Planowanie ciąży – jakie suplementy włączyć do diety kobiety starającej się o dziecko?

Nie jest tajemnicą, że stan zdrowia matki bezpośrednio wpływa na rozwój noszonego przez nią dziecka. Niedobory witamin i minerałów są w naszym społeczeństwie powszechnym problemem, a podczas ciąży mogą skończyć się ciężkimi uszkodzeniami płodu bądź nawet poronieniem! Dowiedz się jakie suplementy diety dla starających się o dziecko powinnaś stosować, jeżeli w najbliższym czasie planujesz urodzić dziecko. Im wcześniej o siebie zadbasz, tym lepiej dla potomka!

Kwas foliowy – niezbędne suplementy diety dla starających się o dziecko

Suplementacja kwasu foliowego powinna zostać wdrożona zaraz po podjęciu decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko. To właśnie on jest najważniejszym związkiem dla prawidłowego rozwoju płodu, uczestniczy bowiem w sprawnym namnażaniu nowych komórek. Jest kluczowy dla kondycji płodu szczególnie w początkowej fazie – wtedy kształtuje się kręgosłup i układ nerwowy. Jeżeli matka będzie miała niedobór folianów w pierwszych tygodniach, znacząco wzrośnie ryzyko bardzo poważnych wad rozwojowych, niemożliwych do zregenerowania w późniejszym okresie prenatalnym. Jako iż kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na światło, w zasadzie niemożliwe jest dostarczenie go w odpowiedniej ilości z pożywienia, konieczne więc będzie zdecydowanie się na suplementację preparatami z witaminą B9 np. od marki This is BIO. Im wcześniej tym lepiej – zaleca się by suplementacja przed zajściem w ciążę sięgała nawet pół roku, a minimum to sześć tygodni.

Suplementy diety dla starających się o dziecko, takie jak foliany powinni stosować także mężczyźni planujący zostać ojcami. Dzięki temu mogą znacząco zwiększyć produkcję plemników, ich żywotność oraz ruchliwość, a więc generalnie poprawić płodność.

Planowanie ciąży – witaminy dla starających się o dziecko

Suplementacja witaminy D to temat wiecznie zielony – powinien ją stosować w zasadzie każdy żyjący w klimacie takim jak polski. Niedobór tej syntezowanej ze słońca witaminy, dla starających się o dziecko to problem powszechny w tym rejonie. Niemniej, szczególnie poważnie powinniśmy traktować jej suplementację planując zajście w ciążę. 

Witamina D poza wpływem na samopoczucie psychiczne odpowiada za gospodarowanie fosforem i wapniem. Odpowiednia podaż tej witaminy dla starających się o dziecko skutkuje lepszym wchłanianiem się wapnia, mającego wkrótce zbudować kości naszej pociechy. Jeśli chodzi już o okres ciąży – dbanie na co dzień o wypełnienie zwiększonego zapotrzebowania na sam wapń nie powinno być trudne dla kobiet spożywających nabiał. Weganki powinny jednak zainteresować się także jego bezpośrednią suplementacją.

Witamina D bierze ponadto udział w transkrypcji genów i wpływa na odporność organizmu – dbanie o układ immunologiczny jest wysoce wskazane zarówno w ciąży jak i przed. Poprawa kondycji psychicznej dzięki witaminie D również nie jest bez znaczenia przy staraniu się o dziecko. Pomijając już kwestię braku ochoty na seks będąc stale zdenerwowanym, badania dowiodły, że stres obniża płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn.

L-arginina – sposób na łatwiejsze zajście w ciążę

L-arginina należy do aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że jest syntezowana przez ludzki organizm, aczkolwiek na jej sprawne generowanie w odpowiedniej ilości wpływa wiele czynników. Predyspozycje genetyczne, choroby a nawet stres będą zaburzały produkcję, przyda się więc suplementacja.

Jak L-arginina działa u kobiet? Suplementy diety dla starających się o dziecko, zawierające ten aminokwas korzystnie wpływają na cały układ rozrodczy. Zwiększa ilość śluzu, usprawnia dojrzewanie komórki jajowej a także poprawia ukrwienie macicy.

L-arginina sprawdzi się także u mężczyzn. Dzięki niej można poprawić potencję – tutaj także w grę wchodzi ukrwienie, a raczej ,,podkręcenie” go. Ten aminokwas uznaje się czasami za afrodyzjak, ponieważ zwiększenie przepływu krwi w męskich genitaliach (w damskich też) zapewnia zintensyfikowanie doznań erotycznych, w konsekwencji zwiększając ochotę na seks.

Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem starań o dziecko wykonać kompleksowe badania swojego stanu zdrowia – dotyczy to nie tylko kobiet! Dzięki temu nie tylko wdrożymy odpowiednią suplementację doradzoną przez lekarza i oferowaną przez sklep ekologiczny, ale będziemy pewni, że pod względem zdrowotnym na pewno jest to dobry moment na potomstwo. Przy okazji badań na jaw mogą bowiem wyjść utajone choroby. Lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości i podjąć potencjalne leczenie jeszcze przed poczęciem!