K-pop – muzyka kluczem do sukcesu? – czyli jak k-pop wpłynął na rozwój Korei Południowej

K-pop to fenomen, który ogarnął dosłownie cały świat. W każdy zakątku naszej planety ktoś słucha tego rodzaju muzyki. Co prawda, nie jest ona nowa i już od wielu lat ten gatunek muzyki był znany w Korei Południowej, ale dopiero od jakiegoś czasu zyskuje popularność na całym świecie. 

Dlaczego to właśnie ten rodzaj muzyki jest teraz taki popularny? A najważniejsze, jaki wpływ ma ta muzyka na rozwój Korei? Jeśli jesteś tego ciekawy, to bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ w tym artykule odpowiemy na te pytania!

Czym tak właściwie jest k-pop?

K-pop to muzyka, która ma swoje początki oczywiście w Korei Południowej. Jest to rodzaj muzyki, który łączy wiele stylów i gatunków muzycznych. Ogólnie rzecz ujmując, ten termin odnosi się do południowokoreańskiej muzyki popularnej. 

Nie można się dziwić, że przyciąga uwagę wielu osób na całym świecie, ponieważ styl, w jakim wykonywane są piosenki, a także teledyski jest jedyny w swoim rodzaju. Zawsze można się spodziewać ciekawych strojów, a także często trudnej i wymagającej choreografii do wykonywanych przez artystów utworów.

Trzeba jednak podkreślić, aby nie kojarzyć tego stylu muzyki z cukierkowym i słodkim stylem. Oczywiście jest wiele kawałków, które reprezentują tego typu koncept, jednak wiele osób wrzuca wszystko do jednego worka. 

K-pop to także teksty i teledyski o cięższej tematyce, które wiele razy mają coś do przekazania, oraz poruszają ważne tematy. 

Muzyka ta, poprzez uzyskanie popularności na całym świecie stała się także subkulturą. Członkowie należący do owej subkultury określają się mianem kpoperek i kpoperów

Co przyczyniło się do rozszerzenia popularności k-popu na cały świat?

Nie co, a raczej kto. Grupa BTS już od kilku lat podbija cały świat swoimi piosenkami, niezwykłymi teledyskami i choreografiami. Jest to koreański zespół, który powstał w 2013 roku. Gruba składa się z 7 członków: Kim Namjoon, Kim Seokjin, Min Yoongi, Jung Hoseok, Park Jimin, Kim Taehyung, Jeon Jeongguk.

Nie od razu po swoim debiucie stali się sławni. Jak powiedział ich lider Kim Namjoon, zrozumieli to, że stają się popularni, kiedy po raz pierwszy zostali zaproszeni na występ do USA w 2014 i 2015 roku. Ich kariera i rozpoznawalność szybko poszybowała w górę. 

Niektórzy zapewne mogą się zastanawiać, jak siódemka chłopaków mogła podbić świat? Wszystko dzięki ich niezwykłej muzyce, a także przesłaniu, które płynie z ich tekstów. Pokazują w nich, jak ważni są dla nich fani, a także, aby zaakceptować siebie samego. 

Dodatkowo tworzą niezwykłe teledyski, perfekcyjnie prezentują się na scenie i bardzo dobrze śpiewają na żywo. Na ich koncerty bilety są wyprzedawane w okamgnieniu, nie ważne, w jakim miejscu koncertują. 

BTS – Koreański zespół. Od lewej: Jung Hoseok, Min Yoongi, Jeon Jungkook, Park Jimin, Kim Namjoon, Kim Seokjin, Kim Taehyung.

Jak k-pop wpłynął na rozwój Korei Południowej?

Oczywiście K-pop w dużej mierze przyczynił się do wzrostu zainteresowania tym właśnie krajem. Wiele osób, które zaczęły słuchać tej muzyki, zainteresowało się nie tylko tym miejscem, ale także nauką języka. Co ciekawe wzrosło nawet zainteresowaniem kierunkiem studiów nazywanym koreanistyką

Mimo że jest wiele zespołów koreańskich, które zdobywają popularność na całym świecie, to jednak zespół BTS, przyniósł najwięcej korzyści Koreańskiej gospodarce

Aby przedstawić ich ogromny wpływ, należy zacząć od tego, że swoją jedną piosenką przynieśli koreańskiej gospodarce ponad 206 milionów dolarów zarobku.

Podczas pandemii BTS wydało piosenkę “Dynamine”, w języku angielskim, która bardzo szybko zyskała popularność i w przeciągu 24h teledysk miał ponad 108 milionów wyświetleń na platformie Youtube, a dochód wyniósł ponad 1,43 miliarda dolarów.

Jak obliczyło to Koreańskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki te przychody mogłyby zapewnić ponad prawnie 8 tysięcy miejsc pracy dla ludzi podczas pandemii koronawirusa. 

Kim Sewian z Ewha Womans University zbadał wszystkie czynniki i  wyliczył, że K-pop przynosi koreańskiej gospodarce około 10 bilionów dolarów każdego roku

K-pop a turystyka Korei Południowej 

Dzięki k-popowi niezwykle rozwinęła się turystyka w tym kraju. Wcześniej nie był tak chętnie odwiedzany, jednak muzyka zmieniła wszystko. Ludzie bardziej zaczęli się interesować tym państwem, uczyć się języka, a także spędzać wakacje właśnie w tym miejscu

Wiele fanów chciało na własne oczy zobaczyć miejsca, które wiedzieli w teledyskach, czy też filmach, w których mogą zobaczyć swoich idoli. Dlatego też bardzo chętnie wybierali się w podróż do Korei. 

W 2017 roku w celach rekreacyjnych i turystycznych do Korei wybrało się bardzo dużo osób, co przyniosło gospodarce zysk w postaci ponad 60 bilionów południowokoreańskich wonów. Natomiast w 2019 roku Korea Południowa osiągnęła rekord, ponieważ aż 17,5 miliona osób postanowiło odwiedzić ten właśnie kraj. 

Wszystko to przełożyło się na lepszy rozwój Korei. Najpopularniejsze miejsca zyskały bardzo wiele, a lokalne sklepiki uzyskały większą liczbę klientów, dzięki czemu mogły dalej się rozwijać. 

Seoul - chętnie odwiedzane miasto przez turystów
Seoul – stolica Korei Południowej, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w tym kraju. W 2019 roku to miasto odwiedziło prawie 10 milionów turystów.

Koreański rząd a k-pop

Jak można się domyślać koreański rząd w bardzo dobry sposób ‘wykorzystuje’ popularność k-popu. Aby zachęcić ludzi do odwiedzania kraju, bardzo często wybiera popularne zespoły, aby brały udział w reklamach promujących region, a także wielu kampaniach.

Co więcej, rząd koreański wykorzystał tak zwaną ‘koreańską falę’ lub ‘efekt BTS’, aby zachęcić ludzi nie tylko z Korei, ale i z całego świata do kupowania produktów, które są tam produkowane. np. Samsung czy LG. Dzięki idolom promującym dany produkt jego zakup gwałtownie wzrasta, a firma odnotowuje przypływ pieniędzy. 

Dzięki takim działaniom wzrasta także PKB Korei Południowej

W Korei powstają także specjalnie miejsca, w których można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy związanych z k-popem, a także konkretnymi artystami. Takie miejsce, również przyciągają wiele osób i zachęcają do odwiedzenia tego państwa. 

Wiele lokalnych kawiarni urządza specjalne eventy na urodziny koreańskich idoli. W tym czasie całe wnętrze jest udekorowane zdjęciami danego członka zespołu, a do zamówionych napojów dostaje się wykonane na tą okazję gadżety.

K-pop a postrzeganie Korei Południowej 

Przed ‘koreańską falą’, wiele osób uważało, że Korea jest krajem niestabilnym, a także miejscem, do którego nie warto się wybrać. Miało na to wpływ także bliskie położenie Korei Północnej. 

Jednak teraz, kiedy k-pop stał się bardzo popularny, Korea jest już postrzegana inaczej. Kraj ten kojarzy się teraz z bogactwem, interesującą kulturą, ciekawą modą i muzyką z przesłaniem.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, dzięki temu język koreański także zyskał na znaczeniu i wiele osób podjęło próbę nauczenia się go. Wcześniej mniej znana kuchnia koreańska także wiele zyskała i przybywający do kraju turyści chętnie próbują najbardziej znanych potraw, a nawet wiele razy próbują zrobić je sami w swoich domach. 

Jak można zauważyć k-pop miał ogromny wpływ nie tylko na samą gospodarkę i rozwój Korei Południowej, ale także na jej postrzeganie. Ten gatunek muzyki, przyniósł państwu ogromne zyski, a także wiele zmian. Popularność k-popowych grup nie ustaje i ciągle wzrasta, dlatego w przyszłości można się spodziewać, że gospodarka Korei zyska jeszcze więcej.