadzić dzienniczek uczuć, aby dowiedzieć się, jakie sytuacje wywołują u nas nieprzyjemne odczucia. Następnie czas rozpocząć pracę nad sobą i analizę, dlaczego dana sytuacja tak na nas działa. Należy zastanowić się czy jest jakiś sposób, aby to zminimalizować. Zazwyczaj, to jak bardzo coś na nas wpływa, zależy od nas samych. Wszystko siedzi w naszych głowach i jest zależne od nastawienia i kierunku myślenia. Wystarczy pomyśleć, czy faktycznie czujemy się tak bardzo źle w obecnej chwili. Być może jest to tylko dręcząca nas przeszłość i nawyk siedzący w naszym umyśle. Pomóc w tym może technika uwalniania. Pozwala ona na poddanie się negatywnym emocjom, dzięki czemu jesteśmy w stanie się od nich uwolnić.

Zamień „nie” na „tak”

Długotrwałe odczuwanie negatywnych emocje powoduje, że wszystko zaczynamy widzieć w czarnych barwach. Zamiast sukcesów przewidujemy porażki i same niepowodzenia. Wsłuchanie się w swoje słowa i myśli może pomóc w zauważeniu, jak często używamy słowa “nie”. Czasem wystarczy spróbować wprowadzić do swojego codziennego życia małe zmiany, które mogą przynieść ogromne efekty i pomóc nam radzić sobie z emocjami. Zamiana kilku słów od razu zmienia znaczenie i nastawienie wypowiedzi. Przykładowo, kiedy ktoś prosi nas o pomoc, ale obawiamy się, czy damy sobie radę, postarajmy się odpowiedzieć inaczej niż podpowiada nam nasz wewnętrzny krytyk.

Nie wiem, czy sobie poradzę” zamień na “postaram się pomóc”.

Znajdź swoją pasję

Nowe zainteresowania czy hobby mogą pomóc w oderwaniu się od nękających myśli i stresu. Robiąc rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, zapominamy o negatywnych aspektach naszego życia. Może nam to dać także poczucie spełnienia, odnalezienie nowej drogi. Dzięki pasji odkrywamy samych siebie, definiujemy swoją osobowość. Odnajdując coś, w czym jesteśmy dobrzy, odzyskujemy siłę i wiarę w lepszą przyszłość. Napełnia nas motywacja do działania i wprowadzania nowych zmian.

Bądź dla siebie dobry

W dzisiejszych czasach większość ludzi żyje w pośpiechu i zapomina jak ważny jest czas dla samego siebie. W ciągu każdego dnia powinniśmy zarezerwować sobie przynajmniej 15 minut, podczas których nie będziemy zadręczać się żadnymi obowiązkami. Możemy skupić się tylko na tym, co sprawia nam przyjemność i pozwala się zrelaksować. Jest to kolejny sposób na to, jak radzić sobie z emocjami.

Czasami zdrowo jest pozwolić sobie na beztroskie myślenie tylko o sobie. Chwila lenistwa, gorąca kąpiel, domowe spa, czy ćwiczenia relaksacyjnie i medytacja pozwolą na zredukowanie stresu i oderwanie się od przytłaczających nas myśli. Takie codzienne rytuały to pozytywny nawyk, pomagający w odnalezieniu emocjonalnej równowagi. Podczas medytacji możemy spróbować wsłuchać się we własne wnętrze i poczuć, czego tak naprawdę potrzebujemy. Starając się myśleć o “tu i teraz”, uczymy się odcinać od przeszłości i nie rozmyślać o tym, co się jeszcze nie wydarzyło, a już nas przeraża. Skupiając się na danej chwili i obecnych potrzebach jesteśmy w stanie więcej osiągnąć. Nie ma sensu myśleć o czymś, co nie ma obecnie większego znaczenia.

W trudnych chwilach możemy wspierać się samodzielnie. Nikt tak nie zrozumie naszych potrzeb, jak my sami. Kiedy potrzebujemy współczucia, nie krytykujmy się za nasze postępowanie, ale okażmy sobie zrozumienie i wyrozumiałość.

Młoda kobieta medytująca na podłodze.  Technika radzenia sobie z emocjami.

Prowadź zdrowy styl życia

Sposób odżywiania się, jakość i ilość snu także wpływają na nasze samopoczucie i motywację do życia. Kiedy chodzimy zmęczeni, nie jesteśmy w stanie skupić się na realizacji celów ani wykonywać dobrze naszych obowiązków. Nieregularne jedzenie, spożywanie posiłków w pośpiechu, czy niezdrowe produkty powodują zaniedbanie organizmu. Zagrożeniem są nie tylko dodatkowe kilogramy, ale także ryzyko różnych chorób. Mogą pojawiać się kolejne problemy, które będą tylko dodawać zmartwień i zwiększać stres.

Uprawianie sportów, np. jazda na rowerze, bieganie, spacery, ćwiczenia w domu lub na siłowni pomagają utrzymać odpowiednią sylwetkę. Poprawiają również kondycję organizmu, a także redukują stres.

Zdrowie ciało, zdrowy duch. Kiedy nasz organizm jest zdrowy, nasz umysł także czuje się lepiej. To działa także w odwrotną stronę. Problemy psychiczne i zaburzenia emocjonalne oddziaływają na nasz organizm, który zaczyna bronić się i pokazywać efekty naszych negatywnych emocji.

Młoda kobieta uprawiająca sport.  Ruch jako sposób na radzenie sobie z emocjami.

Przygotuj plan działania jak sobie radzić. Stwórz konkretne cele

Zamartwianie się na zapas warto zamienić na zastanowienie się, co można zrobić, aby uniknąć danych sytuacji bądź je poprawić. Przygotowanie planu działania i listy rozwiązań może przygotować na ewentualne różne scenariusze, a także pomoże uporządkować mętlik w głowie. Ciągłe rozmyślanie, analizowanie i zamartwianie się w niczym nam nie pomoże, a ruszyć do przodu możemy tylko poprzez działanie. Warto jest określić sobie jasne cele, jakie chcemy osiągnąć w najbliższym czasie i uparcie do nich dążyć. Kiedy z jakiegoś powodu przerwiemy i nie wytrwamy do końca, nie poddawajmy się, a próbujmy dalej, aż do skutku.

Zaakceptuj wady i naucz się radzić sobie z emocjami

Akceptacja jest końcowym krokiem w uporaniu się ze swoimi emocjami. Nie zawsze mamy na wszystko wpływ, ani na to w jaki sposób nasz mózg odbiera pewne rzeczy. Każdy z nas jest inny, ma inne cechy osobowości, które wpływają na nasze postrzeganie świata i wydarzeń z naszego życia. Musimy akceptować samych siebie. Niepowodzenia i porażki traktować jak lekcje i starać się nie popełniać tych samych błędów. Niektóre cechy, które uznajemy za wady, jednocześnie są naszymi największymi zaletami. Nadmierna analiza uczuć i emocji wiąże się zazwyczaj z ogromną empatią i umiejętnością zrozumienia innych. Drogą do szczęścia jest akceptacja wszystkich swoich cech i wykorzystanie ich w pozytywny sposób.

Infografika z kilkoma sposobami na to jak radzić sobie z emocjami.

Czytaj książki o tym jak radzić sobie z emocjami i poznawaj siebie

Temat rozwoju osobistego staje się coraz bardziej popularny. Powstaje wiele książek oraz artykułów, dzięki którym możemy otrzymać wskazówki jak sobie radzić z emocjami. Współczesny tryb życia wpływa na częstsze przypadki chorób psychicznych. Obecnie bardziej zwraca się uwagę na zaburzenia emocjonalne. Wzrasta także zainteresowanie tematem i otwartość społeczeństwa na mówienie szczerze o swoich uczuciach.

Czytając psychologiczne książki, uczymy się jak działa nasz umysł, jakim typem osobowości jesteśmy i jak możemy to kontrolować. Jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć rodzaje uczuć i niektóre nasze zachowania, stając się lepszą wersją samych siebie. Pierwszym krokiem do poprawy jest rozpoznanie problemu, a dalej praca nad sobą. Przy wytrwałości na pewno uda się osiągnąć wyznaczony cel.

Bywają przypadki, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samemu za pomocą domowych ćwiczeń. Kiedy czujemy, że nasze emocje nas przerastają, warto udać się do specjalisty i skorzystać z profesjonalnej psychoterapii. Terapia behawioralna może być skuteczna w tym jak przestać się bać i zacząć żyć. Doświadczony psychoterapeuta pomoże nauczyć się radzić sobie z emocjami.

Chcesz poznać więcej sposóbów na to jak radzić sobie z emocjami i stresem? Zajrzyj do artykułu: https://optymalnewybory.pl/jak-radzic-sobie-ze-stresem-i-nerwami-8-skutecznych-porad/.