Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów – domowe sposoby

Niejednokrotnie zdarza się tak, że już po kilku wyjściach buty zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Najczęściej jest to wina złej wentylacji. Stopa bowiem zaczyna się wtedy pocić, a znajdujące się na niej bakterie wytwarzają specyficzną woń. Zapach przenika we wkładki oraz materiał, z którego wykonane jest obuwie. Jego usunięcie bywa bardzo ciężkie, jednak istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym buty odzyskają dawną świeżość. Sprawdź naszą listę najlepszych patentów.

Nieprzyjemny zapach z butów – domowe sposoby

Aromatyczna świeżo mielona kawa

Świeżo zmielona kawa potrafi niemalże całkowicie zniwelować nieprzyjemny zapach z butów. Domowe sposoby często okazują się bowiem znacznie lepsze, niż profesjonalne środki czyszczące. Specyficzną woń można więc usunąć naturalnymi składnikami. Jednym z najlepszych sposobów jest umieszczenie w obuwiu woreczków wypełnionych aromatyczną kawą. Świeże, niezaparzone fusy, wystarczy przesypać np. do starej pończochy i zabezpieczyć cały pakunek tak, by nie wysypały się z niego cząsteczki kawy. Następnie wystarczy włożyć je do butów na całą noc. Rano obuwie powinno pachnieć świeżością. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu są uporczywej woni, woreczki warto umieszczać w cholewce za każdym razem, gdy zdejmiemy buty.

Torebki z czarną herbatą

Kolejnym sprawdzonym domowym sposobem na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z obuwia jest włożenie do niego kilku torebek czarnej herbaty. Najlepiej sprawdzą się naturalne bezsmakowe mieszanki. Tak jak w przypadku kawy, wystarczy umieścić 2-3 woreczki herbaty w cholewce i zostawić je na całą noc. Wysuszone liście zaabsorbują wilgoć, a aromat odświeży wnętrze butów. Za każdym kolejnym razem, należy wkładać do obuwia nowe, nieużywane wcześniej torebki.

Niezastąpiona soda oczyszczona

Soda oczyszczona słynie z różnych możliwości zastosowań. Z powodzeniem sprawdzi się również do pielęgnacji obuwia. Aby przykry zapach zniknął, wystarczy wysypać ją na całej długości wkładki. Następnie rano należy się jej pozbyć. Najlepszym sposobem na jej usunięcie jest wessanie sody za pomocą odkurzacza. Należy użyć do tego cienkiej końcówki bądź nakładki. Soda wchłonie nieprzyjemny zapach, zaabsorbuje wilgoć oraz zniweluje bakterie znajdujące się w obuwiu.

Mieszanka szałwii i cytryny

Skórka z cytryny oraz liście szałwii wspaniale usuwają przykry zapach z obuwia. Wystarczy wsypać te dwa produkty do lnianego bądź bawełnianego woreczka i zostawić w butach na całą noc. Rano będą one z pewnością pięknie pachnieć. Szałwia ma bowiem działanie antybakteryjne, a cytryna odświeżające.

Żwirek dla kota

Każdy właściciel włochatego pupila ma w swoim domu żwirek dla kota. Idealnie pochłania on wilgoć, a wersja perfumowana dodatkowo maskuje nieprzyjemną woń. Wystarczy wsypać go do cholewki i zostawić na całą noc. Rano należy dokładnie oczyścić i wytrzepać obuwie. Przed założeniem butów warto jednak dokładnie sprawdzić, czy nie został w nich żaden okruszek.