Naprasowanki na ubrania – jak zrobić?

Chcesz odświeżyć ulubioną koszulkę? Umieścić na niej zabawną grafikę lub prowokujący do refleksji napis? A może sprawić, by Twoja bluza stała się jeszcze bardziej oryginalna? Rozwiązaniem mogą być naprasowanki na ubrania.

Dzięki nim można nadać odzieży zupełnie nowy charakter. To opcja dostępna dla każdego – naprasowanki na koszulki czy inne ubrania można samodzielnie nałożyć na materiał. Jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób, będą prezentować się równie imponująco co profesjonalne bluzy z logo. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Naprasowanki na ubrania – kiedy się sprawdzą?

Motywy do wykonania dodatkowych zdobień na ubraniach mogą być różne. Naprasowanki na ubrania są szczególnie popularne wśród dzieci, dlatego często na taki zabieg decydują się rodzice kilkulatków.

Równie dobrze jednak może to być sposób na to, by stworzyć oryginalne, personalizowane ubrania tanim kosztem. Naprasowanka najlepiej sprawdzi się na jednolitej odzieży bez wzorów. Wówczas będzie najbardziej widoczna.

Takie znakowanie pomoże również ukryć niedoskonałości sfatygowanych ubrań i nadać im nowe życie. Naprasowanki można umieścić w miejscu starych, zdartych nadruków. Sprawdzą się na większości materiałów – i na bawełnie, i na syntetykach. Można nimi zdobić również tekstylia.

Naprasowanki na ubrania – jak zrobić samodzielnie bezpieczny nadruk?

Może się jednak pojawić pewna wątpliwość. Jak zrobić napis na koszulce czy bluzie, by nie zniszczyć materiału? Trzeba będzie zachować ostrożność i zdecydować się na odpowiedni nadruk. Można postawić na gotowe naprasowanki na ubrania lub wykonać je samodzielnie.

W tym drugim przypadku potrzebny jest papier termotransferowy. Na jego matowej stronie nanosimy wybrany wzór, korzystając z drukarki. Trzeba tylko pamiętać, że na papierze ma się znaleźć lustrzane odbicie grafiki lub napisu!

Jak przygotować odzież do znakowania naprasowanką?

Istotne jest odpowiednie przygotowanie ubrań do znakowania. Odzież powinna być wyprana i odświeżona, na jej powierzchni nie powinno być zabrudzeń. Miejsce, na którym chcemy nałożyć naprasowankę, musi być też idealnie gładkie. Dlatego wcześniej trzeba je dobrze wyprasować. Najlepsze efekty daje parownica, ale zwykłe żelazko również powinno sobie poradzić.

Jak naprasować wzór na ubranie?

Samo naprasowanie nadruku jest dość proste. Przygotowany napis lub grafikę układamy na ubraniu – zadrukowaną stroną do wewnątrz. Później wystarczy przyprasować papier transferowy do koszulki czy bluzy.

W zupełności sprawdzi się do tego zwyczajne żelazko. Należy jednak pamiętać, by nie zatrzymywać go zbyt długo w jednym miejscu – wtedy możemy uszkodzić wzór. Przy nakładaniu naprasowanek nie korzysta się też z funkcji parowych żelazka. Po dokładnym wyprasowaniu po prostu odklejamy papier – i gotowe!

Naprasowanka na ubranie – jak dbać o taką odzież?

Naprasowanki na koszulki, spodnie czy inne ubrania oczywiście nie są tak wytrzymałe na uszkodzenia, jak profesjonalna odzież reklamowa. Jeśli więc chcesz, by Twoje odświeżone ubranie jak najdłużej prezentowało się idealnie, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Odzież z naprasowankami trzeba prać ostrożnie. Może im zaszkodzić pranie w klasycznej pralce, gdzie nadruk może zostać uszkodzony przez zamki czy klamry innych ubrań. Bezpieczniej będzie prać je ręcznie, odwrócone na lewą stronę.

Jeśli decydujemy się na pranie w pralce, warto unikać łączenia takiej odzieży z ubraniami, które posiadają metalowe fragmenty. W takim wypadku ustawiamy także jak najniższą temperaturę i wyłączamy funkcję silnego wirowania.