Jakie nożyce do żywopłotu wybrać? Poznaj najlepsze możliwości

Żywopłot to zdecydowanie najbardziej ekologiczny rodzaj ogrodzenia. Takie zielone bariery nie tylko stanowią zasłonę przed oczami ciekawskich przechodniów, ale mogą też zachwycać spektakularnym wyglądem. Do tego konieczna jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Nie obejdzie się bez nożyc. To one są najskuteczniejszym i najwygodniejszym narzędziem do przycinania i formowania żywopłotu. Sprawdź, na jakie nożyce do żywopłotu warto się zdecydować.

Najważniejsze rodzaje nożyc do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu mają dość długie ostrza i ergonomiczne uchwyty, które pozwalają pewnie trzymać je w ręce. Mogą się jednak różnić wieloma parametrami i cechami. Najważniejszą jest rodzaj zasilania, który dzieli te narzędzia na cztery główne rodzaje:

Każde z tych typów urządzeń ma swoje zalety i wady, a w odpowiednich warunkach może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Ręczne nożyce do żywopłotu – kiedy wystarczą?

Jakie nożyce do żywopłotu będą najtańsze? Oczywiście ręczne. To proste narzędzia, które działają na zasadzie sekatora. Można wśród nich wyróżnić modele z dwoma rodzajami ostrzy – gładkimi lub pofałdowanymi.

Nożyce z gładkimi ostrzami służą przede wszystkim do obcinania młodych, miękkich pędów. Takie zabiegi określa się nazwą cięć korekcyjnych. Bardzo ważne jest ich odpowiednie naostrzenie, aby nie raniły roślin.

Ręczne nożyce z pofałdowanym ostrzem wybierz do obcinania twardych i grubszych gałęzi o średnicy powyżej centymetra. Problemem może być jednak proces ostrzenia, który jest znacznie trudniejszy niż w przypadku klasycznych, gładkich krawędzi.

Nożyce ręczne sprawdzą się przy niewielkich żywopłotach, kiedy nie ma do przycinania zbyt wiele. Najlepiej obcinać nimi pojedyncze gałęzie. Dobrze nadają się do krótkich, niewielkich akcji, ale na większym dystansie trudno uzyskać nimi równe cięcie. Przy dużym i długim żywopłocie praca takim narzędziem będzie mocno się przeciągać.

Kiedy sprawdzą się elektryczne nożyce?

Wśród nożyc automatycznych najtańszym rozwiązaniem będą z kolei modele elektryczne. To jednocześnie jeden z najpopularniejszych typów nożyc. Mają kilka funkcjonalnych atutów.

Praca takimi nożycami jest dość łatwa z powodu ich niewielkiej wagi. Potrzebne cięcia wykonasz nimi znacznie szybciej niż nożycami ręcznymi. Poza tym pracują cicho i nie wytwarzają spalin – są więc dość ekologicznym rozwiązaniem. A przy tym stosunkowo tanim w eksploatacji. W tej kategorii znajdziesz zarówno większe urządzenia, które poradzą sobie z grubymi konarami, jak i niewielkie, przeznaczone do cięć młodych, miękkich gałązek.

Na elektryczne nożyce warto postawić wówczas, gdy chcesz stosunkowo niewielkim kosztem zadbać o pielęgnację średniej wielkości żywopłotu. Przy większych problemem będzie bowiem kabel, którym te nożyce muszą być podłączone do gniazda elektrycznego. Manewrowanie nożycami tak, by nie przeciąć kabla, wymaga pewnej wprawy.

Nie wybieraj elektrycznych narzędzi, jeśli chcesz być w pełni niezależny od pogody. Z nożyc elektrycznych nie wolno korzystać nawet w czasie niewielkiego deszczu, nie można też nimi przycinać mokrego żywopłotu – wszystko przez niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Kiedy wybrać nożyce akumulatorowe?

przycinanie żywopłotu nożycami akumulatorowymi
Niewielkie nożyce akumulatorowe są w pełni niezależne, a nadają się do precyzyjnych cięć

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu to rozwiązanie dla tych, którzy oczekują pełnej mobilności w czasie pracy. Zapewnia ją bateria, która jest podstawą zasilania urządzenia. Można nimi swobodnie manewrować, bez problemu uda się przyciąć żywopłot nawet w najbardziej odległym zakątku ogrodu.

Nie ma mowy o kablu, nożyce są przy tym całkiem lekkie. Ale modele akumulatorowe mają też minusy. To przede wszystkim ograniczony czas działania oraz moc. Akumulator w najlepszym razie zacznie wyczerpywać się po godzinie pracy. Do tego nie zapewnia takiej mocy jak zasilanie sieciowe czy spalinowe.

Jakie nożyce do żywopłotu akumulatorowe wybrać? Zwróć uwagę na to, by w zestawie znalazł się zapasowy akumulator – wtedy nawet w przypadku wyczerpania baterii będziesz w stanie dokończyć pracę.

W jakich sytuacjach sięgnąć po nożyce spalinowe?

Ostatnie rozwiązanie to nożyce spalinowe. Podstawą ich działania są silniki dwusuwowe napędzane benzyną bezołowiową. Jeśli zajmujesz się dużym żywopłotem lub krzewy i drzewa mają grube gałęzie, to właśnie takie urządzenia będą najlepszym wyborem. Nożyce spalinowe są bowiem najbardziej wydajne i dysponują największą mocą. Wśród tych narzędzi znajdziesz nawet takie o mocy kilku koni mechanicznych.

Przy tym nożyce spalinowe pozostają w pełni mobilne. Dotrzesz z nimi do każdego miejsca żywopłotu czy ogrodu. Taki sprzęt przyda Ci się zresztą również przy przycinaniu wolnostojących drzew czy krzewów w ogrodzie.

By jednak kupić nożyce spalinowe, musisz dysponować nieco większym budżetem. To najdroższy typ nożyc do żywopłotu. Koszty eksploatacji także będą spore. Minusy to również spaliny oraz spory hałas, jaki emitują w czasie pracy. Postaw więc na takie rozwiązanie, kiedy zależy Ci na dużej wydajności i zamierzasz często używać nożyc, a hałas nie będzie przeszkadzać Twoim domownikom czy sąsiadom.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nożyc do żywopłotu?

Rodzaj zasilania urządzenia to jednak nie wszystko. Przed zakupem powinieneś wziąć pod uwagę również kilka innych parametrów nożyc.

Jaką moc urządzenia wybrać?

Zależność jest prosta – im większa moc, tym większe możliwości urządzenia i szybsza praca. Większa moc jest potrzebna przy przycinaniu grubszych konarów, przyspieszy też pracę przy dużych żywopłotach.

Moc nożyc do żywopłotu może być wyrażona w różnych jednostkach. Najpopularniejsze to kilowaty oraz konie mechaniczne – kW oraz KM. Bez względu na to, jaką informację producent mieści w instrukcji, możesz łatwo porównać te dwie jednostki. 1 kW to około 1,36 KM, w związku z czym 1 KM równa się 0,735 kW. Wśród urządzeń automatycznych największą mocą wyróżniają się nożyce spalinowe, a najmniejszą – akumulatorowe.

Jaka długość nożyc będzie najlepsza?

Na to, jakie nożyce do żywopłotu warto wybrać, wpływ ma również ich długość. W sklepach znajdziesz bowiem zarówno krótkie nożyce z ostrzem o długości 30-40 cm, jak i zdecydowanie dłuższe – w granicach 60 cm.

Urządzenia z krótkim ostrzem będą dobrze nadawać się do precyzyjnych cięć, jak np. nożyce ręczne, ale dłuższa praca będzie uciążliwa. Wykorzystasz je jednak również do przycinania trawników w trudno dostępnych miejscach. Nożyce z długim ostrzem to natomiast zdecydowanie szybsza pielęgnacja dużych żywopłotów.

Jaki kształt i materiał ostrza wybrać?

Nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotu różnią się między innymi kształtem ostrza

Długość to nie jedyny parametr związany z ostrzem nożyc. Ważny będzie również jego kształt oraz materiał, z jakiego zostało wykonane. W nożycach znajdziesz bowiem ostrza jedno- i dwustronne. Ostrza jednostronne lepiej sprawdzają się w przypadku dłuższych cięć. Ostrza dwustronne pomogą przeprowadzić bardziej skomplikowane prace – wybierz je wtedy, gdy formujesz żywopłot w bardziej skomplikowane kształty.

Przed zakupem sprawdź też, z jakiego materiału zostało wykonane ostrze. To ma wpływ na płynność pracy oraz wytrzymałość. Najlepsze są nożyce z ostrzami ze stali węglowej lub stali nierdzewnej – najdłużej będą Ci służyć. Na płynność cięcia wpływ ma też nieprzywierająca powłoka, którą są pokryte ostrza niektórych modeli.

Bez względu na wybrany materiał ostrza musisz pamiętać, by dbać o ostrzenie tego elementu. Stępione nożyce ranią rośliny, co nie tylko utrudni Ci pracę, ale może też przyczynić się do chorób drzew i krzewów.

Ile mogą ważyć nożyce do żywopłotu?

Waga urządzenia to parametr, którego nie powinieneś pomijać przy wyborze nożyc. Wypływa bowiem na komfort użytkowania i to, jak szybko zmęczysz się przy przycinaniu żywopłotu. Nożyce spalinowe z mocnym silnikiem mogą ważyć nawet 5-6 kilogramów, co jest już odczuwalnym ciężarek w czasie pracy. Z kolei niewielkie modele elektryczne będą ważyć tylko około 2 kilogramów.

Czy warto postawić na nożyce na wysięgniku?

Specyficznym rodzajem urządzeń są nożyce do żywopłotu na wysięgniku. W takich modelach ostrze i mechanizm zasilający są zlokalizowane na teleskopowej rurze, której długość najczęściej można regulować. Długość całego urządzenia może wówczas przekraczać nawet dwa metry.

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku pozwalają dotrzeć do najwyżej położonych gałęzi. Warto więc zdecydować się na takie urządzenia, kiedy Twój żywopłot jest już wysoki. Przy odrobinie wprawy korzystanie z nożyc na wysięgniku jest bezpieczniejsze niż obcinanie pędów i gałęzi z drabiny.

Podsumowanie. Jakie nożyce do żywopłotu sprawdzą się najlepiej?

Kiedy wybierasz nożyce do żywopłotu, możesz postawić na jeden spośród czterech głównych rodzajów urządzeń. Ręczne nożyce wybierz tylko wtedy, kiedy masz do pielęgnacji niewielki żywopłot. Elektryczne dobrze nadają się do żywopłotów średniej wielkości w pobliżu źródeł zasilania.

Urządzenia akumulatorowe to mobilność, ale i ograniczony czas pracy. Nożyce spalinowe to największa moc i wydajność, ale też spora waga i cena. Wybór tego, jakie nożyce do żywopłotu sprawdzą się u Ciebie najlepiej, zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi uwarunkowaniami. Pamiętaj przy tym, by sprawdzić długość i kształt ostrza czy moc urządzenia.