Jak zwęzić spodnie w pasie? Poznaj proste sposoby!

Chyba każda kobieta miała ten problem choć raz w życiu. Mierzysz spodnie w swoim rozmiarze i okazuje się, że są obcisłe w biodrach i zupełnie luźne w talii. Następnie wybierasz rozmiar mniejszy i okazuje się, że są za małe. Brzmi znajomo? Nie rezygnuj z wymarzonego fasonu i dowiedz się, jak zwęzić spodnie w pasie!

Jak zwęzić spodnie bez maszyny do szycia?

Jesteś w pośpiechu? A może nie chcesz wprowadzać stałych zmian i boisz się, że zniszczysz spodnie? Sprawdź kilka propozycji i dowiedz się, jak zwęzić spodnie w sposób nieinwazyjny!

Zwężanie za pomocą apaszek

Ten trik to dobra okazja, żeby nieco ożywić stylizację. Potrzebna Ci będzie apaszka – może być w dowolnym kolorze, lecz polecamy nieco poeksperymentować i wybrać bogato zdobiony wzór.

Apaszkę wystarczy przełożyć przez tylne szlufki w spodniach. Następnie należy całość delikatnie ścisnąć i zawiązać. Gotowe! Możesz użyć też chustki lub nawet sznurówki.

Zwężanie za pomocą wstążek

Ozdobne wstążki to kolejna propozycja, która może wyglądać naprawdę efektownie! Przygotuj dwie wstążki w wybranym kolorze, najlepiej o długości 10-15 cm.

Pierwszy kawałek należy przełożyć przez tylną szlufkę na środku spodni oraz kolejną z dowolnego boku. Całość należy delikatnie ścisnąć i zawiązać kokardkę. Drugą wstążkę należy przeprowadzić przez tylną, środkową szlufkę i kolejną, z przeciwnego boku. Wykończenie powinno być takie samo. To wszystko!

Jak zwęzić spodnie w pasie za pomocą agrafki?

Ta metoda świetnie sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach. Potrzebne Ci będą jedynie dwie agrafki. Zbierz spodnie w harmonijkę w dwóch miejscach, najlepiej po bokach talii. Teraz wystarczy tylko spiąć materiał agrafkami i ukryć te miejsca.

Zwężanie igłą i nicią

Powyższe metody dobrze sprawdzają się w nagłych momentach. Wolisz trwalsze rozwiązania? Przygotuj igłę, nitkę w zbliżonym kolorze do spodni oraz kredę.

Zwężanie zacznij od przymierzenia spodni. Zaznacz kredą miejsca po bokach talii, gdzie jest za dużo luźnego miejsca. Zdejmij spodnie i przekręć je na lewą stronę. Zrób zakładki, które obejmują zaznaczone fragmenty i zszyj je wzdłuż szwów. Ścieg stębnowy lub ścieg za igłą to najbardziej trwałe propozycje do łączenia materiału.

Ręczne zwężanie za pomocą gumki guzikowej

Ten sposób będzie najbardziej trwały, lecz wymaga czasu i podstawowych umiejętności krawieckich. Przygotuj gumkę guzikową, dwa płaskie guziki, nożyk, igłę i nić.

Weź spodnie i odwróć je na lewą stronę. Zrób dwa nacięcia na wysokości pasa, najlepiej z tyłu. Powinny przechodzić jedynie przez jedną warstwę materiału. Wszyj guziki obok przecięć. Teraz wystarczy zrobić kolejne nacięcia na gumce, również po bokach (niektóre gumki już mają gotowe otwory). Ostatnim krokiem jest przeciągnięcie gumki przez otwory i zapięcie guzików. Gotowe!

Jak zwęzić spodnie z bawełny?

Uwaga! Ten sposób pozwala na zwężenie całych spodni, nie tylko w pasie. Metoda będzie skuteczna tylko, jeśli materiał to bawełna. Wystarczy jednorazowo ustawić pranie na 50-60 stopni. Zalecamy skorzystanie z tej metody tylko w przypadku naprawdę luźnego fasonu.

Jak zwęzić spodnie w pasie za pomocą maszyny do szycia?

Jeśli jesteś posiadaczką maszyny do szycia, przygotuj dodatkowo szpilki i nożyczki. Możesz wykorzystać też rozpruwacz do szwów.

Jak zwęzić spodnie? Zacznij od odprucia szlufek i paska. Przerzuć spodnie na lewą stronę i je załóż. Weź szpilki i zaznacz dodatkowy materiał. Postaraj się, żeby był zebrany równo, po bokach talii. Nowe szwy powinny się pokrywać z oryginalnymi. Obetnij nadmiar materiału i przystąp do szycia. Nie zapomnij o szlufkach! Możesz wykorzystać ścieg owerlokowy – 4 nitkowy będzie najbardziej uniwersalny.

Jak zwęzić spodnie w pasie? 7 prostych sposobów
Jak zwęzić spodnie w pasie? Infografika przedstawia metody dla osób o różnych umiejętnościach krawieckich.

Jak zwęzić spodnie w pasie? Podsumowanie

Spodnie, które są obcisłe w okolicach bioder i odstające w talii to zmora wielu kobiet. Istnieje wiele metod radzenia sobie z tym problemem. Jak zwęzić spodnie w pasie w sposób nieinwazyjny?

  • apaszki oraz wstążki – te metody polegają na związaniu szlufek z tyłu spodni. Efekt nie jest trwały, a może wyglądać naprawdę ciekawie;
  • agrafki – wystarczy spiąć nadmiar materiału po bokach talii;

Jak zwęzić spodnie w sposób trwały?

  • igła i nić – ten sposób polega na trwałym zebraniu materiału po bokach talii oraz stworzeniem zakładek;
  • gumka guzikowa – ta metoda polega na wszyciu elastycznej gumki do spodni;
  • maszyna do szycia – to najbardziej profesjonalna metoda. Polega na obcięciu nadmiaru materiału z talii i stworzeniu nowych szwów;
  • kurczenie bawełny – jeśli spodnie z bawełny są mocno luźne, można spróbować je wyprać jednorazowo w temperaturze 50-60 stopni.