Obraz Świętej Rodziny – rodzaje obrazów oraz znaczenie i symbolika poszczególnych postaci

W bardzo wielu wciąż domach możemy zaobserwować wiszące na ścianach obrazy religijne.​ Są to jedne z najbardziej cenionych i najchętniej kupowanych dzieł zarówno przez naszych przodków, jak i przez nas samych. W domach, które zamieszkują osoby wyznające wiarę katolicką, w każdym pomieszczeniu znajduje się przynajmniej jeden sakralny obraz. Święta Rodzina na malowidle cieszy się największą popularnością. Zazwyczaj jest to dzieło dosyć dużych rozmiarów, które znajduje się na ścianie w salonie bądź w sypialni. W pokojach dzieci najczęściej zawiesza się inne obrazy. Anioł Stróż gości na ścianach we wnętrzach należących do najmłodszych. Obraz Świętej Rodziny nie przez przypadek znajduje się w niemalże każdym domu. Wielu młodych ludzi jednak nie zna jego symboliki oraz znaczenia. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat malowideł znajdujących się na ścianach Waszego mieszkania, koniecznie zapoznajcie się z treścią kolejnych akapitów tego tekstu. Życzymy miłej lektury!

Obraz Świętej Rodziny – co oznacza dla posiadających go osób?

Dla wielu osób, które są w posiadaniu obrazów Świętej Rodziny, mają one znaczenie sentymentalne. Bardzo często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziadkowie przekazują malowidła sakralne swoim dzieciom, a następnie rodzice ofiarowują je swoim pociechom. Obrazy religijne, które są w wielu rodzinach od pokoleń, są uważane za bardzo cenne, nie tylko ze względu na ich wartość materialną, ale także sentymentalną. Obrazy Świętej Rodziny są zatem w wielu domach od zarania dziejów. Niektóre z nich są więc bardzo stare i od czasu do czasu wymagają, by posiadające je osoby oddały malowidła do renowacji, którą mogą wykonać utalentowani malarze. Dzięki takiemu zabiegowi wielowiekowe dzieła nie ulegną zbyt szybkiemu zniszczeniu, a nawet wręcz przeciwnie – zostaną utrzymane w doskonałej kondycji przez wiele kolejnych lat.

Zastanawiasz się jakie szaty liturgiczne powinien nosić kapłan? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na www.mojewirtualnemiasto.pl!

Obraz a ikona – poznaj najważniejsze różnice!

Bardzo niewiele osób wie, czym właściwie ikona różni się od obrazu religijnego. W tym akapicie chcemy wyjaśnić, jakie elementy wpływają na znaczące różnice tych dwóch dzieł. W wielu domach znajduje się obraz Świętej Rodziny. Ikona także jest często zawieszanym na ścianach malowidłem. Jak jednak sprawdzić, co właściwie znajduje się na naszej ścianie? Przede wszystkim niewiele osób wie, że ikona jest swego rodzaju modlitwą. Została uwieczniona na obrazie poprzez zastosowanie pewnych ustalonych symboli, gestów czy też znaków oraz barw. W tym malowidle nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Każda część obrazu posiada jakiś głębszy przekaz oraz znaczenie. Wielu koneserów sztuki porównuje ikonę do starodawnej księgi, która została napisana zaszyfrowanym językiem. Podobnie jest w przypadku ikony. Jej znaczenie odczyta osoba, która wie, co symbolizują poszczególne elementy znajdujące się na obrazie.

Warto także wiedzieć, że ikona to dzieło, na którym znajdują się wyłącznie postaci. Obraz może przedstawiać dodatkowo krajobrazy czy też elementy martwej natury. Obrazy mogą być podzielone na kilka grup. Wyróżniamy dzieła realistyczne oraz abstrakcyjne. Obrazy z definicji mogą ukazywać rozmaite przedmioty czy też sceny. Ikona natomiast jest ściśle związana z tematyką sakralną i nie ma możliwości, by ukazały się na niej inne postacie niż osoby święte.

Obrazy, na których znajduje się Anioł Stróż – co symbolizują i komu warto je podarować? Dowiedz się więcej!

Obraz Świętej Rodziny – znaczenie i symbolika poszczególnych postaci

Nie trudno się domyślić, że obraz Świętej Rodziny ma największe znaczenie właśnie dla rodzin. Dla wielu osób zaskoczeniem może być także fakt, że obraz ten jest skierowany także dla par, które pragną zostać rodzicami, ale borykają się z wieloma trudnościami. To, jak ważna jest rodzina, ma symbolizować właśnie obraz Świętej Rodziny na drewnie lub ten namalowany na płótnie. Postacie widniejące na takich obrazach mają przypominać, jak ważne jest pielęgnowanie relacji pomiędzy poszczególnymi członkami najbliższej rodziny, troska o ich dobro, bezpieczeństwo oraz pielęgnowanie wzajemnej więzi. Dodatkowo obraz Świętej Rodziny znajdujący się na ścianie w mieszkaniu ma chronić domowników przed powstawaniem poważnych konfliktów między nimi, a jeśli już zdarzy się, że nastąpi jakieś nieporozumienie, Święta Rodzina pomoże je złagodzić. Taki obraz powinny w swoim domu zawiesić także osoby, które pragną zostać rodzicami. Dla nich obrazek Świętej rodziny będzie miał nieco inne znaczenie. Jego zadaniem jest utwierdzanie przyszłych rodziców w słuszności podjętej przez nich decyzji dotyczącej założenia rodziny i posiadania dziecka.

Dodatkowo, jeśli kobieta ma problemy z zajściem w ciążę, taki obraz powinien dodać jej sił do dalszych prób. Obecność tego obrazu w domu jest zatem niezwykle ważna dla katolickich par będących na różnych etapach małżeństwa. Zarówno na początku związku małżeńskiego, w trakcie jego trwania, w momencie kiedy pojawi się pierwszy potomek oraz kolejni. Wychowanie dzieci jest niezwykle trudnym zadaniem, wymagającym dużej siły oraz determinacji ze strony rodziców. Obraz Świętej Rodziny jest zatem symbolem, który ma dodawać otuchy w trudnych chwilach i pomagać rodzinom przetrwać największe problemy.

Obraz Świętej Rodziny – nowoczesny i stylowy element dekoracyjny

Bardzo duża ilość rodzin katolickich nie wyobraża sobie pomieszczenia, w którym nie znajdowałby się obraz religijny lub obraz Świętej Rodziny. Do salonu warto wybrać duże malowidło. Jeśli wystrój wnętrza jest minimalistyczny, najlepiej zakupić obraz, który posiada nowoczesny wygląd. Takie dzieła utrzymane są w stonowanej kolorystyce i bardzo często posiadają białą lub czarną ramę. Zamiast umieszczać wiele kolorowych krajobrazów na ścianach, wystarczy zawiesić w salonie jeden duży obraz Świętej Rodziny, który wygląda nowocześnie. Umieszczenie takiego obrazu na ścianie może sprawić, że członkowie Świętej Rodziny będą pomagali domownikom w codziennych sprawach.

Obraz Świętej Rodziny jako właściwy prezent na kilka okoliczności

Dosyć popularnym prezentem, który wręcza na różne okoliczności, jest obraz Świętej Rodziny. Na ślub,​ Pierwszą Komunię Świętą czy też na Bierzmowanie to doskonały prezent. Nie każdy młody człowiek pomyśli o zakupieniu takiego malowidła, warto więc go wyręczyć obdarowując obrazem, który będzie sprawował patronat nad nim i jego rodziną. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obraz Świętej Rodziny to dzieło, które powinno zawisnąć na ścianie zarówno młodego małżeństwa, jak i takiego, które trwa już od wielu lat.

Obrazy sakralne – kolorowe czy monochromatyczne?

Wiele osób planujących zakupienie malowideł do zawieszenia na ścianie zastanawia się czy lepszy okaże się obraz Świętej Rodziny czarno-biały czy też kolorowy. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obraz Świętej Rodziny na płótnie może być albo monochromatyczny, albo wielobarwny. To, na jaką kolorystykę się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych upodobań i preferencji. Wielobarwne obrazy będą ciekawym akcentem kolorystycznym w jasnym lub białym pomieszczeniu. Do wnętrz, w których ściany mają rozmaite kolory, znacznie lepiej wybrać czarno-białe obrazy.

Malowidła religijne – w srebrnej, białej czy drewnianej ramie?

Jeśli chcemy zakupić obraz religijny do nowego mieszkania, powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym, jakie postacie będą się na nim znajdowały, ale także, w jakiej ramie będzie najlepiej się prezentował. Ciekawy może okazać się obraz Świętej Rodziny w srebrnej ramie.​ Będzie się doskonale komponował ze srebrnymi dodatkami umieszczonymi w minimalistycznych wnętrzach. Ponadto obraz Świętej Rodziny srebrny wygląda z pewnością znacznie dostojniej, niż gdybyśmy wybrali ramę brązową czy czarną. Oczywiście warto także rozważyć, czy nie lepiej w naszym wnętrzu będzie prezentował się obraz Świętej Rodziny w białej ramie.​ Jeśli ściany w naszych wnętrzach są ciemnego koloru, a całe pomieszczenie wydaje się być dosyć ponure, to wówczas najlepiej zdecydować się na malowidło w jasnej ramie. Oczywiście nie oznacza to, że obraz Świętej Rodziny srebrny na drewnie nie będzie dobrze wyglądał. Warto jednak rozważyć kilka różnych opcji, zanim zdecydujemy się na zakup.

Obrazy religijne – malowane czy drukowane?

Coraz częściej rozważaną kwestią dotyczącą dzieł sakralnych jest to, czy lepiej zakupić obraz Świętej Rodziny malowany,​ czy też drukowany. W wielu sklepach możemy znaleźć plakaty oprawione w ramy, które wyglądają podobnie do malowideł. Jednakże obrazy Świętej Rodziny malowane na płótnie zdecydowanie różnią się od tych drukowanych. Gdy przyjrzymy się im bliżej z pewnością uda się nam dostrzec charakterystyczne dla tego typu dzieł pociągnięcia pędzla. Obrazy drukowane nie dają takiego klimatu jak te malowane. Dlatego też zanim zdecydujemy się na konkretne dzieło, zweryfikujmy, w jaki sposób zostało wykonane.

Obraz Świętej Rodziny – stary czy nowoczesny?

Zapewne nasi pradziadkowie, dziadkowie czy też rodzice zdecydowanie wybiorą stary obraz Świętej Rodziny w drewnie.​ Takie dzieła mają swój klimat i posiadają ponadczasowy wygląd. Nie brakuje jednak zwolenników sztuki nowoczesnej, którzy wybiorą minimalistycznie prezentujące się obrazy otoczone białą lub czarną ramą. Do tego grona można zaliczyć osoby młode, które uwielbiają nietuzinkowe i nowoczesne rozwiązania oraz zawsze szukają modnych dodatków. Obraz Świętej Rodziny utrzymany w nowoczesnej stylistyce także może idealnie pasować do pomieszczeń urządzonych zgodnie z minimalistycznymi zasadami. Warto jednak podkreślić, że stare obrazy są znacznie bardziej eleganckie niż te nowe oraz posiadają „duszę”.

Gdzie można kupić obrazy religijne?  

Coraz częściej zastanawiamy się nad tym, gdzie możemy nabyć obraz Świętej Rodziny. Allegro to jeden z najpopularniejszych serwisów sprzedażowych, na którym możemy zakupić zarówno nowe malowidła prosto ze sklepu lub nieco starsze dzieła wyprzedawane przez osoby prywatne. Warto także odwiedzić inne strony internetowe, które posiadają w sprzedaży obraz Świętej Rodziny. Olx to kolejny bardzo popularny serwis, który służy do sprzedawania i kupowania. Oczywiście istnieje także wiele sklepów stacjonarnych, w których możemy nabyć takie przedmioty. Dlatego zanim wybierzemy miejsce, w którym zakupimy malowidło,

zwróćmy także uwagę na ceny. Taki sam obraz może mieć inną cenę na Allegro, na Olx czy też w sklepie stacjonarnym.