Jak wyczyścić białe Conversy?

Kultowe białe Conversy to obuwie, które w swojej szafie posiada prawie każda fanka wygodnych i modnych butów. Pasują one zarówno do klasycznych jeansów, krótkich spodenek czy sportowej spódnicy. Nic więc dziwnego, że pokochały je kobiety na całym świecie. Jasne trampki po pewnym czasie stają się jednak brudne i posiadają ciężkie do usunięcia plamy. Jak wyczyścić białe Conversy, by znów wyglądały jak nowe? Sprawdź nasze porady!

Codzienna rutyna pielęgnacyjna

Posiadaczki białych Conversów powinny pamiętać o tym, by po każdym wyjściu w nich, przecierać podeszwę zwilżoną ściereczką, nasączoną np. płynem do naczyń. Taka codzienna pielęgnacja zapobiegnie nagromadzeniu się dużej warstwy zabrudzeń i doczyszczenie obuwia będzie o wiele łatwiejsze. Trampki najlepiej przechowywać w tekturowym pudełku, tak aby nie osadzał się na nich kurz, a na okres jesienno-zimowy najlepiej wypełnić je starymi gazetami, które zapobiegną odkształceniu się obuwia. 

Co zrobić jednak w sytuacji, gdy przetarcie ściereczką nie wystarcza?

Jak wyczyścić białe Conversy?

Sposób nr 1 – biała pasta do zębów

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie gumowych elementów Conversów jest użycie starej szczoteczki do zębów oraz wybielającej pasty. W tym celu, podeszwę należy delikatnie zwilżyć, a na gumę nałożyć trochę pasty. Następnie wystarczy wcierać ją w powierzchnię przy użyciu szczoteczki. Proces ten jest czasochłonny, jednak przynosi wspaniałe rezultaty. Boki Conversów stają się dzięki niemu bielsze, a wszelkie zabrudzenia znikają.

Sposób nr 2 – mleczko do czyszczenia

Każda perfekcyjna pani domu zna mleczko do czyszczenia, które usunie prawie wszystkie zabrudzenia. Idealnie nada się ono również do wyczyszczenia podeszwy Conversów. Stosując tę metodę należy unikać jednak szorowania gumowych elementów ostrą szczotką, ponieważ w połączeniu z mocnym detergentem, może ona wpłynąć negatywnie na strukturę materiału. Najlepiej aplikować więc mleczko przy użyciu miękkiej ściereczki. 

Sposób nr 3 – produkty do demakijażu

Lekkie zabrudzenia łatwo usunąć przy pomocy wacika nasączonego płynem micelarnym lub zmywaczem do paznokci. Preparat do demakijażu rozpuści cząsteczki brudu i będzie bardzo delikatny dla gumowych części. Aceton natomiast pozwoli usunąć trudne do rozpuszczenia zabrudzenia, jednak należy go używać sporadycznie, ponieważ może spowodować pękanie podeszwy.

Sposób nr 4 – soda oczyszczona i ocet

Tekstylną część białych Conversów najlepiej oczyścić nakładając na nią mieszankę wykonaną z 2 łyżeczek sody oczyszczonej i takiej samej ilości octu. Powstałą papkę wystarczy wyłożyć na cholewkę, delikatnie wetrzeć w materiał i zostawić na kilka minut. Następnie wystarczy wypłukać obuwie pod bieżącą wodą i gotowe.

Sposób nr 5 – szczotka i detergent

Lekkie zabrudzenia z łatwością można usunąć przy użyciu szczotki oraz delikatnego detergentu. Idealny będzie wspomniany już wcześniej płyn do naczyń, mydło do rąk czy szampon. Do miski z letnią wodą wystarczy włożyć trampki, wlać odrobinę preparatu oczyszczającego i szorować do skutku. Należy jednak uważać, by nie drapać zbyt mocno, ponieważ można w ten sposób uszkodzić materiał.

Sposób nr 6 – niezawodna pralka

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prać białe Conversy w pralce. Najlepiej wybrać krótki program i ustawić bardzo niską temperaturę. Warto również unikać ich wirowania. Trampki należy włożyć do specjalnego worka do prania bielizny lub do starych poszewek. Aby uniknąć obijania się obuwia o bęben pralki, można wraz z nimi do prania dorzucić stary koc. Detergentem, który najlepiej poradzi sobie z zabrudzeniami będzie silny proszek do białego. Wybielacza należy użyć dopiero w momencie, gdy wszystkie metody zawiodą. 

Pamiętaj, że obuwie wyprane w pralce najczęściej traci swoją gwarancję. W razie uszkodzenia, sklep prawdopodobnie nie przyjmie reklamacji, ponieważ specjaliści będą w stanie określić, czy trampki były w prawidłowy sposób konserwowane oraz czyszczone. Tę metodę należy więc wykorzystać w ostateczności.

Kilka porad na koniec 

Piorąc białe Conversy, pamiętaj:

  • o wyjęciu sznurówek – dzięki temu materiał będzie łatwiej wyczyścić,
  • sznurówki wystarczy wymyć, wkładając je do miski z letnią wodą oraz odrobiną proszku lub płynu do naczyń – w ten sposób wszystkie zabrudzenia szybko znikną,
  • mokry biały materiał najlepiej suszyć w pomieszczeniu, z daleka od źródła ciepła – na ostrym słońcu lub w pobliżu np. kaloryfera, tkanina może zmienić kolor, a na jej powierzchni mogą pojawić się żółte zacieki,
  • wszystkie plamy usuwaj najszybciej jak to możliwe – gdy zabrudzenie wejdzie w strukturę materiału, doczyszczenie obuwia będzie graniczyło z cudem,
  • jeśli nie masz czasu ani siły na pielęgnację obuwia domowymi sposobami, zakup w sklepie specjalne preparaty do czyszczenia białych butów sportowych lub oddaj je w ręce specjalistów.