Kubeczek menstruacyjny – co to jest i jak działa?

Każda z nas ma swoją ulubioną metodę ochrony podczas miesiączki. Najpopularniejsze są zdecydowanie podpaski i tampony, jednak powoli, wraz z rozwojem naszej ekologicznej świadomości, pojawiają się nowe opcje, z których możemy korzystać. Jedną z nich jest kubeczek menstruacyjny, który szturmem zdobywa coraz więcej fanek. Co to jest kubeczek menstruacyjny i jak właściwie działa? Sprawdź!

co to jest kubeczek menstruacyjny

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to nowoczesny środek higieniczny, który umożliwia kobietom ochronę podczas menstruacji. Od kilku lat o kubeczku robi się coraz głośniej, bo jest on idealnym elementem życia w stylu zero waste. Aspekt ekologiczny zaczyna odgrywać w życiu wielu z nas bardzo dużą rolę, a nie da się nie zauważyć ilości odpadów, które produkujemy, używając podczas miesiączki podpasek czy tamponów.

Warto wspomnieć także o tym, że kubeczek menstruacyjny jest całkowicie bezpieczny i wbrew pozorom… łatwy w użytkowaniu. Choć początkowo może się wydawać, że nie damy rady go odpowiednio zaaplikować, będzie przeciekał lub będzie wyczuwalny podczas chodzenia, jest wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrany kubeczek może zmienić jakość życia podczas menstruacji na lepszą. 

Rodzaje kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne dzielimy na dwa rodzaje. Pierwsze z nich, i zdecydowanie mniej popularne, to te wykonane z polietylenu. Są elastyczne i miękkie, a ich kształt przypomina kielich. Drugi rodzaj, który jest częściej wybierany przez kobiety, to kubeczki silikonowe, kształtem przypominające dzwon.

Popularne marki kubeczków menstruacyjnych

Największą popularnością cieszą się kubeczki marek: Selenacup, Perfect Cup, DivaCup, Mooncup, LadyCup, Miacup czy Organic Cup.

jak działa kubeczek menstruacyjny

Zalety kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny ma wiele zalet, a decydując się na jego stosowanie, możemy pomóc nie tylko sobie, ale także naszej planecie.

Ekonomiczny wybór

Jeden kubeczek może nam posłużyć nawet przez 15 lat! Chociaż jego zakup może się wydawać jednorazowo sporym wydatkiem, bo koszt kubeczka to 50-90 zł, jest to jednak inwestycja, która szybko nam się zwróci. 

Wygoda

Kubeczek pozwala zapomnieć o miesiączce (a przynajmniej jej pewnej części!). Stosując go, nie musimy się martwić, że znowu skończyły się nam tampony i musimy biec do sklepu, kiedy marzymy o tym, aby zakopać się pod ulubionym kocem z termoforem. 

Co ważne, kubeczek możesz opróżniać rzadziej niż zmieniasz tampony czy podpaski, ponieważ można go nosić bez opróżniania nawet do 12 godzin.

Ekologiczny aspekt

Kubeczki są wielorazowego użytku, a oznacza to, że nie są one źródłem zanieczyszczeń. Pozwalają na przeżycie miesiączki bez produkowania niepotrzebnych śmieci, jak ma to miejsce w przypadku stosowania podpasek i tamponów. Podliczenie ile zanieczyszczeń tworzymy, używając jednorazowych środków higienicznych, powinno otworzyć nam oczy i zachęcić do zmiany swoich działań.

Bezpieczeństwo i zdrowie podczas miesiączki

Kubeczki menstruacyjne, w przeciwieństwie do tamponów, nie wchłaniają wydzielin, a je zbierają. Dzięki temu nie powodują nadmiernej suchości wnętrza pochwy, a także nie tworzą środowiska, które mogłoby sprzyjać powstawaniu infekcji.

Dla każdej kobiety

Kubeczek może być stosowany także przez kobiety z tyłozgięciem macicy, które mają problem ze stosowaniem tamponów.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Działanie kubeczka jest niezwykle proste. Jego zadaniem jest zbieranie wydzielin menstruacyjnych w swoim wnętrzu. Po aplikacji kubeczek rozłoży się w pochwie, przylegając do jej ścianek. Nie musisz obawiać się, że wypadnie lub będzie przeciekał. Odpowiednio założony zagwarantuje Ci wygodę i bezpieczeństwo.

menstruacja

Jak czyścić i dezynfekować kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny po każdym opróżnieniu czyścimy pod bieżącą wodą. Natomiast pomiędzy miesiączkami kubeczek należy wyparzyć. Można to zrobić w garnku, gotując go około 2-3 minuty, lub w kuchence mikrofalowej, wykorzystując do tego specjalny pojemniczek, który czasami dołączany jest do kubeczków (otrzymasz go m.in. z kubeczkiem Selenacup).

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Zastanawiasz się, jak założyć kubeczek menstruacyjny? Podpowiadamy! Istnieje kilka metod zakładania kubeczka. Przetestuj wszystkie, aby wybrać swoją ulubioną, która pozwoli Ci na szybką i komfortową aplikację kubeczka. Polecamy składanie go w litery C lub S, a także zmniejszanie jego rozmiaru poprzez wciśnięcie krawędzi kciukiem do środka.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek kupisz w popularnych drogeriach – Rossmann, Natura, Super-Pharm czy Hebe, a także w wielu sklepach online.