Modne rośliny doniczkowe 2021 – sprawdź, których brakuje w Twojej kolekcji!

Chcesz zamienić swoje mieszkanie w domową dżunglę? Kochasz roślinność i chcesz, żeby zagościła także w Twoich wnętrzach? Nie wiesz jednak, na jakie gatunki roślin warto zwrócić uwagę? Dobrze trafiłaś!

Rok 2021 spopularyzował wiele roślin, które z pewnością pozwolą wprowadzić wyjątkowy, naturalny charakter do Twojego domu. Poznaj bliżej popularne rośliny doniczkowe 2021! Jesteśmy pewni, że znajdziesz wśród nich perełki, którym nie będziesz mogła się oprzeć, i szybko dodasz je do swojej zielonej kolekcji.

Modne rośliny doniczkowe 2021 – trendy

Zacznijmy od trendów. To właśnie dzięki nim będziesz w stanie sama określić, czy dana roślina jest aktualnie na topie. W 2021 roku dużą popularnością cieszyły się wariegacje. To białe wybarwienia na liściach roślin, o nieregularnych kształtach.

Początkowo najczęściej spotykane były na monsterach, jednak w zeszłym roku dołączyły do niej tak że: pieniążek (pilea) oraz doskonale znany wszystkim skrzydłokwiat. Wariegacje czynią z rośliny wyjątkowy okaz, ponieważ tak naprawdę nie ma dwóch roślin o dokładnie takim samym wybarwieniu. Dzięki temu stają się one swego rodzaju okazami kolekcjonerskimi.

Poza wybarwienia mi, jakimi są wariegacje, popularnością cieszyły się także wszelkiego rodzaju nietypowe kolory i wzory na liściach. Kalatee z liśćmi, które wyglądają jakby wyszły spod pędzla zdolnego artysty, ciekawe zdobienia w odmianach roślin pnących, a także wzorzyste łodygi – to tylko niektóre modne rośliny doniczkowe, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Chętnie kupowane były także rośliny o dużych rozmiarach, które stają się mocnym akcentem w pomieszczeniu i jego ozdobą. Takie gatunki często umieszczane są w dekoracyjnych donicach lub wiklinowych czy materiałowych koszach.

Popularne rośliny domowe 2021 – poznaj bliżej te wyjątkowe gatunki

Przedstawiamy najpopularniejsze rośliny doniczkowe ostatniego w naszym zestawieniu. Oto one!

Epipremnum

Epipremnum pięknie prezentuje się w wersji wiszącej, jednak można prowadzić je także na podporze do góry.

Epipremnum to pnącze, które posiada liście o kształcie przypominającym serce. Występuje w wielu różnych odmianach – popularne są m.in. 'neon’ o delikatnie neonowym wybarwieniu liści czy 'aureum’ (złociste), w którym liście posiadają delikatniejsze jasnozielone fragmenty.

Roślina ta popularnością cieszy się od wielu lat i można spotkać ją w większości polskich domów. Jednak w zeszłym roku to właśnie ona była jednym z gatunków, który wiódł prym w mediach społecznościowych i interesowało się nią wiele nowych osób. Epipremnum przepięknie prezentuje się w wersji zwisającej w dół, np. z półki czy plecionego kwietnika. Doskonale wygląda we wnętrzach urządzonych w stylu boho.

Im gęstsze epipremnum, tym lepiej! A bardzo łatwo je zagęścić poprzez regularne pobieranie sadzonek (pamiętaj, że muszą mieć co najmniej dwa oczka) i ukorzenianie ich w wodzie lub wsadzanie bezpośrednio do ziemi. Roślina rośnie dość szybko, dzięki czemu można uzyskać pokaźny okaz w krótkim czasie.

Strelicja

Kwiaty strelicji królewskiej przypominają rajskiego ptaka.

Jakie jeszcze modne rośliny do domu wiodły prym w 2021? Oczywiście nie możemy pominąć strelicji królewskiej! Zarówno duże okazy, jak i te mniejsze prezentują się zachwycająco. Wśród kilkumetrowych strelicji wyróżniają się te z cudownymi kwiatami, przez które ta odmiana zyskała nazwę 'rajski ptak’. Pomarańczowe kwiaty o interesującym kształcie stają się akcentem kolorystycznym, który dodaje roślinie zupełnie nowego wyglądu.

Strelicja królewska może znaleźć swoje miejsce także w mieszkaniach o niewielkim metrażu. W tym wypadku warto zdecydować się na okaz o wysokości około 1 metra. Można umieścić go na meblach, aby nie zajmował niepotrzebnie cennej przestrzeni na podłodze.

Monstera minima

Liście monstery minimy wyróżniają się dużymi wycięciami.

Jeśli chcesz wybrać do swojego domu wyłącznie najpopularniejsze rośliny domowe, koniecznie zwróć uwagę na monsterę minimę! Jej liście są dużo mniejsze niż te, które posiada najbardziej znana wszystkim monstera deliciosa. Jednak roślina przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć niemałą wysokość w dość krótkim czasie.

Monstera minima posiada niewielkich rozmiarów liście na dość długich łodyżkach. Liście posiadają wycięcia, które zajmują ich sporą powierzchnię. Dzięki temu roślina zyskuje bardzo interesujący wygląd. Warto w doniczce umieścić podporę, np. palik kokosowy czy patyk, aby mogła piąć się do góry.

Fikus lirolistny

Z fikusa lirolistnego można uformować drzewko.

Być może kojarzysz go pod nazwami ficus lyrata lub fikus dębolistny. Ta odmiana fikusa nie przypomina tych doskonale nam znanych, które rozrastają się także wszerz. Rośnie do góry i dopiero poprzez przycinanie można stworzyć z niego małe drzewko.

Ten fikus posiada duże liście o bardzo interesującym kształcie, które są delikatnie falowane. Mogą mieć nawet 25 cm długości. Jeśli lubisz modne rośliny pokojowe, nie może do zabraknąć w Twojej kolekcji!