Jakie żaluzje do kuchni wybrać? Poradnik

Jakie żaluzje do kuchni będą odpowiednim wyborem? Kuchnia to serce domu, gdzie spędzamy mnóstwo czasu, gotując, jedząc i spotykając się z bliskimi. Wybór odpowiedniej osłony okiennej jest więc niezwykle istotny – musi ona nie tylko zapewniać komfort i prywatność, ale również pasować do stylu aranżacji i być łatwa w utrzymaniu czystości. W ostatnich latach żaluzje są mocno wypierane przez rolety, ale wciąż nie brakuje miłośników pierwszego rozwiązania. Należysz do nich? Wyjaśniamy, czym kierować się w wyborze żaluzji do tego trudnego pomieszczenia!

Jakie żaluzje do kuchni podołają codziennym wyzwaniom? To weź pod uwagę

Kuchnia to trudne pomieszczenie, ponieważ z racji panujących tam warunków akcesoria szybko się niszczą i wymagają częstej konserwacji. Twoje osłony okien powinien wykonać więc doświadczony producent żaluzji, który ma za sobą takie realizacje i dobrze zna kuchenno-okienną specyfikę. Przeczytaj poniższe wskazówki, zanim się do niego zwrócisz, a będziesz lepiej wiedzieć, czego szukasz. Najważniejszy jest:

Forma żaluzji – poziome czy pionowe lamele?

Pierwsza decyzja leży między dwoma typami konstrukcji. Który wybrać? To zależy głównie od twojej kuchni.

Pionowe żaluzje do kuchni z dużymi oknami

Do okien dużych, w przestronnych kuchniach, możesz wybrać żaluzje pionowe. Zmieszczą się i wizualnie wyszczuplą pomieszczenia. Zaletą modeli pionowych jest opcja dokładnej regulacji ilości wpadającego światła, bo lamele da się obracać nawet o 180 stopni – jeśli więc Twoja kuchnia jest nasłoneczniona, możesz stworzyć z promieni ciekawą kompozycję. Problematyczna jest kwestia czyszczenia – każdą listwę trzeba wyczyścić osobno, z góry na dół, a w kuchni może być konieczne częste mycie.

pionowe żaluzje do kuchni
Pionowe żaluzje kojarzą się z biurem, ale da się je znaleźć także w mieszkaniach o nowoczesnym wystroju.

Żaluzje poziome do standardowych i małych kuchni

Z kolei w standardowych i wąskich oknach lepiej sprawdzą się modele poziome. Są prostym, dyskretnym rozwiązaniem, pasującym wizualnie do każdej kuchni.

Również pozwalają manipulować ilością słońca poprzez zwrot lameli, ale możliwości są mniejsze niż w przypadku modeli pionowych. Niektóre modele wydają głośny dźwięk przy zmienianiu położenia lameli.

poziome żaluzje w zabudowanym oknie ciasnej kuchni
Okno obustronnie zabudowane wymaga skromniejszych, poziomych żaluzji.

Odpowiedni materiał dla żaluzji w kuchni

Na rynku masz do wyboru kilka dominujących typów materiałów wykonania rolet. Decydując o nich, musimy wziąć pod uwagę specyfikę kuchennego życia. W kuchni panuje trudny mikroklimat z wilgocią i oparami tłuszczu. Obiekty otoczenia są wyjątkowo narażone na zabrudzenia przeróżnego typu.

Aluminiowe rolety do kuchni w nowoczesnym guście

Aluminium jest odporne na wilgoć i tłuszcz, łatwe w czyszczeniu. Mogą nagrzewać się pod wpływem słońca, niekiedy postrzegane jako mało przytulne. Odpowiednie są więc do mało nasłonecznionej, dobrze wentylowanej kuchni w stylu nowoczesnym, lubiącym metaliczny błysk.

jakie żaluzje do kuchni wybrać - aluminiowe modele w oknach nowoczesnej kuchni
Kuchnia, w której dominuje metaliczny blask polubi się wizualnie z aluminiowymi lamelami.

Żaluzje drewniane do równie drewnianej kuchni

Drewno wprowadza elegancki i naturalny wygląd, tworząc w kuchni przytulny klimat. Wymagają regularnej konserwacji, inaczej mogą ulec deformacji pod wpływem wilgoci. Niemniej, warto, bo do kuchni utrzymanej w naturalnej, domowej stylistyce, nie ma lepszego wyboru.

dwie kobiety w kuchni z żaluzjami drewnianymi
Drewniana kuchnia wymaga drewnianych żaluzji! Spójrz, jak pięknie komponują się z blatem. Pamiętaj tylko, że żaluzje muszą być dobrze zaimpregnowane, by tłuste, wilgotne powietrze ich nie niszczyło.

Bambusowe żaluzje do minimalistycznej, mniej używanej kuchni

Do wyboru spośród drewnianych opcji jest jeszcze bambus – ekologiczny i przyjazny dla środowiska materiał. Bambus jest lekki pod każdym względem, także wizualnym, toteż sprawdzi się w minimalistycznie urządzonych kuchniach.

Jest mniej odporny na wilgoć i tłuszcz niż żaluzje z cięższego drewna. Z uwagi na tę mniejszą odporność, nie jest najlepszym wyborem, jeśli dużo gotujesz, ale już do mało eksploatowanych kuchni bambus będzie odpowiedni.

Lekkie bambusowe żaluzje do minimalistycznej kuchni
Bambusowe lamele są cieńsze, delikatniejsze, więc wyglądają dobrze na małych oknach. Nie przytłaczają swoim designem.

Żaluzje wykonane z tworzyw sztucznych – do każdej kuchni, pod jednym warunkiem!

Tworzywa sztuczne PCV to ekonomiczne rozwiązanie, łatwe w czyszczeniu, dostępne w różnych kolorach i wzorach. Trzeba zwrócić się do dobrego producenta, ponieważ ten materiał sam w sobie nie cechuje się elegancją, a trwałość zależy od tworzywa.

jakie żaluzje do kuchni - wariant z tworzywa pcv
Przykład rolet z tworzywa sztucznego. Występują w różnych kolorach, toteż można je dowolnie dopasować do wystroju kuchni.

Żaluzje do kuchni sterowane tradycyjnie

Żaluzje sterowane ręcznie czy elektrycznie? Jako że w kuchni nie wypoczywamy, leżąc wygodnie na kanapie, a elektronika nie lubi wilgoci i tłustych drobinek, spokojnie możesz pozostać przy sterowaniu ręcznym. To tańsze rozwiązanie i po prostu dobrze sprawdzające się w kuchni.

Podsumowanie

Decydując, jakie wybrać rolety do kuchni, spójrz na swoje okna. Pionowe modele nadają się tylko do dużych okien, w rozległych kuchniach. Pozostałe okna kuchenne polubią się z żaluzjami poziomymi.

W kuchennych warunkach sprawdzi się żaluzja aluminiowa lub drewniana w wersji zaimpregnowanej, odpornej na zabrudzenia. Decyduje wystrój kuchni. Aluminiowe modele wprowadzą do aranżacji chłód, a drewniane wręcz przeciwnie – ocieplą całe pomieszczenie naturalnym urokiem. Jeśli zaś masz dostęp do dobrze ocenianego producenta żaluzji mającego w ofercie modele PCV, możesz we współpracy z nim zorganizować takie osłony okienne.

Co do systemu sterowania, kuchnia nie jest typowo wygodowym pomieszczeniem, więc nie jest konieczne organizowanie systemu zdalnego sterowania – możesz pozostać przy klasycznym sznurku.