Makijaż cery tłustej – jakie kosmetyki wybrać?

Każda kobieta posiada inny rodzaj cery. Podczas codziennej pielęgnacji należy brać to pod uwagę. Preparaty, które nakładamy na twarz powinny być bowiem dostosowane do potrzeb naszej skóry. Kosmetyki do makijażu dla cery suchej różnią się pod wieloma względami od tych, które dedykowane są np. paniom mającym tendencję do zwiększonej ilości wytwarzanego przez naskórek sebum. W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo wykonać makijaż cery tłustej i jakie produkty sprawdzą się do tego najlepiej.

Makijaż cery tłustej – najlepsze kosmetyki

Baza pod makijaż dla cery tłustej

Wiele kobiet często uważa, że makijaż cery trądzikowej wygląda tak samo, jak make-up dedykowany skórze tłustej. Warto jednak pamiętać, że nadmiernemu wytwarzaniu sebum niekoniecznie muszą towarzyszyć problemy z ropnymi zmianami. Należy więc najpierw dokładnie określić, do jakiej kategorii można zaliczyć nasz naskórek. Jeśli okaże się, że jesteśmy posiadaczkami tłustej cery, warto w pierwszej kolejności wybrać dedykowaną jej bazę pod makijaż. Najlepiej jednak, by nie posiadała ona silikonów ani olejków. Substancje te mogą bowiem zatkać nasze pory i spowodować pojawienie się licznych zaskórników. Dobrze jest natomiast kupić produkt delikatnie matujący. Dzięki temu nie będziemy musiały martwić się ciągłym poprawianiem make-upu i kontrolowaniem, czy cera nie zaczęła się nieestetycznie błyszczeć. Przy okazji wydłużymy trwałość całego makijażu.

Podkład dla cery tłustej

Podkład dla cery tłustej również powinien być matujący. Lepiej jednak wybrać taki, który posiada lekką konsystencję. Po nałożeniu gęstego produktu możemy nieumyślnie stworzyć na swojej twarzy maskę. Taki makijaż wygląda mało estetycznie i przyczynia się do problemów z trądzikiem czy zatkanymi porami. O wiele lepiej sięgać po rzadsze fluidy. Jeśli jest taka konieczność, możemy zdecydować się na podkład delikatnie kryjący. Dzięki niemu ukryjemy wszelkie przebarwienia czy niedoskonałości. Warto jednak pamiętać, by nakładać go cienkimi warstwami, jedna po drugiej, aż do uzyskania upragnionego rezultatu. Łatwiej jest bowiem w ten sposób osiągnąć idealne krycie, nie tworząc przy tym widocznego efektu maski.

Porada: jeśli mamy problemy ze ścieraniem się podkładu z cery tłustej w ciągu dnia, warto przetestować fluidy zastygające. Przy ich aplikacji należy jednak działać szybko i sprawnie. W innym przypadku na skórze pojawią się smugi.

Puder dla cery tłustej

Puder to produkt, którym wykończymy i utrwalimy cały makijaż twarzy. Cera tłusta z pewnością „polubi” się z produktami bambusowymi. Pięknie absorbują one całe sebum i sprawiają, że naskórek staje się idealnie matowy. Najczęściej pudry te dostępne są w wersji sypkiej. Jeśli jednak nie przepadamy za taką formą, warto zdecydować się na kosmetyk w kompakcie bądź wypiekany. Podczas zakupów należy jedynie sprawdzić, czy wykazuje właściwości matujące i jest dedykowany temu rodzajowi skóry.

Porada: na pudrze wypiekanym często pojawia się dziwnie wyglądająca powłoczka, która zaczyna twardnieć. Aby temu zapobiec, należy pamiętać, by podczas aplikacji pudru na twarz, pędzel był cały otulony tymże kosmetykiem. Miejsca, w których go nie będzie „zbiorą” podkład oraz sebum z cery, a przy każdym kolejnym kontakcie z pudrem, resztki fluidu osadzą się na powierzchni produktu wypiekanego.

Utrwalacz dla cery tłustej

Po zakończeniu całego makijażu warto spryskać twarz utrwalaczem. Dzięki temu make-up utrzyma się na naszym naskórku znacznie dłużej, a przy okazji zapewnimy sobie kolejną porcję idealnego matu. Podczas aplikacji należy pamiętać, by zamknąć oczy oraz usta. Nie warto także przesadzać z ilością nakładanego preparatu. Dwa bądź trzy psiknięcia zdecydowanie wystarczą.

Niezbędne akcesoria do makijażu cery tłustej

Wykonując makijaż cery tłustej, warto pamiętać o odpowiednich akcesoriach. Do nakładania podkładu najlepiej sprawdzi się gąbeczka. Z jej pomocą jesteśmy w stanie dobrze i równomiernie rozłożyć fluid. Przy okazji możemy „zbudować” idealne krycie. Do aplikacji pudru niezbędny będzie natomiast pędzel z delikatnym włosiem.

W swojej kosmetyczce warto mieć także bibułki matujące. Dzięki nim usuniemy nadmiar sebum z twarzy w ciągu dnia, a nasza cera przestanie się świecić i błyszczeć.

Mając cerę tłustą należy również pamiętać o regularnym myciu akcesoriów do makijażu. Znajdują się bowiem na nich liczne bakterie, resztki produktów czy spore ilości naszego sebum. Nie dbając o higienę przyrządów, wykonanie make-upu może sprawiać duże trudności, a przy okazji nieść za sobą problemy z naskórkiem.