Jak zaplanować tygodniowe wakacje na Krecie? Cz. 1

Tydzień na Krecie można spędzić na wiele sposobów – wszystko zależy od tego, jaką formę odpoczynku wolisz. Jedni lubią przecież wygrzewać się w słońcu, drudzy preferują aktywnie zwiedzać naturę czy zabytki, inni robią natomiast trip po miejscowych restauracjach i klubach. Kreta jest pełna niespodzianek – dowiedz się, jakich, czytając nasz artykuł. 

Kreta – co możesz znaleźć na tej greckiej wyspie?

Jeżeli kojarzysz mapę wyspy, to na pewno wiesz, że do przejechania i przejścia pieszo jest sporo kilometrów. Kreta ma cztery pasma gór, dostęp do czterech różnych mórz, tysiące grot i setki wodospadów. Zdecydowanie jest w czym wybierać!

Co warto zwiedzić, będąc na Krecie? 

Pewnie zauważyłeś, że większość ciekawych informacji w sieci na temat Krety dotyczy części środkowo-zachodniej, prawda? Przede wszystkim, dlatego, że środek i zachód są bardziej zamieszkałe. Tam znajdziesz więcej połączeń komunikacyjnych i obiektów turystycznych, niż na wschodniej Krecie, nieraz określanej mianem dzikiej. 

W całodniowej trasie możesz zobaczyć naprawdę wiele ciekawych miejsc – taka wyprawa będzie dobra dla osób kochających wygrzewać się na słońcu, jak również spragnionych niesamowitych widoków, a także kolekcjonerów zdjęć. 

Fantastyczne plaże 

W części zachodniej Krety zlokalizowane są kąpieliska Balos, Elafonisi i Falassarna.  Są to trzy najbardziej popularne plaże, które, de facto, uznaje się za wizytówkę Krety. Dla wielbicieli rzadkich i nierealnie pięknych zdjęć jest to prawdziwy must have w planie wycieczki. 

plaża Elafonisi na Krecie
Laguna Elafonisi to miejsce, które musi odwiedzić każdy turysta.

Tłumy turystów to standard w tych miejscach, dlatego polecamy wyjechać tak, aby być tam już z samego rana. Dla osób uprawiających diving oraz inne wodne sporty to wręcz idealne miejsca, szczególnie jeśli chodzi o Falassarnę. Widoki na danej trasie – górskie serpentyny, panorama na morze Jońskie oraz góry Białe zapierają dech w piersiach.

Falassarna dla wielbicieli sportów wodnych
Falassarna to idealna laguna dla wielbicieli nurkowania i kitesurfingu.

Do małych, a wartych uwagi plaż, zalicza się też niesamowita Kedrodasos, porośnięta drzewami jałowca. Jest to mała zatoczka w turkusowo-różowym zabarwieniu. Piaskowe wydmy i jałowce tworzą charakterystyczny pejzaż, który musisz zobaczyć!

Jałowce z Kedrodasos - dla fanów ciekawych zdjęć
Jałowice z Kedrodasos zapierają dech w piersiach każdego turysty i są wspaniałym tłem do pamiątkowych zdjęć.

Malownicze greckie laguny

Balos i Seitan Limania to laguny, których żaden turysta spragniony wrażeń nie powinien ominąć w swoim planie wypoczynkowym. 

Ciężki dojazd i kręta skarpa sprawiają jednak, że nie każdy pokona to trudne zadanie. Zresztą, jak i wycieczka na Preveli, o której przeczytasz niżej, ta propozycja niekoniecznie będzie dobra dla osób z lękiem wysokości.

Seitan Limania - diabelski język
Seitan Limania to miejsce, które zachwyca swoim wyglądem.

Droga laguna na Balos to kręta skarpa z miejscem na jedno auto. W dodatku lokalne wypożyczalnie grożą karą za samowładny wyjazd ich autem na wysoki klif. Dlaczego? Kamieni jest tam tyle, że łatwo przedziurawić oponę. Iść tam natomiast na piechotę w upalne dni – to raczej hard core. A więc najlepszym sposobem dostania się na ten piękny półwysep, jest droga morska. Statki kursują w to miejsce kilka razy dziennie. Będąc na Balos, statkiem masz okazję zwiedzić także prawdziwą wyspę piracką z twierdzą – Gramvoussa. 

Laguna Balos z piracką wyspą
Laguna Balos z widokiem na piracką wyspę Gramvousa to obowiązkowy punkt każdej wycieczki.

Na południu, lecz już trochę bliżej środka wyspy, jest też plaża Preveli – z lasem palmowym i rzeką górską Mega Potamos, wpadającą do morza Libijskiego. Przy brzegu zawsze odczuwalna jest różnica temperatur – tzw. ciepłe i zimne prądy dają o sobie znać!

Bardziej na środku oraz na południu wyspy zlokalizowana jest plaża Matala – kolebka hipisów i jednocześnie miejsce z najtańszym hotelem kreteński w latach 60-tych. Charakterystyczne skały z małymi jaskiniami służyły tutaj do rytuałów pogrzebowych rzymian. Brzeg wyścielony kolorowymi kamykami i wapienne groty po obu stronach zatoki umilają oko, szczególnie w ostatnich słonecznych promieniach.

Matala - znana z grot plaża na Krecie
Matala – hipisowska plaża z wapiennymi grotami

Wąwozy, kaniony i wodospady 

Dla pasjonatów trekkingu Kreta jest naprawdę wspaniała – kilkadziesiąt wąwozów, w tym najdłuższy w Europie Samaria, znajduje się na paśmie górskim Lefka Ori (Góry Białe). Całość to aż 18 km trasy, z których 16,5 km to odcinek do przejścia. Będzie to zatem wycieczka na cały dzień.

Do najpopularniejszych wąwozów można również zaliczyć Topolia. Przy nim znajduje się wejście do jaskini Agia Sofia – niesamowity widok i krążące nad wąwozem orłosępy gwarantują wrażenia. 

Wodospady Kourtaliotiko niedaleko od Preveli także naprawdę warto zobaczyć. Trekking wzdłuż rzeki Mega Potamos można zrealizować nawet z małymi dziećmi, mimo niskiej temperatury wody. Po drodze do ujścia pompuje ją kilka źródeł. Kourtaliotiko, jedno z nich, zaczyna się na górze w jaskini. Woda ma tam ok. 6-8 stopni. Piękny wodospad hipnotyzuje swoją mocą i tęczową poświatą w słońcu.

Ponad 40 metrów w głąb… 

Marzysz o niesamowitym widoku? Odwiedź Kournas! To największe słodkowodne jezioro Krety jest usytuowane w dolinie między górami. Połączone jest rzeczką z morzem Kreteńskim. Głębokość jeziora sięga do 45 metrów w niektórych miejscach. Spokój otula to miejsce, raz na jakiś czas przerwą go gęsie zamieszkujący okolicę. Jezioro jest domem wielu ciekawych gatunków ptactwa. Turyści, zazwyczaj na rowerkach wodnych, polują na zdjęcia czarnych żółwi i złotych rybek.

To nie wszystkie atrakcje wyspy! Zapraszam do przeczytania drugiej części artykułu, z której dowiesz się więcej o górskim safari i podróżach łodzią po Krecie środkowej oraz wschodniej.