Pokoje hotelowe i ich standardy na miarę XXI wieku

Standardy pokoi hotelowych zmieniają się z roku na rok wraz ze wzrostem oczekiwań gości wybierających nocleg. Kraków posiada bazę hoteli, które zachęcają ceną oraz wyglądem – jednym z nich jest Hotel Best Western Kraków. Obecnie można zaobserwować, że klienci mają coraz wyższe wymagania dotyczące jakości, wyglądu i funkcjonalności pokojów hotelowych. W tym artykule przyjrzymy się najczęściej branym pod uwagę czynnikom, według których goście wybierają pokoje hotelowe.

Pokoje hotelowe - podróż służbowa

Jakie wnętrze dla rodziców, a jakie dla podróżujących służbowo?

Należy zwrócić uwagę, że inne wnętrza będą pożądane przez różnych turystów. Osoby podróżujące z małymi dziećmi będą zwracały uwagę na takie aspekty wyposażenia jak przewijak, krzesełko do karmienia czy też możliwość dostawienia łóżeczka do pokoju. Atutem będą też pokoje z zabawkami dla dzieci. Rodzice zdecydowanie będą wybierać hotel przyjazny dzieciom. Kraków często odwiedzają również osoby podróżujące biznesowo, które będą zwracać na inne udogodnienia.

Obowiązkowym wyposażeniem pokoju dla nich będzie biurko z wygodnym fotelem do pracy. Taki apartament bezdyskusyjnie musi zawierać połączenie z Internetem umożliwiające swobodną pracę. Turyści biznesowi zdecydowanie szybciej mogą wrócić do hotelu niż osoby przybywające na wypoczynek. Dlatego właśnie hotele zwracają szczególną uwagę na komfort wypoczynku i ogólny wystrój pokoi biznesowych. Będą oni jednak potrzebować mniejszej przestrzeni niż rodzina z dziećmi. W tym punkcie warto wspomnieć również, że dla osób podróżujących służbowo głównym czynnikiem zawsze będzie miejsce, w którym zlokalizowany jest hotel. Kraków Podgórze będą wybierać osoby mające spotkania w tej południowej dzielnicy Krakowa, blisko Kopca Krakusa. Natomiast dla turystów mających czas i chcących poznać miasto, lokalizacja nie będzie aż tak istotna. 

Funkcjonalne wyposażenie pokoi hotelowych

Wiemy już, że aspekty wizualne są bardzo ważne dla gości przed rezerwacją miejsca pobytu. Jakie jednak powinno znaleźć się w pokojach umeblowanie, by sprostało im oczekiwaniom? Aranżacja pokoi hotelowych bezpośrednio wiąże się z ich wyposażeniem. A to właśnie ono jest najważniejsze z perspektywy funkcjonalnego wnętrza, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. W ofercie każdego hotelu mamy różne standardy pokoi. Zaczynając od podstawowych wersji po najbardziej wyposażone pokoje z wszelkimi dodatkami. Wyższy standard pokoju wiąże się ze wzrostem ceny za dobę. Hotele zazwyczaj nadają określone nazewnictwo poszczególnym standardom pokoi, które oferują. Za przykład weźmiemy pokoje, które oferuje Hotel Best Western Kraków. Możemy wyróżnić w nim 3 podstawowe rodzaje:

  • Standard
  • Premium
  • Superior

W każdym hotelu pokoje na różnych poziomach będą różnić się wyposażeniem. Internet, TV,  niewspółdzielona łazienka, suszarka do włosów, telefon, szafa, ręczniki, czajnik oraz woda – po jednej butelce dla każdego gościa – stanowią podstawowy standard hotelowy. Coraz częściej w podstawowym wyposażeniu można znaleźć klimatyzację. Elementami, które znajdziemy w wyższych standardach, będą lodówka, żelazko, deska do prasowania czy też sejf. Pojedyńcze urządzenia można też wypożyczyć na recepcji do pokoi z niższym standardem za odpowiednią dopłatą. Pokoje wyższej rangi zazwyczaj mają też większą przestrzeń użytkową, dodatkowe meble oraz urządzenia wyższej jakości. 

Wyposażenie pokoju hotelowego

Jakie wnętrza wybierają goście hotelowi?

Hotele muszą nadążać za bieżącymi oczekiwaniami potencjalnych gości. W przeciwnym razie podróżujący wybiorą alternatywne miejsce pobytu. Zauważalnym trendem pojawiającym się wśród turystów jest skoncentrowanie się na stylu wnętrz. Coraz częściej wystrój hotelu jest początkowym czynnikiem branym pod uwagę. Nasze społeczeństwo na co dzień styka się w Internecie z kolorowymi obrazkami i zdjęciami najrozmaitszych wnętrz. Poprzez to oswajają się z tym widokiem, a ich wymagania się podnoszą. Szukają wnętrz, które nie tylko będą funkcjonalne, ale przede wszystkim będą zaspokajać ich potrzebę przebywania w estetycznym miejscu. W tym przypadku duże znaczenie będzie mieć specyficzny klimat danego wnętrza i nastrój, w jakim jest ono utrzymane. Dlatego właśnie powstało dużo hoteli urządzonych w różnych stylach.

Pokoje hotelowe w stylu industialnym
Przykładowy pokój hotelowy w stylu industrialnym z charakterystyczną ścianą.
Źródło: https://sztuka-architektury.pl/article/5263/industrialny-charakter-wnetrza-hotel-tobaco-w-lodzi

Czym wyróżnia się stylowy hotel?

Hotele dostosowują się ze swoją ofertą pod różnorodnych klientów. Dzięki temu na rynku pojawiają się pokoje w przeróżnych aranżacjach. Przykładem mogą być wnętrza hoteli urządzone w stylu industrialnym. Charakteryzują się one dużą przestrzenią. Są utrzymane w odcieniach bieli, czerni i szarości wraz z akcentami z ceglanej kostki czy betonu. Opozycją dla tego stylu będą wnętrza luksusowe. Zazwyczaj możemy określić je jako glamour. W takim wnętrzu można poczuć się jak w filmie. Wyróżniają się one wszechobecnym blaskiem i przepychem. Są to miejsca, w którym wszystkiego jest pełno. Natomiast przepych ten nie jest przesadny. Całość jest utrzymana z gustem i w klimacie bogactwa. Wszystkie elementy wnętrza ze sobą współgrają.

Szukasz idealnego hotelu w Krakowie? Sprawdź, jakimi czynnikami przy wyborze kierują się turyści!

Na rynku coraz częściej pojawiają się hotele tematyczne związane z filmem, danym regionem czy też dla miłośników konkretnych zainteresowań. Możemy znaleźć hotel dedykowany fanom Harrego Pottera, gdzie wnętrza przypominają pokoje z Hogwartu. Pokoje stworzone z brył lodu, przenoszące nas do lodowej krainy. Są one jednak dostępne tylko w najzimniejszych zakątkach kuli ziemskiej ze względu na specyfikę materiału, z którego są wykonane. Do wnętrz klimatycznych zaliczymy te urządzone w średniowiecznym klimacie, gdzie możemy przenieść się w przeszłość, jak i również hotele dla fanów motoryzacji czy sportu. W tym zakresie właściciele mają nieograniczone pole możliwości, a tematycznych wnętrz powstaje coraz więcej. 

Czy to oznacza odejście od tradycyjnych wnętrz?

Wzrost popularności nowoczesnych rozwiązań wnętrzarskich wcale nie oznacza spadku zainteresowania hotelami zaaranżowany w klasycznym stylu. Wiele gości ceni sobie prostotę wystroju i standardowe rozwiązania. Klasyczny minimalizm, w postaci jasnych pokoi z białą pościelą, cechuje hotele od lat i w dalszym ciągu jest pozytywnie postrzegany. Zawsze były one projektowane w celu zapewnienia gościom maksymalnego komfortu. Ta kwestia nie zmieniła się do dziś.

Pokoje hotelowe - meble
Źródło: http://www.wyposazenie-hoteli.com/meble-hotelowe

Hotele rozwijają się bardzo dynamicznie. Swój początkowy styl dopasowują pod obecne wymagania klientów i systematycznie go modyfikują. Na rynku dostępnych jest wiele przyjemnych dla oka hoteli, które przyciągają zarówno aranżacją jak i swoją funkcjonalnością. Goście mogą liczyć na coraz bardziej dostosowane pod ich potrzeby wyposażenie. W razie jakichkolwiek braków w asortymencie mogą zgłaszać się do recepcji. Personel zawsze służy pomocą w każdej sytuacji, a w przypadku napotkanych problemów stara się je rozwiązywać. Hotele funkcjonują dla gości. To przybywający do nich turyści stanowią filar ich działalności. Bez odwiedzających go osób, hotel nie ma możliwości bytu. Ta myśl idealnie obrazuje powód, dla którego obsługa hotelu pragnie jak najbardziej dostosować się pod potrzeby ich gości.