Jakie witaminy brać na co dzień?

W okresach jesienno-zimowych, kiedy dostęp do światła słonecznego jest mocno ograniczony, bardzo często możemy zaobserwować u siebie pewne niedobory witaminowe. Każdy z nas chce się czuć dobrze i mieć siły na codziennie zmagania. A żeby to osiągnąć, musimy dbać o nasze zdrowie. W końcu mamy je tylko jedno.

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów witamin, które opłaca się dodawać do swojej codziennej diety, pamiętajmy, że same suplementy nie dadzą nam takiego efektu jak w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą, dlatego podpowiemy też jakimi produktami spożywczymi warto się zainteresować. A więc jakie witaminy opłaca się brać codziennie? Sprawdźmy!

jakie witaminy brać na co dzień
Same suplementy w kapsułkach niewiele nam dadzą, jeżeli nie zadbamy także o odpowiednią dietę.

Witamina C

Inaczej zwana kwasem askorbinowym, który jest niezbędny do dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Przez swoją popularność można ją uznać za królową wszystkich witamin. Jest rozpuszczalnym w wodzie antyoksydantem. A oznacza to, że, spowalnia starzenie się organizmu, dzięki neutralizacji wolnych rodników. Ciekawostka: jako ludzie nie jesteśmy w stanie jej samodzielnie wytworzyć, dlatego musimy ratować się gotowymi preparatami i odpowiednią dietą.

Jakie jest jej zadanie? Przede wszystkim pomaga wytworzyć kolagen, którego ubywa nam z wiekiem oraz ułatwia nam przyswajanie żelaza. Dodatkowo przyspiesza proces gojenia się ran, regeneruje uszkodzenia skóry. Witaminę C można znaleźć przede wszystkim w owocach, jak kiwi, truskawki, czarna porzeczka czy liczi i warzywach: czerwonej papryce, brokułach, brukselce, szpinaku. 

produkty bogate w witaminę C
Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w owocach cytrusowych, szpinaku, pietruszce i brokułach.

Witamina D

Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, co oznacza, że aby mogła zostać wchłonięta, potrzebuje źródła tłuszczu. Tylko w takim zestawieniu jest przyswajalna. Jej zadaniem jest podnoszenie odporności organizmu, a także utrzymanie prawidłowego poziomu fosforu i wapnia. Dodatkowo jest w stanie spowolnić rozwój wielu chorób.

Nie bez powodu jest nazywana witaminą słońca, bowiem nasze ciało jest w stanie ją wyprodukować pod wpływem promieni słonecznych. Gorzej jednak sprawa się ma w okresach jesienno-zimowych, kiedy słońce wygląda zza chmur niezwykle rzadko. W takich momentach powinniśmy uzupełniać jej niedobory suplementami lub jedząc odpowiednie produkty, jak: śledź, sardynki, halibut, żółtka jaj czy grzyby.

produkty bogate w witaminę D
Jajka, sery, mleko i ryby to główne źródła witaminy D.

Witamina K2

Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego serca. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Ale to nie jedyne jej właściwości. Witamina K2 pomaga także w utrzymaniu zdrowych kości i zmniejsza ryzyko złamań. Może uchronić przed rozwojem chorób układu krążenia i wpłynąć na prawidłowy metabolizm wapnia. Znajdziemy ją w głównie w mięsie, jajach, kiszonkach, produktach mlecznych.

Witamina K2 występuje w rybach
Głównym źródłem witaminy K2 są ryby.

Magnez

Słyszysz magnez, myślisz skurcze, czy słusznie? Zdecydowanie tak. Magnez odpowiedzialny jest bowiem za kurczliwość i regulację napięcia naszych mięśni, przez co nie tylko może złagodzić uporczywe skurcze, ale i bóle menstruacyjne czy zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Jest także jednym z budulców kości, przeciwdziała osteoporozie, wspomaga leczenie chorób serca, chroni przed zmianami miażdżycowymi, pomaga poprawić koncentrację i pamięć. Ma także właściwości uspokajające i odprężające. Magnez znajdziemy przede wszystkim w brązowym ryżu, kaszy gryczanej, mleku, serach żółtych, orzechach laskowych, bananach, pomarańczach, jabłkach i chlebie żytnim. 

Produkty bogate w magnez
Magnez znajdziemy między innymi w bananach, awokado, orzechach i kaszy gryczanej.

Wapń

Buduje kości i zęby, a także bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Wpływa korzystnie na układ nerwowy, wydzielanie hormonów i pracę mięśni. Znajdziemy go między innymi w szczypiorku, natce pietruszki, brukselce, brokułach, fasolce szparagowej, orzechach laskowych, figach, morelach i rodzynkach.

Produkty bogate w wapń
Wapń występuje przede wszystkim w orzechach, natce pietruszki i grochu.

Żelazo

Chroni nasz organizm przed anemią i głównie z tej funkcji jest znany. Nasz organizm nie potrafi go samodzielnie wyprodukować, więc musimy zadbać o jego odpowiedni poziom poprzez suplementy i dietę. Żelazo znajdziemy w wątróbce gęsiej, wieprzowej i drobiowej, a także w kaszance czy pasztetach.

Owoce i warzywa bogate w witaminy
Owoce i warzywa to główne źródło witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Mamy nadzieję, że naszym zestawieniem odpowiedzieliśmy na pytanie: jakie witaminy brać na co dzień? Tak, jak wspomnieliśmy na początku, same suplementy niewiele nam dadzą, jeśli nie uzupełnimy ich odpowiednią dietą. I o tym warto pamiętać.