Karkonosze, Pieniny czy Łysogóry – które pasmo górskie wybrać na wycieczkę szkolną?

Bardzo często wycieczki szkolne organizowane są w miejsca znajdujące się stosunkowo blisko od lokalizacji szkoły. Czasem jednak warto wziąć pod uwagę zabranie uczniów na wyjazd w bardziej odległe miejsce. Organizując wycieczki szkolne 3 dniowe można np. udać się nad morze, w góry czy nawet zwiedzić jedno z pięknych dużych miast w Polsce, takich jak Warszawa czy Kraków. Jednym z częściej wybieranych kierunków na wyjazdy szkolne jest południe naszego kraju. Warto odwiedzić Zakopane i udać się na spacer wzdłuż Krupówek. Jednak czy to jedyne miejsce godne uwagi w pobliżu gór? Może warto udać się w region innego pasma górskiego niż Tatry? Gdzie zaplanować wyjazd na kilkudniową zieloną szkołę? Podpowiadamy!

Malownicze Karkonosze

Zielone szkoły w górach zazwyczaj kojarzone są z Zakopanem oraz odwiedzeniem pobliskich dolin. Jednakże równie ciekawe miejsca możemy odkryć w Karkonoszach, które są najwyższym pasmem górskim Sudetów. Jeśli nauczyciele wraz z rodzicami nie chcą zaprzątać sobie głowy przygotowaniami do wyjazdu mogą zdać się na biuro podróży. Wycieczki szkolne wymagają odpowiedniej organizacji czasu oraz dojazdów. W Karpatach główną atrakcję stanowią rozmaite wodospady. Do najpiękniejszych, które warto zobaczyć, zaliczamy Wodospad Szklarki, Mumlawy, Podgórnej oraz Wodospad Kamieńczyka. Kolejnym zjawiskowym miejscem, które zapadnie w pamięci każdego małego podróżnika będą położone w środkowej części Karkonoszy Śląskie Kamienie. Masywne skały przypominają słynne Skalne Grzyby znajdujące się w Górach Stołowych. Będąc w tym regionie Polski koniecznie trzeba udać się do ogrodu Siruwia, który wzorowany jest na japońskich plenerach.

Zjawiskowe Pieniny

Dla nieco starszych uczniów warto zorganizować zieloną szkołę w Pieninach, które są pasmem górskim Karpat. Główną atrakcją tego miejsca jest szczyt Trzy Korony. Warto udać się na spacer, by choć przez chwilę móc napawać się obłędnym widokiem rozciągającym ze szczytu. Kolejnym zapierającym dech w piersiach miejscem jest Wąwóz Homole. Udając się na przechadzkę wzdłuż kanionu, można zaobserwować płynący tamtędy potok Kamionka, który tworzy bajkowo wyglądające kaskady. Będąc w Pieninach, nie można zapomnieć o skorzystaniu z największej atrakcji jaką oferuje ta miejscowość, a mianowicie spływie kajakowym prądami wodnymi Dunajca. Jeśli chcemy wpleść w zieloną szkołę nutkę historii, warto zabrać uczniów do znajdującego się nieopodal Zamku w Czorsztynie oraz w Nidzicy.

Oszałamiające Łysogóry

Łysogóry to pasmo górskie znajdujące się na terenie Gór Świętokrzyskich. Głównym punktem wycieczkowym w tej okolicy jest szlak górski prowadzący na najwyższy szczyt, czyli Łysicę. Stamtąd rozciąga się zjawiskowy widok na gołoborza, z którymi związane są fascynujące legendy o czarownicach. Dodatkowo spędzając czas w tej okolicy, warto udać się do oddalonej o ok. 40 km Jaskini Raj, która słynie z pięknie wyglądających stalaktytów i stalagmitów. Dodatkową atrakcją w pobliżu Łysej Góry i Łysicy są ruiny zamku w zlokalizowanym 7 km od wzniesień Bodzentynie. Starodawne fragmenty murów, które zachowały się do chwili obecnej naprawdę robią wrażenie.