Najlepsze miejsca na jesienny wyjazd na weekend

Jesień to jedna z najbardziej malowniczych pór roku. Piękne kolorowe liście na drzewach, nieco przytłumione, lecz nadal intensywne słońce oraz umiarkowana temperatura zachęcają do szybkich weekendowych wyjazdów. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, znajdziemy kilka ciekawych lokalizacji, które nadadzą się idealnie na jesienną wycieczkę z rodziną czy znajomymi. Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć? Sprawdź.

Jesienny wyjazd na weekend – malownicze polskie tereny

1. Nadmorskie klimaty

Chyba każdy z nas był chociaż raz w życiu nad polskim morzem. Najczęściej wybieramy się tam latem, podczas ciepłych i słonecznych wakacji. Jesienią odkrywa się jednak całkiem inne oblicze nadmorskich terenów. Bardzo mała liczba turystów sprawia, że możemy cieszyć się ciszą i spokojem. Dodatkowo nie ma konieczności stania w długich kolejkach po bilet do muzeum czy na molo. Jesienią często zdarzają się na morzu sztormy o różnej sile. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest więc oglądanie wzburzonej wody, która zalewa niemalże całą plażę. Dla tak zapierającego dech w piersiach widoku naprawdę warto wybrać się jesienią nad polskie morze. Jedne z najbardziej malowniczych miejsc na Pomorzu to:

 • Wyspa Wolin i Woliński Park Narodowy,
 • Okolice Łeby i Ruchome Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym,
 • Trójmiasto i Półwysep Helski,
 • Kołobrzeg, Międzyzdroje, Jarosławiec.

Skórzany plecak – czy warto go wybrać? Sprawdź jakie ma zalety i na jakie okazje będzie najlepszy!

2. Urokliwy Beskid Sądecki

Jesień w górach ma swój niepowtarzalny i magiczny urok. Najczęściej we wrześniu, październiku czy listopadzie udajemy się do Zakopanego. Warte polecenia są jednak okolice Beskidu Sądeckiego. W regionie tym znajduje się wiele malowniczych miejscowości oraz uzdrowisk. Obszar ten polecany jest szczególnie osobom, które chcą zasmakować znanych na całą Polskę wód mineralnych. Będąc w Beskidzie Sądeckim trzeba koniecznie zobaczyć miejsca takie jak:

 • Krynica Zdrój – Jaworzyna Krynicka, Pijalnia Wody Mineralnej, Góra Parkowa, Wieża Widokowa,
 • Muszyna – ruiny zamku, Park Biblijny, Ogrody Sensoryczne, Zapopradzie, liczne ujęcia wód mineralnych,
 • Szczawnik – Cerkiew św. Dymitra, Pusta Wielka, schronisko Bacówka nad Wierchomlą, ujęcie wody mineralnej.

3. Jura Krakowsko-Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to bardzo urokliwe miejsce, polecane na jesienne weekendowe wypady. Znajdują się tutaj liczne ruiny zamków, które budowane były niegdyś po to, by chronić granice Królestwa Polskiego przed napadami z Górnego Śląska. Okolice te z pewnością spodobają się osobom, które uwielbiają piesze bądź rowerowe wycieczki. Oprócz zamków, znajduje się tutaj również wiele jaskiń, które zachwycają każdego, kto zdecyduje się do nich wejść. Będąc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można zobaczyć m.in.:

 • Zamki – w Pieskowej Skale, Korzkwi, Olkuszu, Ojcowie, Rudnie,
 • Jaskinie – Ciemna, Łokietka, Nietoperzowa, Wierna,
 • Szlaki turystyczne – Szlak Doliny Racławki, Szlak Jaskiniowców, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Pustynny,
 • Pustynię Błędowską, Maczugę Herkulesa.

Jesienny wyjazd na weekend – zagraniczne okazje

Planując krótką podróż jesienią, możemy wybrać się również poza granice naszego kraju. Często bowiem loty oraz zakwaterowanie na przełomie października i listopada są bardzo tanie. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i szukać najlepszych ofert w Internecie czy biurach podróży. Wśród najczęściej wybieranych miejsc na szybki weekendowy wyjazd za granice są m.in.:

 • stolice państw sąsiadujących z Polską – Praga, Budapeszt, Wilno,
 • stolice państw Europy Zachodniej – Paryż, Madryt, Rzym,
 • kraje takie jak Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania.

Najważniejsze jest jednak to, by przed podróżą dokładnie zaplanować wszystkie atrakcje oraz miejsca, które chcemy odwiedzić. W końcu udając się gdzieś na dwa lub trzy dni, nie mamy zbyt wiele czasu, dlatego warto mieć wszystko dopięte na ostatni guzik.