Rady dla początkującego blogera

Założyłeś swojego bloga, ale zastanawiasz się co dalej? 

Bez obaw, pomogę Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Poznaj kilka porad, dzięki którym łatwiej Ci będzie odnaleźć się w tej blogowej rzeczywistości.

Jak wybrać tematy postów?

Po pierwsze, zastanów się o czym konkretnie chcesz pisać. Wybierz jedną tematykę. Jeżeli chcesz pisać o modzie, to nie umieszczaj wpisów np. o motoryzacji. Wtedy taki blog jest o wszystkim, czyli w konsekwencji o niczym. Konkret jest ważny, a za nim idzie jakość. A przecież na tym Ci zależy. 

Może z czasem się nawet okazać, że Twoja strona zyska status bloga specjalistycznego w jakiejś dziedzinie. To już naprawdę spory sukces. 

Rada – weź kartkę, długopis i zapisz sobie 10 postów, które chciałbyś, żeby pojawiły się w najbliższym czasie na Twoim blogu. Najlepiej, żeby były ze sobą ściśle powiązane. 

Jeżeli nie masz pomysłu, poszukaj inspiracji na innych stronach. 

Nie kopiuj pomysłów! 

To ma być tylko inspiracja do stowrzenia czegoś swojego. Pamiętaj, że autentyczność zawsze jest w cenie. 

Jak często publikować posty?

Wybrałeś tematykę, napisałeś posty. Teraz czas odpowiedzieć sobie na pytanie: jak często chcę publikować nowe treści? 

Pamiętaj, że 

………………..regularność jest kluczem do sukcesu. 

Dzięki częstym aktualizacjom czytelnicy łatwiej do Ciebie trafią i jest szansa, że zostaną na dłużej. Założyłeś sobie, że nowy post pojawia się raz w tygodniu? 

Super, ale trzymaj się tego postanowienia. Na wielu platformach blogowych bez problemu zaplanujesz publikację na konkretny dzień i godzinę. Tak więc sam decydujesz, kiedy tworzysz i kiedy publikujesz. 

Dlaczego czytelnicy są tak ważni dla blogera?

Warto w każdym poście zachęcić czytelnika do pozostawienia komentarza i podzielenia się opinią. W ten sposób otrzymasz feedback odnośnie artykułu, ale i zbudujesz kontakt z czytelnikami. 

Możesz także założyć media społecznościowe związane z blogiem, jak Fanpage na Facebooku czy konto na Instagramie. Tam informuj o nowych treściach na blogu, dodawaj zdjęcia, udostępniaj cytaty, linki, zadawaj pytania. 

To pozwoli Ci zyskać nowych czytelników i dowiedzieć się, czego oczekują

Jak zadbać o jakość postów?

Nieważne czy jest to post na Fanpage, czy wpis na blogu. Wszędzie musisz postawić na jakość. Bo to ona jest w cenie. 

Żeby o nią zadbać musisz pamiętać między innymi o odpowiednim słownictwie i nie popełnianiu błędów ortograficznych. Niech ten tekst nie tylko dobrze wygląda, ale i niech się go dobrze czyta! 

Dlaczego własne treści są w cenie?

Twórz własne posty. Oczywiście możesz się kimś lub czymś inspirować. 

Ale nie popełniaj plagiatu! 

Staraj się zawsze dodać coś od siebie, napisać swoimi słowami. Uwierz, że czytelnicy to docenią. W końcu na co im kolejny blog o fryzurach z tymi samymi treściami? 

Zauważ, że takim zachowaniem sam sobie strzelasz w kolano. W jakim celu mieliby wejść na Twojego bloga, skoro mają kilka innych alternatyw? Wyróżnij się czymś, a najlepszym sposobem jest tworzenie oryginalnych treści. 

Dlaczego wygląd postów jest ważny?

Przyciągnij uwagę odbiorcy nie tylko treścią, ale i wyglądem. Oczywiście nie jest to najważniejszy element, ale stanowi doskonałe dopełnienie treści. 

Nie używaj ani zbyt dużych, ani za małych czcionek. Stosuj akapity i przerwy między nimi. Wszelkiego rodzaju wyliczenia czy cytaty również będą dobrze wyglądać. Postaw na stonowane kolory, które nie będą męczyły oczu. Do każdego wpisu staraj się dodać zdjęcia, grafiki czy wykresy. 

Mała wskazówka – po napisaniu postu możesz sprawdzić, jak będzie wyglądał po publikacji.  Korzystaj z tej funkcji jak najczęściej. Dzięki temu na bieżąco będziesz mógł sprawdzić, co jest do poprawy. 

To były najważniejsze rady dla początkującego blogera. Zwróciłam Ci uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Pomoże Ci to prowadzić bloga bardziej świadomie. Jeżeli masz jakieś pytania, to śmiało zadaj je w komentarzu. 

Literatura:

  • Własne doświadczenia
  • Artykuł o poradach dla blogerów dostępne w Internecie