Najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020

Fanów roślin doniczkowych przybywa i nie należy się temu dziwić. Rośliny są coraz bardziej powszechne – pojawiają się w ofercie wielu marketów, a do tego można je kupić także online. Na Facebooku możemy obserwować wzrost popularności grup zrzeszających miłośników roślin, zdjęcia z roślinami w tle wiodą prym na Instagramie. Jednak jakie rośliny są najmodniejsze w tym roku? Oto najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020. Kolejność przypadkowa!

Wężownica (Sansewieria)

wężownica sansewieria najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020

Już na początku tego roku można było określić Sansewierię jako jedną z najpopularniejszych roślin 2020. Czym zachwyca wężownica? Czy chodzi o nietypowy kształt jej liści? A może jej różne odmiany? Z pewnością każdy znajdzie w tej roślinie coś, co sprawi, że z ogromną radością postawi doniczkę z nią w swoim domu. Wężownica jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, ponieważ jest sukulentem. Co ważne, lepiej zapomnieć o jej podlaniu, niż ją przelać. Sukulenty nie lubią zbyt dużej wilgotności, bo to rośliny, które gromadzą spore ilości wody w liściach. Dlatego oszczędne podlewanie co kilka tygodni sprawi, że nasza Sansewieria będzie pięknie rosła.

Pieniążek (Pilea)

pilea pieniążek najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020

Pieniążek to łatwa w pielęgnacji roślina, która dość szybko może osiągnąć pokaźne rozmiary. Należy pamiętać, że pilea rośnie do góry, nie jest rośliną płożącą. Ma jeden główny trzon, z którego wypuszcza na boki kolejne liście. Swoim wyjątkowym wyglądem zachwycają szczególnie duże okazy o pokaźnej wielkości liściach. Jeśli będziemy prawidłowo dbać o naszą roślinkę, możemy spodziewać się, że obok naszego pieniążka pojawią się małe szczepki, które z czasem możemy rozsadzić.

Monstera

monstera najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020

Monstera to roślina doniczkowa, której popularność trwa już dość długi czas, jednak wcale się nie zmniejsza. Co trzeba wiedzieć o monsterze zanim zdecydujemy się na jej zakup? Przede wszystkim to, że monstera (zgodnie z nazwą) może urosnąć naprawdę duża i w związku z tym nie każdy może pozwolić sobie na jej posiadanie – w mniejszych mieszkaniach jej wielkość może z czasem stać się problematyczna. Monstera to oryginalnie roślina płożąca, dlatego niezwykle istotne jest jej odpowiednie poprowadzenie. Brak wyznaczenia jej kierunku wzrostu sprawi, że roślina będzie rozrastać się na boki i z czasem może zająć bardzo dużo miejsca. Na szczęście monsterę łatwo poprowadzić na specjalnym paliku kokosowym, który sprawi, że roślina będzie się na nim opierać i w ten sposób rosnąć do góry. Jej charakterystyczną cechą są długie korzenie powietrzne, które nie każdemu się podobają, jednak pozwalają one roślinie piąć się.

monstera variegata najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020

TIP: Jeśli jesteś koneserem wyjątkowych roślin, zdecyduj się na monsterę variegatę, czyli odmianę monstery, w której jej liście przybierają częściowo biały kolor. Ta roślina jest dość droga (sadzonka może kosztować nawet kilkaset złotych), ale zdecydowanie warta posiadania ze względu na swój niespotykany wygląd!

Kalatea (Calathea)

kalatea najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020

Kalatea to roślina wielu odmian, jednak każda z nich potrafi na swój sposób zachwycić. Jej cechą charakterystyczną są liście o przepięknych wzorach i różnych barwach. Jednak kalatea to roślina, która wymaga regularnej pielęgnacji, jeśli chcemy, aby zachowała swój niezwykły wygląd. Ponieważ należy do rodziny marantowatych, trzeba wiedzieć, że potrzebuje odpowiedniej wilgotności – i nie, nie chodzi tylko o częste podlewanie. Roślina potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza. W jej zapewnieniu mogą nam pomóc nawilżacze powietrza, zraszanie liści lub postawienie doniczki na podstawce z keramzytem i regularnie podlewanie go wodą, która będzie odparowywać, zwiększając wilgotność powietrza. W ten sposób nasza kalatea będzie bardzo wyglądać okazale, a jej kolorowe liście będą zachwycać nas każdego dnia.

Starzec Rowleya

starzec rowleya najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020

Starzec Rowleya to wyjątkowo dekoracyjna roślina należąca do rodziny sukulentów. Po angielsku jej nazwa brzmi „String of pearls”, ponieważ wyglądem przypomina sznur koralików lub pereł. Pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach, kiedy jej długie pędy pełne listków zwisają z wysokości. Niestety, podobnie jak kalatea, starzec Rowleya nie należy do najłatwiejszych w uprawie roślin. Lubi jasne i ciepłe stanowisko, jednak nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie słońca. Do tego łatwo go przelać, a wtedy jego liście błyskawicznie zaczynają gnić. Trzeba poświęcić trochę czasu, aby poznać roślinę i jej potrzeby.