Nowoczesne toalety – co musisz wiedzieć o tym japońskim wynalazku?

Japończycy słyną z wielu innowacji technologicznych, ale jedną z najbardziej fascynujących jest bez wątpienia ich rewolucyjne podejście do higieny. Nowoczesne toalety często wyposażone są w zaawansowane funkcje, które mogą zdawać się futurystyczne dla osób spoza Azji. 

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu japońskiemu wynalazkowi i dowiemy się, dlaczego staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Jeśli przypadnie Ci do gustu, będziesz mógł umieścić ją w swojej łazience. 

Nowoczesne toalety – kiedy pojawiły się w Japonii i dlaczego zdobyły popularność

Elektroniczne toalety myjące są niezwykle popularne w Azji – szczególnie w Japonii. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie tam powstały. Ich produkcję zapoczątkowała – legendarna już – firma TOTO, która powstała w 1917 roku. Jednak dopiero w 1980 zaprojektowali Washlet G Series. Urządzenie było wyposażone w wiele udogodnień i funkcji, które zapewniały dużo lepszą higienę podczas korzystania ze sprzętu. 

To właśnie dzięki tym niezwykle dogodnym funkcjom washlet zdobył taką popularność w kraju kwitnącej wiśni. Szczególnie pożądanym i często używanym udogodnieniem jest bidet.

Japończycy są znani ze swojej doskonałości. Dlatego też, aby zapewnić jak największy komfort podczas korzystania z urządzenia, grupa pracowników marki TOTO przeprowadziła test. Chcieli dowiedzieć się, jaki kąt dyszy bidetowej będzie najlepszy i komfortowy dla każdego użytkownika. Po testach ustalili, że jest to kąt 34 stopni. 

W Japonii nie tylko w każdym domu, ale i w toaletach publicznych znajdziesz elektroniczne ubikacje marki TOTO. Ta firma opanowała kraj shogunów. 

Popularny bidet w elektronicznych toaletach – jak działa?

Najważniejszym udogodnieniem w nowoczesnych toaletach jest bidet. To niezwykłe udogodnienie zapewnia lepszą higienę okolic intymnych podczas codziennego korzystania z wc. Jednak jak działa?

Z tyłu muszli wysuwa się metalowa lub plastikowa dysza. Pod wpływem ciśnienia wypływa z niej woda, która podmywa i oczyszcza. Za pomocą specjalnego panelu z boku urządzenia lub pilota, możesz ustalić temperaturę wody i jej ciśnienie. 

Nie tylko marka TOTO – ceny i modele dla Ciebie

Firma TOTO jest najpopularniejszą marką w całej Japonii. Jednak jeśli chcesz w swoim mieszkaniu umieścić taki wynalazek, nie musisz sprowadzać urządzenia z Azji. Możesz zakupić sprzęt od innych producentów, którzy podbijają rynek europejski. 

Musisz się jednak przygotować na wydatek w granicach 4-7 tysięcy złotych. Nowoczesna toaleta niestety nie jest tania. Możesz także skorzystać z tańszej alternatywny, czyli deski myjącej. Jest to wydatek około 1-3 tysięcy złotych. Prosty montaż na starą muszlę klozetową na pewno przekonuje do wybrania takiej opcji. 

Nowoczesne toalety do łazienki
Nowoczesne japońskie toalety znajdziesz także na rynku polskim. Na pewno wybierzesz stylowy model dla siebie. Źródło zdjęcia: Oficjalna strona producenta Major&Maker.

Zalety japońskiej toalety w Twojej łazience 

Wiele osób odrzuca zakup nowoczesnej toalety do mieszkania, ze względu na cenę. Jednak warto zastanowić się, czy nie warto będzie zainwestować w taki sprzęt. Zapoznaj się z zaletami urządzenia i zdecyduj sam. 

  • pasuje do każdej łazienki – toaleta myjąca sprawdzi się w każdej łazience, niezależnie od stylu czy wielkości. Model będzie pasować nawet w klasycznych wnętrzach, gdzie technologia nie jest na pierwszym miejscu. 
  • dokładniejsza higiena – dzięki wcześniej wspomnianemu bidetowi, możesz przenieść swoją higienę na wyższy poziom. Dokładniejsze mycie i samoczyszcząca się dysza przed i po skorzystaniu to pewność najwyższego komfortu. 
  • idealna dla każdego – wiele osób starszych, niepełnosprawnych i kobiet w ciąży ma problem ze swobodnym i samodzielnym korzystaniem z toalety. Z nowoczesnym japońskim rozwiązaniem będzie to możliwe. Taka opcja zapewni każdemu większą samodzielność i wygodę. 
  • wiele dodatkowych funkcji – elektroniczne toalety to przede wszystkim rozmaite udogodnienia. Każdy model (w zależności od marki i ceny) jest wyposażony w różnego rodzaju funkcje, które ułatwiają codzienne korzystanie z toalety. Te funkcje to m.in. mycie z przodu i z tyłu, podgrzewane siedzisko, samoczyszcząca się dysza, lampka nocna, automatyczna spłuczka, dezodorant w muszli czy masaż. 
  • nawet od małych metraży – dzięki temu, że urządzenie jest zarówno toaletą, jak i bidetem oszczędzasz przestrzeń.
  • łatwa do czyszczenia – najczęściej modele są wykonane z łatwoczyszczące się materiału. Dzięki temu wystarczy wilgotna szmatka, aby usunąć kurz i zabrudzenia z powierzchni toalety. 
  • wiele różnych modeli – na rynku znajdziesz wiele ciekawych modeli. Dopasujesz je do swoich oczekiwań i budżetu jakim dysponujesz. 
Nowoczesna toaleta do łazienki
Dzięki małemu wyświetlaczowi zobaczysz, jakie ustawienia są dla Ciebie przygotowane. Oczywiście możesz je zmieniać dowolnie. Źródło zdjęcia: Oficjalna strona producenta Major&Maker.

Czy nowoczesne toalety mają jakieś wady?

Chyba nie ma urządzenia perfekcyjnego. Dlatego też i elektroniczna toaleta musi mieć jakieś minusy. Jakie? 

  • cena – jest droższa od tradycyjnych modeli. Musisz przygotować się na wydatek od 3 do nawet 20 tysięcy. Tak, takie drogie toalety też znajdziesz na rynku. 
  • ryzyko awarii – ze względu na złożoną naturę toalet myjących, istnieje ryzyko, że mogą one ulec awarii lub potrzebować naprawy, co może być uciążliwe i kosztowne.
  • konieczność zasilania – wiele toalet myjących wymaga podłączenia do zasilania elektrycznego. To może być niewygodne w przypadku awarii prądu lub konieczności montażu dodatkowych gniazdek elektrycznych w łazience.

Nowoczesne toalety japońskie to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia, które zapewniają użytkownikom nie tylko wysoki poziom higieny, ale także luksusowy komfort. Stanowią inspirację dla producentów na całym świecie, zmieniając standardy i podnosząc oczekiwania dotyczące wygody i higieny w łazienkach.