Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej? Skuteczne domowe sposoby

Biżuteria ze stali chirurgicznej to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Jest piękna, wytrzymała, dostępna w rozmaitych wzorach, a w dodatku ma bardzo przystępną cenę. By Twoje stalowe błyskotki niezmiennie zachwycały, wystarczy odrobinę o nie zadbać – regularnie czyścić biżuterię. Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej? Przeczytaj i odśwież swój komplet dodatków, a będzie lśnił jak nowy!

Kiedy trzeba wyczyścić biżuterię?

Zabrudzenia na biżuterii nie zawsze są widoczne. Twój naszyjnik, bransoletka czy kolczyki wchodzą w kontakt z wieloma bezbarwnymi substancjami – na przykład perfumami i potem. Wiele zabrudzeń gromadzi się także w zakamarkach zdobień, gdzie nie sposób dostrzec ich gołym okiem.

Pojawianie się plam na powierzchni metalu to już efekt długotrwałych zaniedbań. Najlepiej im zapobiegać i po prostu czyścić biżuterię przynajmniej raz w miesiącu. Im częściej nosisz biżuterię, tym ważniejsze jest jej regularne, dokładne oczyszczanie. Z błyskotkami jest jak z odzieżą – częściej nosisz, częściej pierzesz. 

Elementy biżuterii wcale nie są dodatkami tylko na wielkie wyjścia. Pierścionki ze stali chirurgicznej pasują do każdej casualowej stylizacji – sprawdź w sklepie Gal Art, jakimi stylowymi dodatkami możesz dopełnić swój ubiór na co dzień: https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-pierscionki

Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej? Płyn do naczyń

Płyn do naczyń bardzo dobrze radzi sobie z zabrudzeniami na stali chirurgicznej. Bez problemu usuwa tłuste zabrudzenia (np. od potu), bez pozostawiania smug. Wystarczy wymieszać płyn do naczyń z ciepłą wodą i pozostawić biżuterię w roztworze przez 10-15 minut. Po tym czasie biżuterię osusz delikatną ściereczką. Gotowe!

Stal chirurgiczna – jak czyścić? Mydło

Kolejny sposób na to, jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej używając rzeczy, którą na pewno masz w domu. Z przybrudzoną stalą szybko rozprawi się najzwyklejsze mydło – usuwa pot, perfumy, kurz z zakamarków i przywróci stali blask. 

Najwygodniej użyć mydła w płynie. Wymieszaj je z odrobiną wody i pozostaw błyskotki w roztworze na kilka minut. Następnie wypłucz i… ciesz się błyszczącymi akcesoriami wyglądającymi jak nowe!

Stal chirurgiczna – jak czyścić? Pasta do zębów

Pasta do zębów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z dużym zabrudzeniem oraz matowieniem biżuterii. Doskonale sprawdza się przy srebrze, ale również stali chirurgicznej. Przywraca jasnemu metalowi pierwotny blask, bez ani jednej ciemnej plamki.

Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej pastą do zębów? Będziesz potrzebować szczoteczki z miękkim włosiem, łagodnej pasty do zębów, wody i miseczki. Zamiast szczoteczki możesz użyć miękkiej gąbki. Nie używaj twardych szczoteczek (a zwłaszcza drucianych myjek!), bo narazisz precjoza na zarysowania.

Wyciśnij nieco pasty do miseczki i wymieszaj ją z ciepłą wodą, by powstała gęsta papka. Następnie, papkę nałóż na biżuterię. Delikatnie wyszczotkuj każdy zakamarek błyskotki. Uważaj, by nie uszkodzić kamieni i zapięć

Po wyszczotkowaniu akcesoriów, wypłucz je letnią wodą. Wytrzyj do sucha miękką szmatką, lub pozostaw je na ręczniku, by samoistnie wyschły.

Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej? Soda

Kolejny sposób – soda oczyszczona ma niezliczone domowe zastosowania! Wystarczy wymieszać sodę z ciepłą wodą na gęstą papkę. Wypoleruj błyskotki używając delikatnej gąbki lub szczoteczki z miękkim włosiem i pozostaw do wyschnięcia. Po tym prostym zabiegu, Twoja biżuteria odzyska pierwotny blask, a plamki odejdą w niepamięć.

Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej? Roztwór octu

Stal chirurgiczna wyczyścisz również roztworem octu. Użyj octu białego. W miseczce wymieszaj ocet z gorącą wodą w proporcji 3:1 (ocet:woda). Włóż precjoza do roztworu tak, by płyn całkowicie je przykrył. Po kilku minutach wyjmij biżuterię, wypłucz i pozostaw do wyschnięcia.

Specjalne preparaty do czyszczenia biżuterii

W sklepach jubilerskich dostaniesz gotowe środki służące do czyszczenia akcesoriów ze stali chirurgicznej. Możesz je zakupić w formie spreju, płynu, pasty lub ściereczek nasączonych roztworem. To bardzo praktyczna opcja, która zaoszczędzi Ci pracy. Obowiązkowe wyposażenie każdej wielbicielki biżuterii – koniec z mozolnym szczotkowaniem i drażniącym zapachem octu.

Wybierając specjalistyczny preparat, zwróć uwagę, by był on przeznaczony dokładnie do stali chirurgicznej. Nie stosuj na stalowej bizuteri czyścików do srebra i złota. Te materiały mają inne właściwości chemiczne – na dłuższą metę, używanie nieodpowiedniego preparatu zaszkodziłoby strukturze stali.


Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej? Wszystko co potrzebne masz w domu. Płyn do naczyń, mydło, biały ocet, soda oczyszczona i pasta do zębów bez problemu poradzą sobie z zabrudzeniami na precjozach. Jeśli nie masz cierpliwości do czyszczenia biżuterii samodzielnie przygotowanymi roztworami, możesz zaopatrzyć się w specjalny płyn do odświeżania stali nierdzewnej.