Jak urządzić domowe biuro? Praktyczne wskazówki!

Praca na home office to codzienność w wielu zawodach – na zdalne realizowanie obowiązków stawia coraz więcej pracodawców. Nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. W tej sytuacji niezbędne będzie odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni do pracy w domu. Radzimy jak urządzić domowe biuro pod swoim dachem. Czytaj dalej!

Aranżacja domowego biura – gdzie?

Podstawa funkcjonalności domowego biura to jego odpowiednia lokalizacja. Najwygodniejsze jest poświęcenie mu całego osobnego pomieszczenia, co z oczywistych przyczyn nie zawsze jest możliwe. Jak urządzić domowe biuro w pomieszczeniu? Dobry pomysł to domowe biuro w sypialni lub w salonie. Najważniejsze, by przestrzeń zapewniała Ci spokój przy pracy. W przypadku salonu może to być dość trudne dla mieszkających z miłośnikami telewizji, ale przy niewielkiej dozie dobrej woli z pewnością uda Wam się wypracować kompromisowe rozwiązanie. Pamiętaj, że jeżeli po lekturze artykułu będziesz potrzebował więcej porad na temat aranżacji przestrzeni do pracy, znajdziesz je na Wnętrza Dla Ciebie: https://wnetrzadlaciebie.com/aranzacja-wnetrz/biuro!

Zwróć uwagę na kolor ścian w pokoju. Powinny być pomalowane na jasny, stonowany kolor – sprawdzi się biel, szarości i beże. Intensywne barwy i wzorzyste tapety nie wpływają dobrze na koncentrację. Jeżeli to konieczne, nie wahaj się przemalować ściany pod którą stanie twoje biurko – projekt domowego biura nie może rozpraszać.

Niezwykle ważne dla wydajnej, komfortowej pracy na najwyższych obrotach jest oświetlenie. Odpowiednie światło zapewnia nie tylko widoczność, ale także utrzymanie koncentracji i wysokiego poziomu energii – to ono jest najbardziej przyjazne dla ludzkiego organizmu. Jeżeli to możliwe, ulokuj biuro przy oknie, tak, aby cały czas pozostawało w świetle dziennym. Taką przestrzeń znajdziesz we wschodniej części mieszkania Nie obejdzie się bez dodatkowego źródła światła – lampka na biurko powinna dawać jasne, zimne światło. Jak urządzić domowe biuro aby wydajnie pracować? Zrezygnuj z żarówek o ciepłej barwie – żółte i pomarańczowe oświetlenie relaksuje, usypia, przez co definitywnie nie nadaje się do energicznej pracy. Jeszcze jedna rzecz, tak oczywista, że łatwo o niej zapomnieć – gniazdka elektryczne!

Jak urządzić domowe biuro? Fotel i biurko to podstawa!

Jakie biurko do domowego biura? Dostosuj wybór do swoich potrzeb. Jeżeli na twoim stanowisku pracy leżą sterty papierów i posługujesz się dużą ilością przyborów, postaw na modele z szufladami – to ułatwi organizację. Osoby pracujące niemal wyłącznie na komputerze mogą tak naprawdę wybrać zwykły, prosty stół bez dodatkowych szafek – polubi go każdy projekt domowego biura. Trzeba zwrócić wtedy uwagę, aby biurko było stosunkowo duże – kiedyś może być konieczne postawienie na nim dodatkowego monitora bądź drukarki.

Standardowe biurko ma wysokość 75 centymetrów – fotel powinien mieć możliwość regulacji wysokości do 50 centymetrów. W przypadku siedzisk bez regulacji wysokości, pamiętaj, że podłokietniki, według zasad ergonomii, powinny znajdować się w linii prostej do blatu biurka.

Fotel do domowego biura to dość dyskusyjna kwestia. Siedzisko musi oczywiście być wygodne i zgodne z ergonomią, ale jeśli będzie zbyt wygodne grozi nam nieświadome rozleniwienie się w godzinach pracy. Aranżacja domowego biura i zbyt wygodny fotel jako przyczyna obniżenia wydajności? Owszem, to możliwe! Zrezygnuj z miękkich, wyjętych prosto z salonu mebli wypoczynkowych, a postaw raczej na proste tapicerowane siedzisko. Najbezpieczniejszym wyborem będzie typowo biurowy fotel na kółkach, aczkolwiek rozumiemy, że nie każdy chce wprowadzać takie ,,chłodne” elementy do prywatnego azylu. Jeżeli chcesz aranżować funkcjonalne przestrzenie w stylowy sposób, na Wnętrza Dla Ciebie znajdziesz bardzo dużo porad! Sprawdź: https://wnetrzadlaciebie.com!

Praktyczne dodatki do domowego biura

Domowe biuro musi być funkcjonalne, ale niemniej ważne jest to, być doskonale czuł się w swojej przestrzeni do pracy. Jeśli chodzi o dodatki do domowego biura – zachowaj umiar. Ponownie chodzi tutaj o kwestię koncentracji, zakłóconą przez nadmiar kolorów i ,,ciekawych rzeczy”. Jak urządzić domowe biuro? Lepiej nie stawiaj na biurku bibelotów-zabawek, żebyś nie przyłapywać się na zabawie wahadłem Newtona zamiast wykonywania obowiązków. Ulubiony kubek, niewielka roślinka, porcelanowa figurka kupiona na wakacjach – warto mieć na biurku coś kojarzącego się dobrze, na bieżąco poprawiającego nastrój. Potrzebujesz powiewu świeżości? Postaw w rogu biurka wazonik z kwiatami!

Aranżacja domowego biura nie jest trudna. Wystarczy pamiętać o kilku prostych kwestiach, by spełniała swoją rolę pod względem funkcjonalności. Przestrzeń do pracy musi być dobrze oświetlona, pozbawiona nadmiaru rozpraszaczy i zgodna z zasadami ergonomii. Uważaj, by przy biurku nie zrelaksować się aż za bardzo!