Krzesła do jadalni – jak wybrać najlepszy model?

Jadalnia powinna znaleźć się w każdym mieszkaniu. To właśnie w tym pomieszczeniu spożywamy wraz z rodziną czy znajomymi pyszne dania i miło spędzamy czas. Aby jednak móc delektować się posiłkiem, należy odpowiednio zaaranżować takie miejsce. Oprócz dużego stołu, warto zadbać o wygodne krzesła drewniane do jadalni. Jak jednak wybrać najlepszy model i jakie cechy powinien posiadać? Sprawdź!

Dopasowanie do wystroju

Wybierając poszczególne elementy wyposażenia, warto oczywiście w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich wygląd. Krzesła do salonu połączonego z jadalnią powinny bowiem prezentować się nieco inaczej niż te umieszczone w osobnym pomieszczeniu. Aranżując kącik jadalny w pokoju dziennym, musimy pamiętać o tym, by dopasować meble do reszty wystroju pomieszczenia. Warto więc wybrać obicie podobne do tego, z którego został wykonany np. narożnik. Drewniane elementy powinny natomiast współgrać z kolorem oraz fakturą nowoczesnej meblościanki czy szafki pod telewizor. Każdy z elementów wyposażenia musi więc być wykonany w podobnym stylu np. skandynawskim czy klasycznym.

Plamoodporne materiały

Chyba każdy z nas wie, na jakie zabrudzenia narażone są umieszczone w jadalni krzesła. Producent, u którego kupimy takie meble powinien więc zaoferować nam możliwość wyboru plamoodpornego obicia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy wraz z nami mieszkają małe dzieci. Dobrze jest więc zdecydować się na meble pokryte śliskim, łatwym do wyczyszczenia materiałem. Miękkie tkaniny są nieco bardziej komfortowe w użytku, jednak usuwanie z nich zabrudzeń nie należy do najłatwiejszych zadań. Drewno, z którego została wykonana cała konstrukcja powinno być natomiast pokryte specjalnym lakierem ochronnym, dzięki któremu nasze krzesła zachowają wspaniały wygląd na wiele lat.

Wytrzymałość i solidność

Krzesła do jadalni powinny być również solidne oraz wytrzymałe. Właśnie z tego powodu lepiej zdecydować się na naturalne drewno niż sklejki czy inne tego typu materiały. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet przy bardzo częstym użytkowaniu, nie powinniśmy mieć z nimi większych problemów. Nie bez znaczenia jest jednak również obicie. Najlepiej wybrać tkaninę cechującą się dużą grubością. Ważne również, by materiał ten był elastyczny, jednak zarazem także i mocny. Obicie, które nie będzie „pracowało” wraz z krzesłem może zacząć szybko się łuszczyć, a czasem nawet i wręcz odchodzić w całości od reszty mebla.

Wygodne oparcie

Wybierając krzesła do każdego z pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na ich oparcie. Proste i twarde „plecy” sprawią, że siedzenie na stołku będzie mało komfortowe. W skrajnych przypadkach mogą spowodować także uporczywe bóle kręgosłupa czy szyi. Dobrze jest więc wybrać profilowane oparcie, dzięki któremu utrzymamy prawidłową postawę ciała. Na tej części krzesła może, ale nie musi, znaleźć się również średnio miękkie obicie.

Niektórzy z nas lubią, gdy stołki do jadalni posiadają podłokietniki. Dzięki temu spożywanie posiłków staje się jeszcze bardziej komfortowe. Warto jednak pamiętać, że takie krzesła dużo ciężej w całości wsunąć pod stół. Jeśli więc nasze mieszkanie nie należy do największych, a nam zależy na zaoszczędzeniu sporej ilości miejsca, lepiej zrezygnować z takich podpórek i wybrać klasyczny model.