Makijaż cery trądzikowej – poznaj cenne wskazówki

Każda kobieta chce zawsze wyglądać pięknie i stylowo. Właśnie dlatego staramy się m.in. idealnie dobrać make-up do swojej urody. Makijaż do niebieskich oczu wygląda bowiem nieco inaczej niż ten dedykowany brązowookim paniom. Na co dzień powinnyśmy zwracać uwagę jednak nie tylko na odcień naszej tęczówki. Równie ważny jest typ skóry. Kosmetyki do makijażu dla cery suchej będą znacznie różniły się składem od np. preparatów silnie matujących. Jak jednak malować się, mając problemy z trądzikiem? Sprawdź!

Makijaż cery trądzikowej od A do Z

Zacznijmy od pielęgnacji

Makijaż cery trądzikowej jest łatwy do wykonania, jeśli wiemy, jakich preparatów należy używać. Pamiętajmy jednak, że kluczem do sukcesu nie są jedynie kosmetyki kolorowe. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie swojej skóry. Przed rozpoczęciem make-upu, warto oczyścić twarz żelem micelarnym czy innym delikatnym płynem. Następnie należy nałożyć krem przeciw niedoskonałościom. Uważajmy jednak, po jaki kosmetyk sięgamy. Nie może on wysuszać naskórka, a musi delikatnie go nawilżać. Wiele kobiet myśli bowiem, że dzięki przesuszeniu, ropne zmiany znikną na dobre. Niestety, w ten sposób na naszej twarzy może pojawić się jeszcze więcej trądziku.

Podkład dla cery trądzikowej

Kobiety z problematycznym naskórkiem nieraz mylą makijaż cery tłustej z make-upem skóry trądzikowej. Pamiętajmy jednak, że to dwa całkiem inne typy i rodzaje cery. W przypadku ropnych zmian musimy bardzo uważać. Podkład, który wybierzemy, musi być lekki. Im bardziej płynna konsystencja, tym lepiej. Ciężka „maź” nałożona na twarz dodatkowo zapcha bowiem pory, a na naszej skórze pojawi się jeszcze więcej niedoskonałości. W składzie fluidu możemy szukać licznych substancji łagodzących. Olejek z drzewa herbacianego czy aloes będą więc jak najbardziej wskazane. Dzięki temu nawet w trakcie dnia, nasza cera będzie mogła się zregenerować. Jeśli tylko jest taka możliwość, starajmy się chodzić bez makijażu, a wieczorem musimy koniecznie dokładnie zmyć z twarzy wszystkie kosmetyki kolorowe.

Porada: podkład do cery trądzikowej może być lekko kryjący, jednak musimy liczyć się z tym, że większe zmiany będziemy musiały dodatkowo przykryć korektorem.

Korektor dla cery trądzikowej

W przypadku niedoskonałości oraz licznych wyprysków, niezawodny może okazać się korektor. Jaki będzie jednak najlepszy? Z pewnością dobrym wyborem będzie kosmetyk w formie płynnej. Wszelkiego rodzaju kamuflaże czy inne cięższe konsystencje mogą bowiem zbyt mocno obciążyć nasz naskórek. Kupując korektor, np. w pędzelku, warto jednak pamiętać o higienie. Kosmetyku lepiej nie aplikować bezpośrednio na zmiany trądzikowe. Na aplikator mogą przenieść się bakterie, przez które „rozniesiemy” niedoskonałości na inne obszary twarzy. O wiele lepiej nałożyć odrobinę preparatu na rękę, a następnie przy pomocy gąbeczki, przykryć nim newralgiczne punkty.

Porada: lepiej nałożyć kilka cieńszych warstw korektora, „budując” tym samym krycie, niż od razu zaaplikować zbyt dużą ilość preparatu.

Puder dla cery trądzikowej

Wszelkie kosmetyki kolorowe zaaplikowane na niedoskonałości czy zmiany trądzikowe, mogą mieć tendencję do nadmiernego ścierania się oraz migrowania po twarzy. Należy więc zadbać o dokładne utrwalenie całego makijażu. Najlepiej sprawdzi się do tego transparentny puder. Dzięki temu podkład nie zmieni koloru, a nasza cera będzie idealnie gładka. Jednymi z ciekawszych preparatów są kosmetyki bambusowe, ryżowe bądź bananowe. Jeśli skóra produkuje zbyt duże ilości sebum, wybierzmy wariant matujący. Suchy i szorstki naskórek polubi się natomiast z delikatnie rozświetlającym pudrem.

Kilka ważnych kwestii

Na koniec warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, dzięki którym wygląd naszej cery może nieco się polepszyć. Nie zapominajmy więc o:

  • regularnym czyszczeniu pędzli, którymi wykonujemy make-up,
  • wymianie gąbeczki do makijażu min. raz w miesiącu,
  • dokładnym oczyszczaniu naskórka oraz demakijażu,
  • ograniczenia ilości używanych przez nas produktów do niezbędnego minimum,
  • stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem w okresie letnim.

W niektórych przypadkach konieczne będzie skonsultowanie się z dermatologiem. Specjalista dobierze odpowiedni sposób leczenia, a my zaczniemy cieszyć się piękną i gładką cerą.